9 ژوئن 2024 - 19:50

آماده باش ۱۲ هزار و ۷۰۰ فروند شناور برای سفرهای نوروزی

2 مارس 2024 - 15:10 dsfr.ir/ld8qh

آماده باش ۱۲ هزار و ۷۰۰ فروند شناور برای سفرهای نوروزی
Nowruz (نوروز) Wednesday, March 20, 2024
آماده باش ۱۲ هزار و ۷۰۰ فروند شناور برای سفرهای نوروزی

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ۱۲ هزار و ۶۰۰ قایق گردشگری، ۵۰ فروند شناور مسافری و ۴۸ فروند لندینگ کرافت در بنادر شمالی و جنوبی برای ارائه خدمات به مسافران در آمادگی کامل قرار دارند.

به گزارش «دنیای سفر» از وزارت راه و شهرسازی؛ اله مراد عفیفی پور با اشاره به تمهیدات سازمان بنادر و دریانوردی برای طرح سفرهای نورزی ۱۴۰۳ اظهار کرد: در مدت اجرای طرح سفرهای نوروزی پیش رو حد فاصل ۲۴ اسفند تا ۱۷ فروردین بالغ بر ۱۲هزار و ۶۰۰ قایق گردشگری، ۵۰ فروند شناور مسافری و ۴۸ فروند لندینگ کرافت در بنادر شمالی و جنوبی برای ارائه خدمات به مسافران در آمادگی کامل قرار دارند. 

وی افزود: در ۱۱ ماهه گذشته شاهد رشد ۱۷ درصدی جابه جایی مسافر از بنادر نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم و برای سفرهای نوزوی پیش رو، رشد ۵ درصدی پیش بینی شده است. 

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: در طرح سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ (از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین) حدود ۶.۵ میلیون سفر و گردشگری دریایی انجام شد که شامل ۳ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۲۵۲ نفر و تعداد گردشگری دریایی صورت گرفته برابر ۲ میلیون و ۹۳۹ هزار و ۷۰۰ نفر بود. 

عفیفی پور با اشاره به نرخ گذاری بلیت قایق های گردشگری خاطرنشان کرد: نرخ گذاری در حوزه اختیارات سازمان بنادر و دریانوردی نیست. بلکه استانداری ها و فرمانداری ها نرخ را تعیین می کنند و مدیران کل بنادر استان ها برای ارائه نکات فنی در جلسات نرخ گذاری شرکت می کنند. 

وی افزود: برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ با همکاری سازمان های میراث فرهنگی و کمیته امداد امام خمینی(ره) در ترمینال های بنادر شمالی و جنوبی غرفه هایی با ماهیت ارائه خدمات فرهنگی و گردشگری ایجاد می شوند. 

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه بیان کرد: حجم عمده سفرهای دریایی در استان هرمزگان و بیشتر به جزایر قشم، هرمز، لارک، هنگام و بعد جزیره کیش از بندر چارک و بندر آفتاب است. 

عفیفی پور با بیان اینکه سه اولویت شناورها، ترمینال های مسافری و مسیرهای تردد پیگیری شدند و در آمادگی کامل قرار دارند، گفت: در طول اجرای طرح سفرهای نوروزی ۱۴۰۳بالغ بر ۱۸۰۰ نیروی کار به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند و برای انجام عملیات نجات و پشتیبانی نیز ۱۸۰ فروند شناور تحت مالکیت سازمان بنادر و دریانوری، اتحادیه تعاونی قایق داران، اتحادیه های مسافری و گردشگری، همچنین نیروهای انتظامی و نظامی برای مواقع اضطرار، پیش بینی شده است. 

وی به تدوین طرح خدمات سفرهای دریایی در بنادر ذیل ستاد سفرهای نوروزی اشاره کرد و گفت: چگونگی ارتباطات و خدمات مورد نیاز سازمان بنادر و دریانوردی از دستگاه های عضو ستاد سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ از جمله هلال احمر، هواشناسی، شهرداری ها و… در این طرح مشخص شده است.

1