24 آوریل 2024 - 14:32

توانمندی های گردشگری دهلران نیازمند سرمایه

21 فوریه 2024 - 15:00 dsfr.ir/3m661

توانمندی های گردشگری دهلران نیازمند سرمایه
کوه قلاقیران نماد استان ایلام
کوه قلاقیران نماد استان ایلام | برج آزادی با الهام از این کوه ساخته شده است

جاذبه های گردشگری ایلام از تنوع گیاهی و طبیعت گرفته تا بناهای تاریخی، آثار تاریخی گذشته، اماکن مذهبی و فرهنگی، آداب و رسوم، غذا، صنایع دستی، لباس های محلی مورد علاقه مردم از سراسر جهان است.

به گزارش «دنیای سفر»، گردشگری در سراسر جهان یکی از موضوعات مهم و استراتژیک محسوب می شود، زیرا در گردشگری هر منطقه علاوه بر شناخت جاذبه های تاریخی، تفریحی و توریستی، طبیعت و … با آداب و رسوم، فرهنگ، غذاها، لباس و بسیاری دیگر. با مشکلات آن منطقه آشنا شد. از سوی دیگر صنعت گردشگری با توجه به مزایایی که در زمینه های اقتصادی، رونق کسب و کار، ایجاد اشتغال، بهبود شرایط زندگی، ارتقای انسجام اجتماعی و تبادل فرهنگی دارد، می تواند به کاهش مشکلات جدی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کمک کند.

ظرفیت های گردشگری ایلام

در کشور ما حوزه گردشگری هم در سطح محلی و منطقه ای و هم در سطح ملی و بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل از پتانسیل بالایی در جذب گردشگر از سایر نقاط جهان برخوردار است. دارای مکان های بکر و تاریخی در تمام نقاط کشور است.

استان ایلام یکی از استان های کشور است که تمامی نقاط آن از ظرفیت های گردشگری فراوانی برخوردار است، بنابراین جاذبه های گردشگری استان از تنوع گیاهی و طبیعت گرفته تا بناهای تاریخی، آثار تاریخی گذشته، اماکن مذهبی و فرهنگی، آداب و رسوم، غذا، صنایع دستی، لباس های محلی و حتی سبک زندگی هر شهر و منطقه مورد علاقه مردم از سراسر جهان است.

گردشگری استان ایلام

جاذبه های گردشگری دهلران نیازمند سرمایه گذاری است

یک کارشناس گردشگری در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: شهرستان دهلران یکی از بخش های استان ایلام است که دارای جاذبه های گردشگری و طبیعتی زیبا است و به دلیل جاذبه های فراوان در زمینه های مختلف تاریخی، فرهنگی و مذهبی همواره یکی از این شهرستان ها محسوب می شود. محبوب ترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری ایران است که به همین دلیل سالانه گردشگران ایرانی و خارجی زیادی از این شهر دیدن می کنند.

کارشناس گردشگری: گردشگری سلامت و تندرستی در واقع صنعتی است که می تواند بخش قابل توجهی از گردش مالی یک شهر یا استان و حتی کشور را جذب کند و درآمد پایداری برای جمعیت آن منطقه ایجاد کند.

علیرضا احمدی گفت: یکی از مواردی که همواره با نام این شهر همراه بوده، وجود جاذبه های گردشگری طبیعی و بکر و آثار تاریخی با قدمت قرون گذشته در نقاط مختلف این شهرستان است. به یکی از زیباترین نقاط استان ایلام تبدیل شده است.

وی بیان کرد: از مهم ترین جاذبه های طبیعی این شهرستان می توان به غار خفاش، چشمه قیر، تپه علی کش، گمرک قدیم و سراب آب گرم در جنوب شرقی دهلران، چشمه ای وجود دارد که ترکیبی از قیر و آب گرم از آن خارج می شود.

احمدی تصریح کرد: گردشگری سلامت و تندرستی در واقع صنعتی است که می تواند بخش قابل توجهی از گردش مالی یک شهر یا استان و حتی کشور را جذب کند و درآمد پایداری برای مردم آن منطقه ایجاد کند.

چشمه های آب گرم دهلران ایلام برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری سلامت معرفی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار بازار گفت: برای توسعه زیرساخت های آبگرم دهلران اخیراً از سکوهای طبیعت گردی حاشیه جاده از آبگرم استفاده شده است.

فرزاد شریفی گفت: از محل اعتبار تملک دارایی استان ۷۵ سکو به مساحت ۱۶ متر مربع با اعتباری بالغ بر ۲۳ میلیارد ریال هزینه شده است.

گردشگری استان ایلام | گردشگری دهلران

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام: در راستای سرمایه گذاری و توسعه گردشگری سلامت در استان آبگرم دهلران، ایلام معرفی شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مطالبات مردم تامین روشنایی مسیر چشمه ها است، افزود: برای روشنایی مسیر آبگرم ها ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: در راستای سرمایه گذاری و توسعه گردشگری سلامت در استان ایلام، چشمه آبگرم دهلران معرفی شده است.

هم اکنون شهر و شهرستان دهلران و استان ایلام می توانند از این منبع خدادادی بهره مند شوند و حتی از آن به عنوان یک برند ممتاز در کشور و حتی جهان نام ببرند.

بررسی ها نشان داده است که صنعت گردشگری دهلران نه تنها از قابلیت های رشد و توسعه بسیار بالایی برخوردار است، بلکه توسعه صنعت گردشگری یکی از مهم ترین منابع درآمدی این منطقه محسوب می شود که البته در سال های اخیر مورد بی توجهی قرار گرفته است. زیاد بوده است.

متاسفانه در ایلام و به ویژه دهلران وضعیت زیرساخت ها در حوزه گردشگری آنطور که باید نیست و همواره با مشکلاتی مانند عدم دسترسی به راه های ارتباطی استاندارد، کمبود اقامتگاه های بوم گردی، کمبود اعتبار و کمبود جاذبه مواجه هستند. سرمایه گذاران، عدم حفاظت و مرمت آثار تاریخی و باستانی، عدم دسترسی به برق، گاز، آنتن دهی تلفن، عدم فرهنگ سازی و معرفی جاذبه های گردشگری.

با توجه به فضای غنی مذهبی، فرهنگی، تاریخی و سبز استان ایلام و به تبع آن شهرستان دهلران، رونق گردشگری و تامین زیرساخت ها یکی از نیازهایی است که نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری، اقتصادی دارد. رونق و توسعه استان. و باید به اطلاع مسئولان مربوطه برسد.

1