24 آوریل 2024 - 13:35

ثبت ۶ اثر همدان در فهرست آثار ملی

25 فوریه 2024 - 15:10 dsfr.ir/ey04w

ثبت ۶ اثر همدان در فهرست آثار ملی
امامزاده زینب خاتون | روستای زمان آباد ملایر
امامزاده زینب خاتون (علیها السلام) ـ روستای زمان آباد ملایر

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: در جلسه اخیر شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی غیرمنقول کشور شش اثر از استان همدان در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان؛ محسن معصوم علیزاده با برشمردن اهمیت قرارگیری آثار استان همدان در فهرست ملی ایران بیان کرد: یکی از راه های حفاظت از میراث، ثبت آثار ارزشمند به لحاظ تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی است.

وی افزود: آثاری که ثبت و معرفی می شوند نه تنها منجر به جذب گردشگر و توسعه گردشگری فرهنگی می شود بلکه شأن و جایگاه فرهنگی استان و کشور را در جوامع بین المللی ارتقاء می دهد.

حمیدرضا حیدری، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان استان نیز گفت: خانه مرحوم پرویز اذکایی، سرای جلدی ها، مسجد خاتم الانبیاء قصابان، عمارت کلاه فرنگی و مسجد صاحب الزمان (عج) روستای پریدر و امامزاده خاتون شهرستان ملایر آثار شده پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین در فهرست آثار ملی ایران بودند.

مدیرپایگاه محوطه تاریخی هگمتانه نیز : در این جلسه گزارش اقدام های اجرایی و در راستای ادامه برنامه های هدفمند پرونده ثبت جهانی توسط مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان برای حاضران تشریح شد.

ضرورت ثبت وقایع شفاهی در راستانی ثبت جهانی هگمتانه

معاون عمرانی استاندار همدان نیز در راستای بررسی فعالیت های اجرایی رفع موانع و اجرای برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت در راستای ثبت جهانی هگمتانه و بافت تاریخی همدان در چهارمین جلسه شورای ثبت جهانی هگمتانه، ضمن اشاره به اقدام های تکمیلی و اجرایی ثبت جهانی هگمتانه، بر ضرورت ثبت وقایع شفاهی این اقدام ارزشمند تأکید کرد. 

امیررضا یوسفیان گفت: توسعه گردشگری بهترین مسیر برای پیشرفت اقتصادی یک منطقه است و امکان دست یابی به توسعه پایدار و همه جانبه در مناطق دارای ظرفیت رشد مانند همدان را فراهم می آورد.

وی اظهار کرد: جهانی شدن هر اثر فرصتی برای دستیابی به رشد متوازن و توسعه پایدار در بستر گردشگری است که با ورود گردشگران برای بازدید اثر ثبت شده، کسب و کارهای کوچک و بزرگ محلی مرتبط با خدمات گردشگری شکل می گیرد و افزایش اشتغال را به همراه دارد.

معاون استاندار همدان در پایان مطرح کرد: با تلاش دستگاه های خدمات رسان و نیز همکاری تمامی اقشار به طور قطع با ثبت جهانی هگمتانه روزهای خوبی برای همدان در آینده متصور است.

1