2 مارس 2024 - 07:19

جشن تولد هوشنگ مرادی کرمانی در نیاوران

12 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/im2dv

جشن تولد 71 سالگی هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده صاحب نام مجموعه تلوزیونی "قصه های مجید" با حضور رضا یزدانی، مسعود ناصری و جمعی از چهره های فرهنگی و هنری شامگاه چهارشنبه 18 شهوریور ماه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران این مراسم بعد از پایان نمایش "خمره" برگزار شد که به کارگردانی مزدک میرعابدینی در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفته و متن نمایش برگرفته از نوشته های هوشنگ مرادی کرمانی بوده است.

این نویسنده صاحب نام پس از اجرای نمایش به همراه سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش هنری نیاوران روی سن حاضر شد و با تشکر از دست اندرکاران برگزاری این مراسم و همچنین با تقدیر از ابراهیم فروزش کارگردان فیلم خمره و ناشر کتاب گفت: این کتاب با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسید که متاسفانه علی رغم دعوتی که از این دوستان برای تماشای این نمایش شده بود هیچ کس نیامده است. این کتاب در سطح بین الملل به زبان های مختلفی به چاپ رسیده و این افتاق بدون حضور افشین شحنه تبار میسر نمی شد. او برای جهانی کردن ادبیات معاصر ایران زحمات زیادی کشیده است و تاکنون 32 عنوان کتاب از ادبیات ایران را منتشر کرده است. ما باید با مردم دنیا حرف بزنیم و آثارمان را به آن ها معرفی کنیم.

وی همچنین در گفتگویی با روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران گفت: اجرای بسیار خوبی بود چرا که داستان در قالب نویی روایت شد در واقع  تصور نمی کردم داستان به این خوبی به روی صحنه برود. در نگاه اول اجرای داستان شاید بسیار راحت به نظر برسد اما به علت مکان های زیادی که در داستان از آن ها یاد می شود اجرا بسیار سخت می شود. انتخاب بچه ها در بیان دیالوگ ها و همچنین بازی که از آن ها گرفته شده بود در کنار نورپردازی و صدا این احساس را به مخاطب می داد که همه چیز در شیوه اجرا با فکر همراه بوده است. یکی از سخت ترین کارهای کارگردانی تقسیم نقش و انتخاب بازیگر است و عابدینی به خوبی از پس این مهم  برآمده بود.

مرادی کرمانی در پایان صحبت هایش با ذکر این نکته که همیشه آرزوی من این است که خدایا ما را با فرهنگ بزرگ کن نه با هیچ! اظهار داشت: باید ما در دنیا آرزوی این را داشته باشم که ما را با فرهنگ مان بشناسند نه با نفت و سیاست.

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران نیز در صحبت هایی با تمجید از مزدک میرعابدینی اظهار داشت: حس و حال کار به خوبی  توسط بازیگران به مخاطب انتقال داده می شود که این هنر کارگردان است. نویسنده این نمایشنامه هوشنگ مرادی کرمانی نیز همیشه در آثارش به سه نکته تاکید دارد؛ عشق، اخلاق و معرفت که می بایست آن را یاد بگیریم.

در پایان مراسم کیک تولد هوشنگ مرادی کرمانی با حضور هنرمندان گروه خمره بریده شد و مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران هدیه ای را به رسم یادبود به این نویسنده اهدا نمود.

گفتنی است نمایش "خمره" به تهیه کنندگی و کارگردانی مزدک میرعابدینی از شنبه  14 شهریور ماه ساعت 9 شب به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفته و علاقه مندان جهت تهیه بلیط این نمایش می توانند به سایت تیوال مراجعه نمایند.

1