24 آوریل 2024 - 13:30
«توسعه» مدیران جسور، توانمند و مطالبه گر می خواهد

چراغ کم سوی گردشگری در گلستان

21 فوریه 2024 - 14:00 dsfr.ir/vo6q4

چراغ کم سوی گردشگری در گلستان
چراغ کم سوی گردشگری در استان گلستان
چراغ کم سوی گردشگری در استان گلستان | جنگل گلستان

اقتصاد گردشگری در عصر حاضر به یکی از پرسودترین صنعت های جهان تبدیل شده است، این موضوع باید مد نظر مدیران گلستانی بوده و نگاه خود را به این صنعت تغییر دهند.

به گزارش «دنیای سفر»،صنعت گردشگری از جمله صنایع قدرتمند در دنیا محسوب می شود که بسیاری از کشور ها توانسته اند با اتکا به همین یک صنعت تحولی عظیم در اقتصاد خود به وجود آورند. این صنعت با داشتن منفعت بسیار و تاثیری که در تولید ناخالص داخلی کشور دارد باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

بارها به ظرفیت های گردشگری گلستان اشاره شده است اما چرا این استان نتوانسته تا کنون در این صنعت موفق باشد؟ سوالی است که برخی فعالان این حوزه جواب آن را در عملکرد مدیران جستجو کردند و دریافتند که سرگردانی و عدم همراهی متولیان از دلایل کم سو بودن چراغ گردشگری در گلستان است.

از مهم ترین و اثربخش ترین اقدامات برای توسعه گردشگری یک شهر همکاری و تعامل مدیریت شهری است لذا در شهری مانند گرگان که مدیران شهری آن تا کنون نتوانسته اند برای تحقق این مهم موفق باشند، بایستی دید خود را نسبت به این صنعت تغییر دهند.

«سید جلال سیدین» رئیس هیئت مدیره شرکت گردشگری گشت قابوس در گفت و گویی با خبرنگار بازار گفت: اگر مسئولان نگاه خود را به این صنعت تغییر دهند می توانیم گردشگری گلستان را رونق ببخشیم و از پتانسیل های این صنعت در جهت توسعه استان استفاده کنیم. وی معتقد است نگاه مدیران شهری به خصوص شهر گرگان باید وسیع تر از آنچه هست باشد. مشروح گفت و گو را در ادامه می خوانید.

با توجه به اینکه استان گلستان اقلیم های مختلفی نظیر بیابان، دریا، جنگل و دشت دارد باید از این قابلیت در جهت توسعه صنعت گردشگری استفاده کرد

استان گلستان به لحاظ گردشگری چه ظرفیت هایی دارد؟

بعد از صنعت نفت و خودرو سومین صنعتی که درآمد و اشتغال بالایی در جامعه ایجاد می کند، گردشگری است. به ازای هر سفر ۲۵۰ شغل درگیر هستند اما متاسفانه استان گلستان با ظرفیت های بالقوه ای که دارد نتوانسته از این پتانسیل در جهت رونق گردشگری خود استفاده کند. بارها به مدیران استانی ظرفیت های گردشگری استان گوشزد شده اما اقدام جدی برای بهره مندی از آن انجام نشده است.

با توجه به اینکه استان گلستان اقلیم های مختلفی نظیر بیابان، دریا، جنگل و دشت دارد باید از این قابلیت در جهت توسعه صنعت گردشگری استفاده کرد.

چراغ کم سوی گردشگری در گلستان | «توسعه» مدیران جسور، توانمند و مطالبه گر می خواهد 

گلستان استانی با اقتصاد کشاورزی است اما با توجه به خشکسالی هایی که در سال های اخیر در این استان رخ داد، اقتصاد استان دچار چالش شد لذا صنعت گردشگری می تواند راهکار موثری برای ارتقا اقتصاد این استان شمالی باشد.

چگونه می توان شرایط رونق صنعت گردشگری در گلستان را فراهم کرد؟

زمانی توسعه صنعت گردشگری در استان گلستان اتفاق می افتد که مدیران استانی و شوراهای شهر نگاه خود را به این صنعت تغییر داده و موانع پیش روی آن را از میان بردارند در غیر این صورت شاهد هیچ اتفاق مثبتی نخواهیم بود و گلستان همانند سابق در این بخش پیشرفتی نخواهد کرد، ضمن اینکه در حال حاضر از سایر استان ها در این حوزه ۴۰ سال عقب تر است.

چراغ کم سوی گردشگری در استان گلستان | آرامگاه خالد نبی

برای توسعه صنعت گردشگری گلستان به چه زیرساخت هایی نیاز داریم؟

در حال حاضر با توجه به پتانسیل های استان در حوزه گردشگری زیرساخت مناسبی برای این صنعت وجود ندارد که موجب جذب و ماندگاری توریست شود.

برای ایجاد زیرساخت های صنعت گردشگری باید همه ی ارگان مربوطه با هم افزایی در کنار هم قرار گیرند و نگاه ویژه ای به این بخش داشته باشند.

برای توسعه صنعت گردشگری گلستان باید راهکار های جدید و موثری را پیدا کرد. در چند سال گذشته تورهای رایگان گرگان گردی به معرفی جاذبه های استان پرداختند که یک اقدام تحسین برانگیز بود. در مسیر برگزاری این تورها به معرفی هزار و ۵۰۰ جاذبه گردشگری استان پرداخته شد که گردشگر مجاب به ماندگاری و بازدید از نقاط گردشگری استان میشد.

چراغ کم سوی گردشگری در استان گلستان

از مسئولان استانی برای ارتقای شرایط صنعت گردشگری چه انتظاری دارید؟

بنده و سایر فعالان حوزه گردشگری از مسئولان دولتی انتظار مالی نداریم. درخواست ما این است که به فعالان این حوزه اجازه دهند برای ارتقا گردشگری استان فعالیت کنند.

زمانی که از ظرفیت های گردشگری استان به نحو احسن استفاده شود توریست و گردشگر به گلستان می آید در نتیجه می توان شاهد رونق این صنعت و ارتقا اقتصاد گردشگری استان بود. تغییر نگرش مسئولان استانی موجب توسعه گردشگری می شود اما مدیران استانی نگاه سختی به این بخش دارند.

پیشنهاد می کنم افرادی که در جایگاه تصمیم گیری استان قرار دارند نگاه خود را به صنعت گردشگری تغییر داده و با نگاهی نو به این صنعت نگاه کنند

مدیران می توانند چه کمکی به توسعه صنعت گردشگری استان کنند؟

اداره میراث فرهنگی استان به تنهایی نمی تواند برای گردشگری استان اقدامات جدی انجام دهد و تحقق این مهم به به هم افزایی تمام ارگان های مربوطه نیاز دارد. شورای شهر، شهرداری، محیط زیست و ۱۲ دستگاه دیگر باید پای کار توسعه گردشگری استان باشند و با هماهنگی در جهت ارتقا این صنعت تصمیم گیری کنند.

نقاط ضعف و قوت گردشگری گلستان چیست؟

پیشنهاد می کنم افرادی که در جایگاه تصمیم گیری استان قرار دارند نگاه خود را به صنعت گردشگری تغییر داده و با نگاهی نو به این صنعت نگاه کنند، گلستان حدود ۴۰ سال در بخش گردشگری از سایر استان های کشور عقب است. مدیران استانی در جهت رفع این عقب ماندگی باید اجازه دهند طرح های شایسته گردشگری که موجب رونق این بخش می شود توسط بخش خصوصی اجرا شود. گلستان برای تغییر مثبت در صنعت گردشگری نیازمند مدیران جسور، توانمند و مطالبه گر است.

چراغ کم سوی گردشگری در استان گلستان

به نظر شما مدیران شهری برای جذب سرمایه گذار چه اقداماتی باید انجام دهند؟

سرمایه گذار های متعددی علاقه مند به سرمایه گذاری در استان گلستان هستند اما برخی چالش های پیش روی آنها مانع از حضور و تاثیر گذاری آنان می شود.

برخی ساختار های اداری استان برای صدور مجوز ها، سرمایه گذاران را فراری داده و استان های همجوار از ظرفیت مالی آنها بهره مند می شوند. حرف بعضی از مدیران استانی با عمل آنها مغایرت دارد که این مسئله باید اصلاح شود.

برای توسعه گردشگری گلستان باید شوراهای شهر و شهرداری ها در این راستا عزمی جدی داشته باشند تا گلستان از مسیر به مقصد گردشگری تبدیل شود. بدون پول می توانیم به مدت سه سال گلستان را به این هدف مهم برسانیم البته اگر همه ارگان ها همکاری لازم را داشته باشند.

1