24 آوریل 2024 - 12:59

صندوق توسعه اماکن تاریخی، پیوند دهنده میراث و گردشگری است

24 فوریه 2024 - 09:50 dsfr.ir/r75uv

صندوق توسعه اماکن تاریخی، پیوند دهنده میراث و گردشگری است
صندوق توسعه گردشگری جایگزین صندوق احیای بناهای تاریخی می شود
صندوق توسعه اماکن تاریخی، پیوند دهنده میراث و گردشگری است

مدیرعامل صندوق توسعه اماکن تاریخی با بیان اینکه حلقه واسط بین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صندوق است، گفت: زیرا فعالیت صندوق با یک بنا شروع می شود، در طی مرمت و احیا از هنرمندان و صنایع دستی کمک می گیرد و خروجی آن به عنوان تاسیسات گردشگری در اختیار مردم قرار می گیرد.

به گزارش «دنیای سفر»، شهاب طلایی در گفت و گو با خبرنگار میراث ایرنا درباره اقداماتی که در صندوق توسعه و احیای اماکن تاریخی انجام می شود، گفت: این صندوق به نوعی زمینه ساز مشارکت پذیری مردم برای احیا و مرمت بناهای تاریخی است. در سال ۱۳۹۶ موضوع حمایت از صنایع دستی و فرش دستباف هم به موضوع های این صندوق اضافه شده است. این صندوق با ماموریت هایی که دارد در حوزه حفظ بناها و میراث تاریخی کشور و در راستای حمایت از بخش صنایع دستی و فعالان این حوزه وظایف و اهداف خود را اجرا می کند.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی ادامه داد: این صندوق در موضوع بناهای تاریخی، بیش از ۷۰۰ بنای تاریخی را در مرحله ابتدایی در اختیار دارد و اقدامات مردمی برای احیا و مرمت مختص به این تعداد نیست. یعنی کارویژه صندوق، موضوع بناهای تاریخی بخش دولتی و خصوصی است. برآوردها و آمارها نشان می دهد دولت و دستگاه های دولتی نزدیک به چهار هزار بنای تاریخی در اختیار دارند که شامل نهادها نمی شود. مثلا نهاد اوقاف بیش از ۲ هزار بنای تاریخی دارد.

وی افزود: کاری که در دولت سیزدهم انجام دادیم، رایزنی و مذاکره با دستگاه های مختلف است که هر کدام چه تعداد بنا در گونه های مختلف آثار ثبت ملی دارند. در این حوزه مکاتباتی انجام شد و اطلاعات را درباره این که مجموعه دولت و دستگاه های دولتی چه تعداد بنا دارند، به نوعی استخراج کردیم و می توان گفت ۲ هزار و ۷۰۰ بنا بدون کاربری مشخص در اختیار نهادهای دولتی است.

مدیرعامل صندوق توسعه اماکن تاریخی بیان کرد: در اسناد مزایده، هر بنایی می تواند ضوابط اختصاصی داشته باشد. با هماهنگی که با وزارت میراث فرهنگی شده بناهایی که امکان ایجاد غرفه صنایع دستی در آنها وجود دارد، در مزایده می آوریم که بخشی از آنها به موضوع صنایع دستتی اختصاص پیدا می کند. هر بنایی با توجه به شرایطی که در صندوق برای آن در نظر گرفته می شود، می تواند ضوابط خاصی داشته باشد.

طلایی ادامه داد: در شهر تهران هم صندوق دو بنا را در سال آینده احیا خواهد کرد. همچنین در استان تهران هم یک کاروانسرا به مزایده گذاشته خواهد شد. صندوق توسعه اماکن تاریخی، پیوند دهنده میراث و گردشگری و حلقه واسط بین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. زیرا فعالیت آن با یک بنا شروع می شود، در طی مرمت و احیا از هنرمندان و صنایع دستی کمک می گیرد و خروجی به عنوان تاسیسات گردشگری در اختیار مردم قرار می گیرد.

1