24 آوریل 2024 - 07:59

روستای آذران، روستای افسانه های اسفندی

23 فوریه 2024 - 18:10 dsfr.ir/b91by

روستای آذران، روستای افسانه های اسفندی
روستای آذران کاشان، روستای افسانه های اسفندی
روستای آذران کاشان، روستای افسانه های اسفندی

یک پژوهشگر ادبیات آیینی گفت: خواب بهمنه به علت شدت خستگی به درازا می کشد و در واپسین لحظات بهمن که اسفند از راه می رسد، خواهرش را که در خواب است، بیدار نمی کند و می گذرد.

به گزارش «دنیای سفر»، ایران سرزمین افسانه هایی است که در دل ها نهفته مانده و باورها را سینه به سینه حفظ کرده است. افسانه ها و آیین هایی که از طبیعت ریشه گرفته و به شکل خُرده فرهنگ تبدیل به باورهای دیرینه شده است. روستای آذران، روستای افسانه اسفند است. در باور این مردم، بهمن خواهر اسفند است و باد برف های زمستانی، خانه تکانی های بهمن است.

مصطفی جوادی مقدم در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: اهالی روستای آذران بر این باورند بهمن که در گویش آذران، بهمنه می گویند، چند روزی خانه تکانی کرده است و خسته شده و در عصر روز آخر ماه خوابش می برد و معمولاً در آن هنگام برف و باد هم به نشانه پایان خانه تکانی قطع می شود.

وی افزود: خواب بهمنه به علت شدت خستگی به درازا می کشد و در واپسین لحظات بهمن که اسفند از راه می رسد، خواهرش را که در خواب است، بیدار نمی کند و می گذرد.

این پژوهشگر ادبیات آیینی، افزود: سپیده دم اول اسفند است که بهمنه از خواب بیدار می شود، وقتی می فهمد که اسفند آمده و او نتوانسته از برادرش پذیرایی کند غصه دار می شود و در این هنگام، برف ریزه ای شروع به بارش می کند که مردم بر این باورند بهمن خاک بر سر می ریزد و برای اسفند بی قراری می کند.

جوادی مقدم تصریح کرد: سنت دیگر آن است که در شب اسفند، کشاورزان درخت ها را باردار می کنند. به این صورت که میان شاخه ها و تنه درختان سنگ هایی را قرار می دهند و اعتقاد دارند با این کار درخت باردار می شود و محصول بیشتری می دهد.

وی گفت: گرفتن اسفندی از دیگر آداب روستای آذران است که جوانان، نزدیک شدن فصل بهار را به کشاورزان مژده می دهند و پاداش می گیرند.

این پژوهشگر ادبیات آیینی، اظهار کرد: جوانان با خواندن «اسفنده، اسفنده زاییدن گوسفنده» خانه به خانه می روند و بدون این که خودشان را به صاحب خانه نشان بدهند درخواست اسفندی می کنند. صاحب خانه نیز، مقداری تنقلات محلی یا میوه را در کیسه آنها می ریزد که بچه ها در پایان، تنقلات را بین خودشان تقسیم می کنند.

جوادی مقدم افزود: آداب و سنت های روستای آذران با جشن ها و مراسم سنتی آن تا چهارشنبه سوری تداوم می یابد و در نوروز به اوج می رسد و در ۱۳ فروردین و در دل طبیعت به پایان می رسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان نیز به ایسنا، گفت: آداب و رسوم اسفندی یک از آیین های کهن و باستانی منطقه کاشان است و اسفندی که در سایر آبادی ها مرسوم بوده است امروزه به فراموشی سپرده شده اما در روستای آزران این آیین همچنان زنده و پویا مانده است.

احمد دانایی نیا، اظهار کرد: مردم روستای آزران با آداب و رسوم ماه اسفند، به پیشواز نوروز می روند. پخت غذاهای خاص، پیشکش اسفندی برای نوعروس ها، حرکت کودکان در کوچه و خواندن اشعار اسفندی و گرفتن تنقلات محلی از صاحب خانه ها از جمله آداب شب اسفند است.

وی تصریح کرد: هدیه هایی که در آیین های اسفند بین مردم پخش می شود، یک نوع عیدانه پیش از موعد جشن باستانی عید نوروز محسوب می شود که آن را به اشتراک گذاشته و با همدیگر تقسیم می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، افزود: تاکنون ۴٢ اثر میراث فرهنگی ناملموس کاشان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، ثبت آثار در فهرست میراث ناملموس عامل مهمی در انسجام فرهنگی و تقویت جغرافیای تاریخی-اجتماعی منطقه است.

روستای آذران از توابع بخش برزک در ۷۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کاشان واقع شده است. این روستا در منطقه ای کوهستانی و متصل به کوه های کرکس در ارتفاع تقریباً ۲۷۰۰ متری از سطح دریا با آب و هوایی معتدل در فصول بهار و تابستان و زمستان های سرد قرار گرفته است.

1