1 مارس 2024 - 11:09
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم خبر داد:

صدور مجوز طبیعت گردی در منطقه نمونه گردشگری دیرگچین

12 سپتامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/133fj

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از صدور مجوز طبیعت گردی و کویرگری در منطقه نمونه گردشگری دیرگچین خبر داد و گفت: ساماندهی این منطقه از اولویت های میراث فرهنگی است.

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، عیسی رضایی در جلسه مجتمع های گردشگری قم با اشاره به اینکه با تعامل نهادهای مربوطه مشکلات منطقه نمونه گردشگری کاروانسرای دیرگچین در حال پیگیری است، گفت: سرمایه گذار این منطقه با ارایه طرح جدید راهکارهایی را ارائه کرده است که بدون کم ترین دخل و تصرف در زیست محیطی بتوان از این منطقه بهره برداری کرد.

وی افزود: طرح مربوطه برای بررسی و ارایه راهکار به دو اداره کل محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری تحویل داده شده است تا بتوانیم با بهره برداری از فاز یک این منطقه نمونه در توسعه زیرساخت  های گردشگری استان قدم برداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از صدور مجوز طبیعت گردی و کویرگری در منطقه نمونه گردشگری دیرگچین خبر داد و گفت: فعالیت سرمایه گذار در این عرصه با تعامل ارگان های مختلف و دستگاه های امنیتی استان تحقق می شود در همین راستا در طرح کویرگردی از جمله بازی های ورزشی مربوط به کویر، رصد ستارگان، دریاچه های فصلی، باغ گیاهان دارویی و سایر موارد ایجاد می شود.

رضایی افزود: در بخش دیگر این طرح طبیعت گردی با موضوع احیای گونه های متعدد گیاهی و جانوری کویری در نظر گرفته شده است که گردشگران از این طریق با گونه های مختلف آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه کاروانسرای دیرگچین واقع در 75 کیلومتری اتوبان قم-گرمسار، مادر کاروانسراهای ایران جزو مناطق نمونه گردشگری مصوب هیئت دولت در سال 89 است، گفت: این اثر ثبت شده ملی تاریخی در سال 82 است که با توجه به عظمت این بنا و موقعیت جغرافیایی، موضوع احیای آن به عنوان یک جاذبه تاریخی و گردشگری، ایجاد اشتغال زایی، توسعه اقتصادی و زیرساخت های گردشگری استان دارای اهمیت بسیاری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم افزود: طبق طرح سرمایه گذار در منطقه نمونه گردشگری کاروانسرای دیرگچین برای تعداد زیادی از افراد اشتغال ایجاد می شود که این امر توسعه اقتصادی استان را نیز فراهم می سازد.

رضایی با بیان اینکه استان قم 12 منطقه نمونه گردشگری مصوب هیئت دولت دارد گفت: 6 منطقه از این مناطق دارای سرمایه گذار است و برای مناطق دیگر در چندین نوبت فراخوان جذب سرمایه گذار برگزار شده است ولی برای برخی از آن ها هیچ سرمایه گذاری رغبت نشان نداده است لذا برای آخرین بار فراخوان جذب سرمایه گذار ظرف روزهای آتی برگزار خواهد شد.

وی افزود: برای بهره برداری از مناطق گردشگری نمونه استان از سرمایه گذارن حمایت می شود تا بتوانیم موانع موجود را از پیش رو برداریم ضمن اینکه در هفته گردشگری فاز یک منطقه نمونه گردشگری بین المللی دستجرد با عنوان دهکده سلامت صبا به بهره برداری می رسد.

1