17 آوریل 2024 - 01:40

رضایت مسافران نوروزی از سفر به بندر دیر

22 مارس 2024 - 22:10 dsfr.ir/2t7wj

رضایت مسافران نوروزی از سفر به بندر دیر
راهنمای سفر به بندر دیر در استان بوشهر | جاهای دیدنی بندر دیر
راهنمای سفر به بندر دیر در استان بوشهر | جاهای دیدنی بندر دیر

بررسی های صورت گرفته بیان گر رضایت نسبی گردشگران و مسافران نوروزی از سفر به بندر دیر است ولی در این میان برخی دغدغه ها و انتقادات نیز توسط مسافران نوروزی مطرح شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، شهرستان دیر دارای دو هزار و ۱۵۸ کیلومتر مربع وسعت و ۵۵ هزار نفر جمعیت است و در جنوب شرق استان بوشهر قرار گرفته است؛ مرکز این شهرستان تا بوشهر ۲۰۸ کیلومتر فاصله دارد. این شهرستان دارای آثار تاریخی مربوط به دوره های مختلف و جاذبه های طبیعی و زیارتی متعدد است.

ساحل بندر دَیّر یکی از زیباترین مکان های ساحل و دریا و بزرگ ترین بندر صیادی کشور را در خود جای داده است و علاوه بر آن سه اسکله اصلی معروف آن، صادر کننده و تامین کننده ماهی و میگو به داخل و خارج کشور است.

شهرستان دیر در سال های گذشته برای اسکان مسافران و ارائه خدمات به آن ها عملکرد مطلوبی داشته و نشان داده است که دیر می تواند امکانات رفاهی و شرایطی فراهم کند تا گردشگران، این شهر را به عنوان یک مرکز دیدنی و زیبا انتخاب کنند.

در چنین شرایطی با همه تلاش هایی که مدیریت شهری بندر دیر برای بسامان کردن آن برای پذیرایی از نوروز و گردشگران به خرج داده، باز هم شاهد مشکلاتی نظیر کمبود سرویس های بهداشتی، نبود مسافرخانه و هتل، نبود کمپ های غذاهای بومی محلی، به عنوان جدی ترین گلایه مسافران سر باز می کند، موضوعی که البته در اغلب شهرهای کشور در زمان پیک سفر به وجود می آید.

با این حال، در صورت توجه ویژه به این بندر در قالب اعتبارات ملی و استانی، می توان رضایت مندی بیشتری در میان مسافران ایجاد کرد تا همان ها بهترین مبلغان برای سفر به بندر دیر، باشند.

به همین منظور از برخی مسافران نوروزی که در سفر به بندر دیر در پارک ساحلی بسیج و ساحل این شهر حضور یافته بودند، خواستیم تا دیدگاه شان را درباره این شهر در جمله ای کوتاه ثبت کنند که گزیده ای از این نظرخواهی در این گزارش آمده است.

دیر مردمانی خونگرم دارد

غلامعباس شاداب فر، از شیراز که به همراه خانواده دومین روز سفر نوروزی خود را در بندر ساحلی دیر می گذراند، گفت: هوای نوروزی اینجا بسیار عالی است، ساحلی بسیار زیبا و مردمانی خونگرم و مهمان نواز دارد وبه نظر می رسد که وضعیت ظاهری این بندر نسبت به سال های قبل بهتر شده است.

امکانات بندر دیر کافی نیست

علی عریانی از شیراز نیز که اولین بار به بزرگ ترین بندر صیادی کشور سفر کرده است، می گوید: جاهای دیدنی بندر دیر خیلی زیاد است و این شهر مردمانی مهمان نواز دارد اما امکانات این بندر بر خلاف تصور ما، بسیار اندک است.

وی اضافه کرد: این شهر فاقد مهمان سرا و هتل است که یکی از نیازهای اصلی برای جذب گردشگر به حساب می آید؛ جای یک غذا فروشی سنتی در پارک بسیج با این همه مسافر خالی است.

عریانی با اشاره به اینکه تعداد نمازخانه های موجود و سرویس های بهداشتی جوابگوی این همه مسافر نیست، گفت: این شهر از امنیت بالایی برخوردار است، اما با همه کمبودهایی که احساس می شود نسبت به شهرهای ساحلی استان زیباتر به نظر می رسد.

امنیت دیر مطلوب است / انتقاد از نبود هتل

یکی دیگر از مسافران نوروزی که خود را محمد حسین از تهران معرفی می کند، گفت: دیر با توجه به سواحل زیبایش، پتانسیل های موجود و درآمدهای مردمانش، آن چنان امکاناتی را ندارد که بتوان در آن برای استفاده از امکاناتش پول خرج کرد.

وی ادامه داد: برای یک سفر معمولی که بتوان از رفتن به هتل، استفاده از جت اسکی و ... چشم پوشی کرد، یک شهر امن و به نسبت شهرهای همجوار حتی مرکز استان، جای خوبی است.

این مسافر نوروزی خاطرنشان کرد: دوست داشتم این بندر در حد جزیره کیش و قشم باشد.

ساحل دیر از زیباترین سواحل دنیاست

خانواده آهوپای از خنج نیز می گویند: ساحل دیر یکی از زیباترین سواحل دنیاست؛ در چند روز اقامت در این شهرستان، مردمانی به خونگرمی اینجا ندیده ایم. امنیت که یکی از نیازها و خواسته اصلی هر فرد و مسافران نوروزی است در اینجا بسیار زیاد احساس می شود.

کمبود امکانات و زیرساخت ها و مبلمان شهری نسبت به تعداد مسافران نوروزی یکی از دغدغه های این خانواده است.

کمبود سرویس بهداشتی در ساحل دیر

شهریار از استان فارس که در کنار خانواده خود در حال قدم زدن بود، دیر را این گونه توصیف می کند: شهر ساحلی بسیار پاکیزه که جای تقدیر دارد اما در کنار این تمیزی، کمبود امکانات رفاهی، کمبود سرویس های بهداشتی کافی نیست. وی گفت: قیمت برخی اجناس در مغازه ها به دلیل عدم نظارت صحیح زیاد بالا و پایین می شود.

شهریار ادامه داد: در ساحل هیچ گونه سرویس بهداشتی وجود ندارد که مسافران ناگزیر به خانه های همجوار پناه می برند. وی اظهار کرد: مزاحمت موتورسواران در ساحل نیز از دغدغه های مسافران نوروزی است که باید مدیریت شود.

تقدیر از نظافت مستمر بندر دیر

حسین مرادی که خود را عضو شورای شهرستان و از کارمندان بخشداری فیروز آباد معرفی می کند، گفت: با توجه به ازدحام جمعیت مسافری در این بندر، خوشبختانه شاهد مهمان نوازی بسیار عالی و شایسته از سوی مسئولان و مردمان خونگرم این منطقه هستیم.

وی ادامه داد: پاکبانان را بارها دیده ایم که به صورت پیاپی در حال جمع آوری زباله ها هستند.

مرادی افزود: کمبودها در اکثر شهرهای ایران وجود دارد اما در اینجا به نسبت توقع مسافران و موقعیت بندری بودنش شاید بیشتر احساس شود که الحمدالله در این سال های اخیر کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است.

وی گف: غذاهایی که در رستوران ها پخت می شود بسیار عالیست اما بر روی قیمت اجناس در مغازه ها باید نظارت بیشتری صورت گیرد.

عبدالله شرنگ از پرسنل نیروی انتظامی که به همراه خانواده خود از استان فارس به شهر ساحلی دیر سفر کرده است همه چیز را خوب و عالی توصیف می کند و به همکاران خود نیز در برقراری نظم و امنیت هم وطنان عزیز،در شهرستان دیر خسته نباشید می گوید.

دیر از زیباترین سواحل را دارد/ امکانات بیشتر شود

پورجوان مسافر نوروزی شمالی و از شهر لاهیجان گفت: نوروز بهترین زمان برای مسافرت به این بندر ساحلی و تجاری است و بر خلاف تصوری که از این بندر داشتیم امکانات آن به نسبت شهرهای همجوار مناسب تر است.

وی ادامه داد: ساحل این بندر یکی از سواحل زیبای کشور به شمار می رود که مسئولان می توانند با فراهم کردن برخی امکانات در کنار ساحل نظیر سرویس های بهداشتی، امکانات رفاهی، و کنترل موتورسواران و خودروهای محلی در حاشیه ساحل زمینه جذب گردشگران بیشتری را فراهم سازند.

پورجوان اضافه کرد: مردم نیز با پرداخت مبلغ ناچیزی به صورت ماهیانه صرفا به منظور زیباسازی فضای شهر به شهرداری نیز کمک کنند تا این شهر از نظر زیباسازی مبلمان شهری روز به روز بهتر دیده شود.

وی افزود: مسئولان باید با جذب سرمایه گذران خصوصی زمینه ساخت هتل و مسافرخانه که لازمه زیرساخت های گردشگری هر منطقه است را فراهم کنند.

کمبود سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی

شفیعی از شیراز نیز که در ساخت مجسمه های شنی در ساحل دیر شرکت کرده بود، گفت: با توجه به ساحل زیبای بندر دیر، در این ساحل کمبود سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، کمبود سطل های زباله زیاد احساس می شود. وی گفت: با توجه به اینکه چندین بار به دیر سفر کرده ایم اما تغییرات آن چنانی در مبلمان شهری نسبت به سال های قبل احساس نمی شود؛ از نظر امنیت در این شهر مسافران احساس آرامش می کنند.

وی ادامه داد: باید رفت و آمدهای موتورسوران و خودروهای شخصی در کنار ساحل کنترل شود تا شاهد اتفاق ناخوشایندی در این ایام نباشیم. علی رغم برخی کمبودها اما دیر یک شهر دوست داشتنی با مردمانی خون گرم و پاسخگو است که انسان را وادار می کند هر ساله در این ایام به این بندر تاریخی و با فرهنگ مسافرت کنند.

دیر پیشرفت های خوبی داشته است

سهولی از کرمانشاه نیز اظهار داشت: ۲۰ سال قبل به عنوان ریاست اداره پست دیر در این شهر زندگی می کردم، جای خوشحالی است نسبت به سال های قبل این شهر پیشرفت بسیار خوبی داشته است اما کافی نیست و امکانات موجود در خور شان مردمان خونگرم این خطه نیست.

وی گفت: کمبود تاکسی شهری در این ایام در شهر به ویژه در کنار ساحل و پارک ها بسیار احساس می شود، یکی از خیابان های اصلی این شهر که شاید از آن به عنوان نماد این شهر می توان نام برد، خیابان ساحلی است که وضعیت آسفالت آن خوشایند نیست.

سهولی افزود: امنیت این شهر بسیار عالی است، ساحل دیر به تنهایی زیباست اما باید این را هم گفت که هیچ تلاشی که باعث شود ساحل زیباتر شود صورت نگرفته است.

انتقاد از نبود نجات غریق در ساحل

ردانی پور از شهر اصفهان که به همراه دوستان شیرازی خود به دیر آمده است، از کمبود امکانات رفاهی و گردشگری، کمبود سرویس های اطلاعات گردشگری، عدم حضور نجات غریق در ساحل و ...انتقادهایی داشت. وی گفت: من برای اولین بار به این شهر ساحلی، تاریخی و تجاری با مردمانی نجیب و دوست داشتنی سفر کرده ام و انشاالله مقصد سفرم در سال های آینده نیز دیر خواهد بود.

ردانی پور دو پیشنهاد هم به مدیریت شهری بندر دیر داشت و بیان کرد: راه اندازی کمپ های غذاهای بومی محلی و صنایع دستی در کنار ساحل زیر نظر شهرداری و راه اندازی سامانه صدای گردشگر در ایام نوروز ضروری به نظر می رسد.

۱۴۸ هزار مسافر نوروزی وارد دیر شدند

فرماندار شهرستان دیر نیز گفت: با ثبت آمار مسافران نوروزی به این شهرستان و اسکان آن ها در محل های اقامتی، تا ساعات پایانی روز دهم فرودین ۱۴۸ هزار و ۴۹۵ مسافر نوروزی وارد این شهرستان شده اند.

حمزه اعتماد با بیان اینکه برای توسعه شهرستان دیر در همه زمینه ها، معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان و فراهم کردن بسترهای لازم برای حضور گردشگران و رضایت مسافران نوروزی ضروری است، افزود: کمیته اسکان و ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی تلاش خوبی برای رفاه حال مسافران نوروزی در راستای بهبود عبور و مرور، آماده سازی بوستان های شهر، زیبا سازی شهر، تهیه بروشور راهنمای مراکز گردشگری و دیدنی های شهرستان، مکان مناسب اسکان، داشته است.

فرماندار شهرستان دیر گفت: شاهد استقبال گسترده مسافران نوروزی از سواحل زیبای خلیج فارس، گنبد نمکی جاشک، اماکن تاریخی، بزرگ ترین اسکله صیادی کشور، حرم امامزادگان، اماکن مذهبی، گلخانه ها و مزارع کشاورزی شهرستان دیر هستیم.

وی اظهار داشت: با همکاری مدیران دستگاه ها و اعضای ستاد خدمات سفر تاکنون هیچ مورد از نارضایتی و شکایت مردمی گزارش نشده است و این شهرستان از امنیت بسیار بالایی برخوردار است که رضایت مندی مسافران گواه این موضوع است.

1