کشف مجسمه بزرگ رامسس دوم

5 مارس 2024 - 18:20 dsfr.ir/s49zq

کشف مجسمه بزرگ رامسس دوم
کشف مجسمه بزرگ فرعون رامسس دوم در شهر «منیا» مصر
Archaeologists in Egypt unearth section of large Ramses II statue

باستان شناسان قسمتی از مجسمه عظیم «رامسس دوم» را در مصر کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، وزارت گردشگری و آثار تاریخی مصر اعلام کرد که یک پروژه باستان شناسی مشترک بین مصر و ایالات متحده آمریکا در «منیا»، شهری در مصر، به کشف بخش بالایی یک مجسمه بزرگ تصویرگر «رامسس دوم» منجر شده است.

«رویترز» نوشت این مجسمه سنگی که ۳.۸ متر ارتفاع دارد، «رامسس دوم» را در حال نشسته و با تاجی مزین به مار کبرای سلطنتی نشان می دهد.

 در بخش بالایی و پشت این مجسمه عبارات هیروگلیفی حک شده که در وصف شکوه «رامسس دوم»، یکی از قدرتمندترین فرعون های مصر باستان نوشته شده است.

قسمت پایینی این مجسمه بزرگ دهه ها قبل کشف شده بود و ارتفاع بخش بالا و پایین این مجسمه در مجموع به ۷ متر می رسد.

کشف مجسمه بزرگ فرعون رامسس دوم در شهر «منیا» مصر

به گفته «مصطفی وزیری»، دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر، بررسی ها تصدیق می کند که بخشی از مجسمه که اخیرا کشف شده است با بخشی از مجسمه که در سال ۱۹۳۰ میلادی توسط یک باستان شناس آلمانی کشف شده بود، مطابقت دارد.

کشف مجسمه بزرگ فرعون

«رامسس دوم» که با نام «رامسس کبیر» نیز شناخته می شود، سومین فرعون از نهمین دودمان مصر بود که در فاصله ۱۲۷۹ تا ۱۲۱۳ پیش از میلاد حکومت کرد. مورخان معتقدند در آن دوره تاریخ، میانگین طول عمر ۳۲ سال بوده است. او ثروت و قلمرو کشورش را گسترش داد، بناهای تاریخی متعددی مانند «ابوسمبل» ساخت و پرتره های بی شماری از خود تولید کرد تا تصویر سلطنتی قدرتمندی را به نمایش بگذارد.

پس از درگذشت «رامسس دوم»، جسد او در مقبره ای در «دره پادشاهان» دفن شد و بعدها به مخزن سلطنتی منتقل شد که در سال ۱۸۸۱ میلادی کشف شد. در سال ۱۹۷۶ پزشکی که بقایای این فرعون را بررسی می کرد اعلام کرد که جسد فرعون برای جلوگیری از پوسیدگی ناشی از رشد قارچ نیاز به درمان فوری دارد. به همین منظور «رامسس دوم» باید به فرانسه می رفت. بر اساس مقررات فرانسه برای ورود و انتقال به این کشور باید پاسپورت معتبر ارائه شود و در نتیجه مقام های مصر برای این فرعون پاسپورت صادر کردند.

1