کشف کلاهخودی از ۲۵۰۰ سال قبل

23 آوریل 2024 - 08:40 dsfr.ir/vj3o6

کشف کلاهخودی از ۲۵۰۰ سال قبل
Greek illyrian Helmet Croatia
کشف کلاهخود ایلیری (یونان باستان) از ۲۵۰۰ سال قبل در کرواسی

باستان شناسان بقایای یک کلاهخود ۲۵۰۰ ساله ایلیری (یونان باستان) را در کرواسی کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، باستان شناسان به تازگی با کاوش در شبه جزیره «Pelješac» کرواسی یک کلاهخود ایلیری (یونان باستان) را از زیر خاک بیرون کشیده اند، که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد بازمی گردد.

«انشنت اوریجینز» نوشته است این شیء دومین کلاه خود مشابهی بوده که در این محوطه باستان شناسی کشف شده است و بینش بیشتری را درباره سنت های آیینی و رزمی جوامع باستانی در امتداد ساحل شرقی آدریاتیک ارائه می دهد.

این کلاه خود در بنایی در نزدیکی تپه های خاکسپاری واقع در محوطه باستان شناسی کشف شده است و گمان می رود پیشکش شده باشد. به این ترتیب، این شیء نشان دهنده مهارت رزمی ایلیری های باستان است و همچنین نشان دهنده ساختارهای پیچیده اجتماعی و باورهای معنوی است.

Greek illyrian Helmet Croatia

وجود اشیاء مخصوص خاکسپاری، مانند سلاح های آهنین که در کنار نخستین کلاه خود کشف شده است، نشان می دهد این اشیاء به جنگجویان اشرافی تعلق داشته اند.

کاوشگران علاوه بر کلاه خودها، مجموعه قابل توجهی از اشیاء مخصوص خاکسپاری را در این محوطه کشف کردند که از جمله آنها می توان به ۱۵ سنجاق سینه برنزی و نقره، زیورآلات برنز مارپیچ، سوزن و صدها مهره شیشه ای و کهربایی اشاره کرد. همچنین یک نیم تاج برنز و بیش از ۳۰ ظرف به سبک یونانی که بسیاری از آنها در کارگاه های معروف آتیک و ایتالیا تولید شده اند، نشان دهنده شبکه های فرهنگی و تجاری گسترده آن زمان است.

این یافته ها نه تنها از نظر تاریخی، بلکه به خاطر نقش شان در رابطه با تعاملات بین تمدن یونان و ایلیری نیز از اهمیت برخوردارند.

Greek illyrian Helmet Croatia

1