آغاز جشنواره فرهنگی اقوام ایرانی در تهران

7 سپتامبر 2015 - 00:20 dsfr.ir/ka5hq

نخستین جشنواره فرهنگی هنری "ایران در تهران" طی مراسمی با حضور عشایر، اقوام و گروه های هنری 25 استان کشور در بوستان جوانمردان ایران در حال برگزاری است.

به گزارش ایسنا، در این جشنواره به مدت 15 شب اقوام کرد، ترکمن، آذربایجان، سیستان و بلوچستان، خراسان (ایل کرمانج)، بوشهر، گیلان، لرستان و سایر اقوام کشور حضور خواهند داشت و با صنایع دستی و سوغات محلی و قومی خود از جمله گلیم، جاجیم، گبه، خاتم کاری و قلم زنی، پارچه های نفیس، سفال، شیرینی ها و غذاهای محلی و ... پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود.

تبیین جایگاه زن در اقوام، ایلات و عشایر ایران، ترسیم ویژگی هایی همچون جوانمردی، وطن دوستی و پایبندی به وحدت و انسجام ملی و دینی در میان اقوام ایرانی و نمایش سبک زندگی اصیل و دست نخورده ایرانی از جمله اهداف این جشنواره است و فضایی فراهم شده است تا شهروندان با بخشی از آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای سنتی تمامی اقوام ایرانی و در واقع با ریشه های تاریخی خود آشنا شوند.

عشرت شایق، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 22 در مراسم افتتایح نخستین جشنواره فرهنگی هنری "ایران در تهران" با اشاره به ضرورت شناخت مردم از پیشینه فرهنگی و هویتی خود گفت: در کنار بزرگراه همت که با عبور روزانه هزاران خودرو تبدیل به نمادی از هیاهوی شهری شده است، در بوستان جوانمردان اقوامی جمع شده اند تا پیام سبک زندگی بکر و دل انگیز ایلیاتی را به ما برسانند و با نمایش آیین ها و آداب و رسوم زیبای خود، مینیاتوری از لطافت و شکوه سبک زندگی اصیل ایرانی را به نمایش بگذارند.

نخستین جشنواره فرهنگی هنری "ایران در تهران" به همت فرهنگسرای تهران، با حمایت شهردار منطقه 22 و با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری این منطقه به مدت 15 روز از ساعت 17 الی 24 در بوستان جوانمردان ایران با برنامه های فرهنگی هنری متنوع و با رویکرد ترویج سبک زندگی مبتنی بر ظرفیت های بومی کشور برگزار می شود.

آذری ها با گروه هنری داغلار، خراسانی ها با گروه مریدان شیخ جام، کردها با گروه ساولاغ، بوشهری ها با گروه آوای جنوب و کرمانی ها با گروه شیلان از جمله گروه های هنری هستند که با میزبانی ایل قشقایی در این جشنواره برنامه های شبانه هنری و آیینی خواهند داشت.

همچنین صنایع دستی، هنرهای سنتی، سوغات و غذاهای سنتی 25 استان کشور در بیش از 60 غرفه و چادر عشایری در فضایی به مساحت 5 هزار متر مربع عرضه می شود.

1