24 فوریه 2024 - 23:26

کمپین «دردِ دل»، تلاش برای سامان دادن به وضعیت توالت های بین راهی

12 سپتامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/ae5rf

گروهی از فعالان صنعت گردشگری با تمرکز بر رفع بحران سرویس های بهداشتی بین راهی، کمپینی با نام «کمپین درد دل» راه اندازی کرده اند تا شاید مسیری راهگشا برای از بین رفتن این معضل در سفرها باشد.

به گزارش دنیای سفر و به نقل از اخبار رسمی؛ طبق بررسی های این گروه، بیش از 80 درصد از مسافران جاده ای، حاضر به استفاده از سرویس های بهداشتی و رستوران های بین راهی نیستند و به دلیل پایین بودن استاندارد و کیفیت این خدمات از استفاده آن ها تا حد امکان صرف نظر می کنند.

این گروه با هدف رفع بحران سرویس بهداشتی در صنعت توریسم کشور، کمپین «درد دل» را راه اندازی کرده اند که می کوشد با به تصویر کشیدن وضعیت ناخوشایند سرویس های بهداشتی بین راهی مسئولان امر را نسبت به اقدام عاجل برای حل این بحران ترغیب کند.

بر اساس نظرسنجی کمپین «درد دل» که از 200 مسافر بین راهی صورت گرفت، 86 درصد مخاطبان به علت وضعیت نابسامان موجود، حاضر به استفاده از سرویس بهداشتی بین راهی تا رسیدن به مقصد نبوده و 31 درصد از کسانی که از این سرویس ها استفاد کرده بودند، حداقل دچار یک مورد بیماری عفونی شده بودند. این در حالی است که 73 درصد پرسش شوندگان آمادگی خود را جهت پرداخت هزینه برای استفاده از امکانات استاندارد اعلام کردند که خود توجیهی اقتصادی برای سرمایه گذاران در این زمینه محسوب می شود.

وقتی بین شهروندان خودمان که سازگاری بیشتری با مناسبات فرهنگی استفاده از سرویس های بهداشتی بومی دارند، چنین شکاف عمیق و نگاه بدبینانه ای نسبت به سرویس های بهداشتی بین راهی وجود دارد، می توان تاثیر تاسف و نگرانی گردشگران خارجی را از سرویس ‌های بهداشتی پیش بینی کرد.

این نظرسنجی البته بخش دیگری از خدمات بین راهی از جمله: کیفیت غذای عرضه شده در رستوران ها به ویژه رستوران های بین راهی و امنیت عمومی را نیز مورد بررسی قرار داده است. در بخش رستوران ها 86 درصد از پرسش شوندگان تمایلی به استفاده خوراک‌ عرضه شده در رستوران های بین راهی نداشتند. در مورد 40 درصد از استفاده کنندگان نیز سابقه مسمومیت به خاطر سرو غذا در رستوران های بین راهی ثبت شده است. اما در حوزه امنیت تنها 26 درصد از پرسش شوندگان نسبت به ناامنی جاده های بین راهی دغدغه داشتند که نشان دهنده وضعیت مناسب این بخش است.

علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و پیوستن به این کمپین، به آدرس اینترنتی www.dardedell.com مراجعه کنند.

1