جمعه خونین زائران در مکه

107 کشته و 238 زخمی نتیجه سقوط بالابر در مکه بود

12 سپتامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/7g0j1

مکه، روز گذشته، تجربه خونین را پشت سر گذاشت. چنانکه بر اثر سقوط بالابر ساختمانی در مکه 107 کشته و 238 زخمی شدند. زائران ایرانی نیز در این حادثه آسیب دیدند.

چند روزی بود که خبرها از بارندگی و باران و طوفان در عربستان حکایت داشتند. حکایتی که در نهایت امر غروب روز گذشته منجر به فاجعه شد. البته این نظر مسئولان است چنانکه رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار کرده است: وقتی صدای مهیب غرش ابرها و بارش سنگین باران آغاز شد، مسئولان بیمارستان جمعیت هلال احمر در مکه احتمال وقوع حادثه را می ‌دادند، بنابراین تمامی عوامل بیمارستان به حالت آماده باش درآمدند.

رسانه‌های سعودی نیز می گویند همین طوفان و وزش شدید باد دلیل سقوط این بالابر بوده است. چنانکه بخشی از این جرثقیل ساعت 5:10 صبح بر اثر باد و باران شدید سقوط کرد. سقوط بالابر همچنین موجب فرو ریختن سقف یکی از ساختمان های دور مسجد شده است و اگر پل طواف وجود نداشت، ‌تعداد قربانیان از این هم بیشتر می شد.

این سقوط، 107 کشته و 238 زخمی بر جا گذاشت. البته زائران ایرانی نیز از این سقوط در امان نماندند و به گفته "علی مرعشی"، در این حادثه 32 ایرانی مجروح شده اند و یک نفر نیز جان باخته است. 

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: «برق یکی از هتل های ایرانی پس از این حادثه ایجاد مشکل کرد که حجاج به هتل دیگری منتقل شدند.»

به گفته اوحدی مجروحان ایرانی که به طور سطحی مجروح شدند، به بیمارستان نور ایرانی منتقل شدند و در حال مداوا هستند.

گفته می شود اغلب قربانیان این حادثه زوار هندی و پاکستانی بوده اند. اوحدی درباره مصدوم شدن زائران ایرانی گفته است: زائران ما به دلیل آنکه معمولا بعد از ساعت 1 محرم می شوند، در این حادثه آسیب زیادی ندیدند.

به گفته اوحدی، شکستگی بیشترین عامل مجروحیت زائران ایرانی بوده که در حال مداوا هستند. اسامی مجروحان ایرانی طوفان مکه نیز اعلام شده است.

1