در واکنش به رقابت کشورها اتخاذ شد؛

تصمیم یونسکو برای تعطیلی پرونده های ثبت جهانی

7 سپتامبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/l10x6

مشاور بین المللی یونسکو در حوزه میراث ناملموس گفت: ثبت میراث ناملموس تنها هدف یونسکو نیست. اما از آن جا که ثبت موجب رقابت بین کشورها شده، یونسکو به فکر افتاده که روند ثبت های جهانی را تعطیل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقش رسانه در ارتقاء سطح آگاهی های عمومی پیرامون میراث فرهنگی ناملموس به مناسبت روز جهانی سوادآموزی، روز دوشنبه 16 شهریور در عمارت تاریخی کوشک برگزار شد.

در این برنامه قرار بود فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گری لوییس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران حضور داشته باشند، اما با غیبت آن ها خانم استر کوییش لاروش مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و ژانت بلیک مشاور بین المللی یونسکو در حوزه میراث ناملموس و مشاور مرکز میراث ناملموس حضور پیدا کرده و درباره موضوع برنامه سخنرانی کردند.

در این نشست، لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: همه ساله در روز 17 شهریور مصادف با 8 سپتامبر پرچم سوادآموزی را به عنوان یکی از حقوق انسانی یک نیروی ارتقاء دهنده عزت و کرامت و همچنین پایه و اساس جوامع منسجم و توسعه پایدار افراشته می کنیم. ترویج سواد و سوادآموزی باید مهم ترین عنصر این سلسله اهداف جدید قرار داده شود. سوادآموزی با توانمند کردن فرد فرد زنان و مردان به پیشبرد اهداف توسعه در تمام زمینه ها کمک می کند.

وی گفت: از دیدگاه یونسکو سواد یک حق انسانی، اساس یادگیری مادام العمر، همانند فرهنگ یک نیروی محرک مهم برای توسعه پایدار است. رویکرد یونسکو حمایت از ترویج سواد و محیط های سوادآموزی به عنوان بخش جدایی ناپذیر از یادگیری همیشگی و توجه به سوادآموزی در برنامه های ملی و بین المللی است. میراث فرهنگی ناملموس نقش مهمی در حمایت و ایجاد پایگاه های دانش ایفا می کند. یونسکو به چگونگی روش های فراگیری، مهارت های سوادی توسط کودکان نوجوانان و جوانان علاقه مند بوده و با آموزگاران برای ایجاد محیط های آموزشی حامی سواد آموزی که جنبه های فرهنگی را در نظر می گیرند همکاری می کند.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو گفت: درک فرهنگ های محلی و میراث فرهنگی ناملموس جوامع، عنصری بسیار مهم در طراحی و اجرای برنامه های موثر سوادآموزی است. بنابراین برای من مایه خرسندی است که مرکز مطالعات منطقه ای حفظ میراث فرهنگی ناملموس در این روز جهانی به برگزاری کارگاه یک روزه درباره نقش رسانه ها در افزایش آگاهی عمومی در زمینه میراث فرهنگی ناملموس اقدام کرده است. رسانه ها نقش بسیار مهمی نه تنها در ترویج سوادآموزی بلکه در ترویج و حفظ میراث فرهنگی ناملموس ایفا می کنند.

در ادامه این برنامه خانم ژانت بلیک مشاور بین المللی یونسکو در حوزه میراث ناملموس به زبان فارسی سخنرانی کرد و گفت: سواد بیشتر از خواندن متن مهم است. میراث فرهنگی ناملموس نه فقط در سیاست گذاری فرهنگی بلکه در سیاست گذاری مربوط به توسعه نقش دارد. امروز یک کارگاه آموزشی برگزار شده است آن هم برای رسانه ها که مخاطب مهم دارند. شما رسانه ها می توانید به همه درباره میراث فرهنگی اطلاع رسانی کنید. می توان فیلم ها و سریال هایی درباره میراث ناملموس ساخت و به جوامع محلی آن را انتقال داد. امیدواریم که این دوره های آموزشی در شهرهای دیگر نیز برگزار شود. برخی از کشورها کلاس های مجازی را شروع کرده اند و همه به منابع آن ها دسترسی دارند. شما هم می توانید چند منبع مناسب برای پاسداری از میراث ناملموس و آموزش مربوط به آن را در اختیار مردم قرار دهید.

بلیک ادامه داد: کار دیگر پاسداری از میراث ناملموس مستندسازی است. مردم می توانند بدون تکیه بر دولت، میراث ناملموس را مستند کنند. البته در آرشیو صدا و سیما اطلاعات خوبی هست. سعی کنید که سازمان های غیردولتی نیز در این زمینه فعالیت کنند. در یک کشور آفریقایی، آموزش های میراث ناملموس به کودکان باعث شده که آن ها دوباره به مدرسه و آموزش و سواد ترغیب شوند. بودجه همیشه لازم است ولی امیدواریم بودجه برای این فعالیت ها از سوی دستگاه های خصوصی و دولتی تامین شود. اگر شما میراث ناملموس را بزرگ و ارزشمند کنید، شرکت های خصوصی از آن حمایت می کنند. به عنوان مثال شرکتی مانند هیوندای اکنون در ژاپن و کره از میراث ناملموس حمایت می کند.

وی گفت: در دنیا بین دولت ها همیشه موضوعات سیاسی مطرح بوده است. برای رسانه ها نیز سیاست بسیار اهمیت دارد منتهی اکنون سیاست کشورها به سمت ثبت میراث ناملموس گرایش پیدا کرده است. در صورتی که هدف از ثبت جاذبه های میراث ناملموس، عضویت کشورها در کنوانسیون های بین المللی بوده است و در واقع ثبت میراث ناملموس تنها هدف یونسکو نیست. ولی کشورها در حوزه ثبت رقابت می کنند به همین دلیل است که یونسکو به این فکر افتاده که روند ثبت را تعطیل کند.

در ادامه یدالله پرمون رئیس مرکز میراث ناملموس تهران کارگاه آموزشی نقش رسانه در ارتقاء سطح آگاهی های عمومی پیرامون میراث فرهنگی ناملموس را برگزار کرد. همچنین بیان کرد که تا یک ماه دیگر نشست تخصصی میراث فرهنگی ناملموس و پیدا کردن راهکارهایی برای پاسداری از آن را در جزیره قشم با حضور مهمانان بین المللی برگزار خواهند کرد.

1