معاینه فنی چیست و چه کاربردی دارد؟

22 فوریه 2024 - 13:30 dsfr.ir/cw2a7

معاینه فنی چیست و چه کاربردی دارد؟
معاینه فنی خودرو | نوبت دهی معاینه فنی خودرو
معاینه فنی خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

دریافت معاینه فنی یکی از مواردی است که سهل انگاری در دریافت آن و نداشتن آن می تواند سبب جریمه و مشکلاتی دیگر برای صاحب دستگاه شود.

به گزارش «دنیای سفر»، یکی از اقداماتی که باید برای وسایل نقلیه بالای 4 سال (اعم از داخلی و خارجی) انجام داد، معاینه فنی است. این اقدام سلامت فنی و فیزیکی خودرو را به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهد تا احتمال بروز تصادفات به دلیل نقض فنی را تا حد زیادی کاهش پیدا کند. اگر وسیله نقلیه شما شما نیاز به انجام این نوع معاینه را دارد اما درباره مراحل و نحوه انجام آن اطلاعی ندارید با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

معاینه فنی خودرو چیست؟ (خودرو و موتور سیکلت)

چند سالی است که لزوم داشتن معاینه فنی برای خودروهایی با عمر بالای 4 سال وجود دارد و دارندگان ماشین های بدون معاینه فنی، مورد اعمال قانون از طرف پلیس راهنمایی رانندگی قرار می گیرند. مبلغ جریمه معاینه فنی برای هر روز دیرکرد، به اندازه هزینه انجام آن برای کل سال است. لذا نسبت به زمان انجام این نوع معاینه خودرو حساس باشید و آن را به تعویق نیندازید که هزینه های زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد. با گرفتن استعلام خلافی و دریافت جزئیات آن می توانید از جریمه شدن به دلیل نداشتن معاینه فنی، اطلاع یابید.

معاینه فنی چیست و چه کاربردی دارد؟

طبق اعلام مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران هزینه معاینه فنی وسایل نقلیه به ترتیب جدول زیر است:

نوع وسلیه نقلیه

تعرفه سال 1401

تعرفه مردودی

خودرو سبک بنزین‌سوز

47 هزار تومان

10000 هزار تومان

خودرو سبک دوگانه‌‌سوز

47 هزار نومان10000 هزار تومان

بازرسی چشمی خودرو سبک دوگانه ‌سوز

12 هزار تومان-

خودروهای نیمه سنگین و سنگین

71 هزار و ۶۰۰ تومان12000 هزار تومان
موتور سیکلت12 هزار تومان2000 هزار تومان
خودروهای گازوئیل‌سوز71 هزار و ۶۰۰ تومان 12000 هزار تومان

معاینه فنی چند وقت یکبار باید انجام شود؟

اگر با سوال «معاینه فنی می بایست چند وقت یکبار انجام شود؟» مواجه هستید! باید به شما بگوییم که این کار با هدف سلامت همیشگی خودروی شما به صورت سالیانه انجام می شود تا تمام قطعات فنی داخلی ماشین به صورت کامل بررسی و در صورت نیاز، تعویض شوند. در صورت مردودی در آزمون معاینه فنی باید تمامی ایرادات موجود برطرف شود.

شما نیازی به معاینه فنی خودرو صفر، ندارید و تا 4 سال از انجام آن بی نیاز هستید. این قانون برای تمام خودروها اعم از داخلی و خارجی یکسان است و فرقی میان آن برای دارندگان وجود ندارد. همچنین شما باید این کار را برای تمام وسایل نقلیه اعم از سبک یا سنگین وزن، انجام دهید.

نوبت دهی معاینه فنی خودرو

حال که فهمیدید معاینه فنی خودرو چیست و در چه زمانی باید انجام شود وقت گرفتن نوبت برای انجام به موقع آن در مراکز معتبر و مورد تائید است برای این منظور تمامی صاحبان خودرو و موتور سیکلت می توانند هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین از خدمات مراکز ارائه دهنده خدمات معاینه فنی در سراسر کشور استفاده کنید. به این دلیل که نوبت دهی آنلاین مزایای بیشتری نسبت به مراجعه حضوری برای اخذ معاینه فنی دارد این روش توصیه می شود تا هم در زمان صرفه جویی شود و هم نوبت دهی دقیق تری صورت گیرد.

نوبت دهی آنلاین معاینه فنی

برای اخذ نوبت اینترنتی معاینه فنی خودرو در تهران، باید به سایت https://services27.tehran.ir مراجعه کنید. پس از مطالعه ضوابط و قوانین و کلیک بر روی دکمه «مطالعه نمودم» به صفحه ای هدایت می شوید که از شما شماره پلاک ماشین ، نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه را می خواهد. پس از ورود اطلاعات خواسته شده، با استفاده از کد فعال سازی که به شماره موبایل ارسال می شود به صفحه خانه (اصلی) سامانه هدایت می شوید. حال پس از انتخاب مرکز مدنظرتان برای انجام معاینه فنی و تاریخ مناسب با پرداخت هزینه به صورت آنلاین نوبت معاینه فنی خود را دریافت کنید.

معاینه فنی خودرو | نوبت دهی معاینه فنی خودرو

مراحل دریافت معاینه فنی به صورت الکترونیکی

پس از اخذ نوبت و مراجعه در زمان اعلام شده به مرکز معاینه فنی، خودروی شما به ترتیب مورد بررسی فنی و چشمی، قرار می گیرد. در صورت مردود شدن در هر مرحله، مشکل به اطلاع شما خواهد رسید تا برای مدت 2 هفته نسبت به رفع آن اقدام کرده و دوباره برای دریافت برگه قبولی معاینه، وقت بگیرید. شما برای این 2 هفته مهلت، مورد جریمه قرار نخواهید گرفت اما باید به سرعت در مدت زمان تعیین شده نسبت به انجام معاینه دوباره خودرو و گرفتن برگه قبولی معاینه، اقدام کنید.

از مهم ترین مراحل انجام شده در هر معاینه فیزیکی و فنی ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• ثبت اطلاعات

به محض ورود به مسیر معاینه، پلاک خوردو به وسیله دوربین خوانده و اطلاعات مورد نیاز، ثبت می شود تا خودرو به صورت رسمی مورد پذیرش قرار بگیرد و ورود خودرو در سامانه معاینه فنی ثبت شود. در این مرحله کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری بررسی و هزینه انجام معاینه به صورت کامل از شما گرفته خواهد شد.

• بررسی ظاهری ماشین به صورت چشمی

در این مرحله کارشناس به صورت چشمی، ظاهر فیزیکی خودرو را مورد بررسی قرار می دهد تا از سلامت تمام قطعاتی قابل رویت مطمئن شود. از مهم ترین قطعاتی که در این مرحله به صورت کامل بررسی می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وضعیت آیینه ها
 • دفرمه نبودن بدنه
 • سلامت شیشه ها
 • وضعیت لاستیک ها
 • میزان پوسیدگی بدنه
 • کار کردن برف پاک کن ها
 • صدا و دود خروجی از اگزوز
 • چراغ های نور بالا، نور پایین، ترمز، دنده عقب، خطر، راهنما و چراغ پلاک

در آزمون معاینه فنی ویژگی های ظاهری و فنی خودرو کاملاً مورد بررسی قرار می گیرد.

 • صدای معمولی بوق
 • صدای طبیعی خودرو
 • نداشتن روغن سوزی
 • سلامت کمربند ایمنی
 • سالم بودن بدنه خودرو

معاینه فنی خودرو | نوبت دهی معاینه فنی خودرو

در صورت بسته بودن تجهیزات اضافه روی خودرو مانند رینگ اسپورت های نامتعارف و بوق هایی با صداهای غیرمعمولی، خودروی شما در این مرحله مردود خواهد شد و باید پیش از رفتن به این مراکز معاینه، تمامی متعلقات اضافه و غیر قابل قبول را از خودرو باز کنید.

• آزمون آلایندگی

در صورتی که اگزوز بیشتر از حد مجاز، آلاینده تولید کند، هوای شهر آلوده می شود و ضرر زیادی برای محیط زیست به همراه دارد. در این مرحله با استفاده از دستگاهی مخصوص، میزان کربن دی اکسید، مونو اکسید کربن و دیگر آلاینده های خروجی از اگزوز در 2 سرعت آرام و سریع خوردرو بررسی می شود تا در صورت لزوم مورد تعمیر قرار بگیرد.

• آزمون کمک فنر

کمک فنر نفش بسیار مهمی در حرکت خودروها در پیچ دارد و خرابی آن می تواند موجب تصادفات مرگبار و واژگون شدن خودرو شود. لذا سلامت این قطعات بسیار مهم هستند و بررسی سلامت آن ها توسط دستگاهی دقیق و پیشرفته صورت می پذیرد که عملکردشان را به صورت گرافیکی و عددی بر روی صفحه نمایش بررسی می کنند.

• آزمایش ترمزها

در این مرحله از معاینه فنی یکی از حساس ترین موارد ایمنی در هر خودرو، یعنی ترمزهای آن، مورد بررسی قرار می گیرد. دستگاهی به صورت دقیق، قدرت ترمزگیری هریک از محورها را مورد بررسی قرار می دهد و معیار خود برای محاسبه کردن قدرت ترمزها را حد نهایی شتاب ترمزگیری خودرو قرار خواهد داد. سلامت ترمز دستی نیز در این مرحله صورت می پذیرد.

تست ترمزها یکی از مهم ترین بخش های آزمون معاینه فنی در انواع خودروها است.

• آزمون اهرم بندی سیستم تعلیق

سیستم تعلیق، متشکل از یکسری قطعات وصل شده به یکدیگر هستند که در جلوبندی خودرو قرار دارند. نحوه اتصال ناقص و لقی آنها به یکدیگر می تواند حوادث ناگواری را در حین رانندگی ایجاد کند. لذا با بهره گیری از دستگاهی خاص، تمام اتصالات سیستم تعلیق را در زیر فشار و کشش قرار می دهند تا تمام ضعف و لقی ها پیدا شده و عملکرد آن مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

• بررسی نور ماشین

زاویه نور خودرو و شدت آن باید به صورتی باشد که مناطق مورد نیاز راننده در حین رانندگی را پوشش دهد و مشکلی برای رانندگان دیگر ایجاد نکند. در این مرحله، تمامی این موارد، مورد بررسی کارشناسانه قرار خواهد گرفت و در صورت وجود مشکل باید نسبت به تنظیم نورهای خودروی خود اقدام کنند.

• آزمون لغزش جانبی و انحراف از مسیر

میزان انحراف خودرو سالم از مسیر از حدود 7 متر در هر کیلومتر، تخطی نمی کند و در صورت بیشتر بودن باید نسبت به تنظیم فرمان و جلوبندی، اقدام شود. البته میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخ های ماشین نیز در میزان انحرافات خودرو از مسیر بسیار موثر هستند. با توجه به اهمیت تعادل داشتن خودرو در مسیر، در صورتی که با رها کردن فرمان خودرو در حین رانندگی، ماشین به سرعت منحرف می شود نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید و منتظر تشخیص آن توسط کارشناسان معاینه فنی کنید.

تست های انجام شده در معاینه فنی به جهت بررسی و افزایش ایمنی خودرو است.

• بررسی سیستم دوگانه سوز

در صورتی که ماشین شما دوگانه سوز باشد یک مرحله به مراحل کلی معاینه اضافه می شود که در آن به بررسی سلامت فیزیکی و عمر کپسول گاز شما می پردازند. در صورتی که کپسول از لحاظ شکل ظاهری، مشکل داشته باشد و یا تاریخ انقضای آن فرا رسیده باشد، شما ملزم به تعویض آن با نمونه مشابه، خواهید بود.

اگر هر گونه مشکل در سوئیچ شدن سوخت خودرو از بنزین به گاز وجود داشته باشد و یا علائم مشکوکی در هنگام استفاده از گاز CNG به نظر کارشناس برسد، شما نیاز به تنظیم یا تعمیر قطعات مربوطه خواهید داشت. لازم به ذکر است که استفاده از گاز مایع به جای گاز CNG مجاز نیست و در صورت استفاده از این نوع سوخت، کارشناس مربوطه، معاینه فنی شما را مردود اعلام خواهد کرد و گواهینامه معاینه فنی برای شما صادر نخواهد شد.

• صدور گواهینامه

با گذر از تمام مراحل گفته شده به صورت کامل و بدون مشکل، گواهینامه معاینه فنی برای شما صادر خواهد شد. این گواهینامه در گذشته به صورت برچسب بر روی شیشه ماشین چسبانده می شد تا پلیس راهنمایی رانندگی در هنگام نیاز، آن را مورد بررسی قرار دهد. با توجه به قانون جدید معاینه فنی، دیگر نیازی به چسباندن گواهینامه روی شیشه نیست و تمام اطلاعات به صورت آنلاین در سامانه ذخیره خواهد شد و بررسی این مورد به صورت آنلاین انجام می شود.

پس از بررسی کامل وسیله نقلیه، گواهینامه معاینه فنی برای خودرو صادر می شود.

معاینه فنی خودرو | نوبت دهی معاینه فنی خودرو

در ادامه به شما مهلت اعتبار معاینه فنی برای خودروها و وسایل نقلیه را خواهیم گفت:

• موتور سیکلت، خودروی سواری شخصی و دولتی سبک؛ 1 سال
• خودروهای عمومی سبک و سنگین با عمر کمتر از 10 سال؛ 6 ماه
• خودروهای عمومی سبک و سنگین با عمر بیشتر از 10 سال؛ 3 ماه

جمع بندی

در این مطلب به این موضوع پرداختیم که معاینه فنی چیست و چه مراحلی دارد. همچنین زمان لزوم انجام آن را به اطلاع شما رساندیم. جهت استعلام معاینه فنی و با خبر شدن از زمان مورد نیاز برای انجام شدن روی خودرو شما و میزان اعتبار آن، شما می توانید به صورت آنلاین از سایت symfa.ir اقدام کنید. در این سایت، اطلاعات پلاک و مشخصات مورد نیاز را وارد خواهید کرد و میزان اعتبار به اطلاع شما خواهد رسید.

در حال حاضر جهت درخواست پذیرش خودروی خود در یکی از مراکز معاینه فنی شهرتان، بهتر است به صورت آنلاین اقدام کنید تا زودتر نتیجه بگیرید. البته برخی از شهرهای کوچک و کم جمعیت نیازی به رزرو آنلاین ندارند و باید به صورت حضوری اقدام شود. در شهرهایی مثل تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و مشهد در حال حاضر مردم اغلب به صورت آنلاین نوبت می گیرند تا از ازدحام متقاضی در مراکز جلوگیری شود. شما نیز بهتر است برای صرفه جویی در وقت و سهولت به جای مراجعه حضوری از نوبت گیری آنلاین استفاده کنید. با توجه به اینکه نوبت دهی آنلاین در هر شهر، سایت و سامانه مخصوص به خود را دارد باید آدرس سایت و سامانه نوبت دهی شهر خود را در موتور جستجوی گوگل سرچ کنید.

1