24 آوریل 2024 - 13:34

غارهای سه گانه تیس کجاست؟

21 فوریه 2024 - 17:20 dsfr.ir/4j7zn

غارهای سه گانه تیس کجاست؟
استان سیستان و بلوچستان، ۱۰ کیلومتری شمال غربی چابهار، روستای تیس
غارهای سه گانه تیس کجاست؟

غارهای سه گانه در روستای تیس از توابع شهرستان چابهار واقع شده اند.

به گزارش «دنیای سفر»، غارهای سه گانه در روستای تیس از توابع شهرستان چابهار واقع شده اند.

روستای تیس کجاست؟

روستای تیس در ۱۰ کیلومتری شمال غربی چابهار و ضلع شرقی منطقه آزاد تجاری قرار گرفته است. پیشینه این روستا به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش و دوران هخامنشیان باز می گردد. با توجه به نشانه های تاریخی می توان گفت مردم این منطقه پیرو دین زرتشت بوده اند. در اسناد موجود و نوشته های مربوط به لشکرکشی اسکندر مقدونی به ایران، از این روستا با عنوان «تیز» نام برده شده است. تاریخ نویسان دوره اسلامی، از این منطقه به عنوان بندر «تزیا» یا «تسی» و مرکز تجارت شکر ایالات مکران و گندم سیستان نام برده اند.

این روستا در گذشته بندر تیس نامیده می شد و یکی از بنادر مهم بازرگانی دریای عمان به شمار می رفت. ویرانه های این بندر باستانی هنوز هم در اطراف روستا به چشم می خورند. گور های به جای مانده بر ارتفاعات تیس نشان از اسکان اقوام یک جا نشین و دام پرور در غار های این منطقه دارند.

غارهای سه گانه تیس کجاست؟

غارهای سه گانه تیس

علی رغم تلاش کارشناسان و باستان شناسان در طول سالیان، هم چنان غار های تیس یکی از اسرارآمیزترین مکان هایی هستند که ذهن بشر را به خود مشغول کرده اند. به طور کلی غارها در طول زمان به عنوان جایگاه توقف احشام به هنگام کوچ نشینی یا محل اسکان اقوام یک جا نشین مورد استفاده قرار می گرفتند

غارهای آهکی در اثر فرسایش و عملکرد نیرو های داخلی، دچار شکستگی و ترک هایی در پوسته داخلی خود می شوند و زمین شناسان با شمارش همین خطوط به سن آن ها پی می برند. غارهای سه گانه در روستای تیس، دامنه کوه شهباز و ۱۰ کیلومتری شمال غربی بندر چابهار قرار دارند و به دلیل وسعت و چند شاخه بودن، کماکان محلی برای داستان ها و افسانه های مردم بومی منطقه هستند.

مسیر دسترسی به غارهای سه گانه چابهار

مسیر دسترسی به غارهای سه گانه چابهار

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، ۱۰ کیلومتری شمال غربی چابهار، روستای تیس

1