24 آوریل 2024 - 07:42
سرپرست پایانه های مسافربری شهرداری مشهد خبر داد

تردد ۱۸ میلیون مسافر از طریق پایانه های مسافربری مشهد در سال ۱۴۰۱

20 فوریه 2024 - 16:10 dsfr.ir/gu08w

تردد ۱۸ میلیون مسافر از طریق پایانه های مسافربری مشهد در سال ۱۴۰۱
پایانه مسافربری امام رضا | Imam Reza Bus Suburban Terminal
پایانه مسافربری امام رضا مشهد | Imam Reza Bus Suburban Terminal

سرپرست پایانه های مسافربری شهرداری مشهد از تردد ۱۸ میلیون مسافر از طریق پایانه های مسافربری مشهد در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، سید مهدی امامی میبدی، امروز ۱ اسفند ماه، در نشست خبری اقدامات سازمان پایانه های مسافربری در استقبال از بهار، اظهار کرد: بهار ۱۴۰۳ و تقارن ماه مبارک رمضان با عید نوروز شرایط خاص و ویژه ای را ایجاد می کند که لازم است در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود ۱۸ میلیون مسافر از طریق پایانه های مسافربری مشهد تردد داشتند، افزود: یکی از پیشانی های ورودی مسافر به شهر مشهد، پایانه مسافربری است که بیشترین سهم تردد زائر و مسافر از طریق پایانه مسافربری انجام می شود. یکی از وظایف سازمان پایانه مسافربری ایجاد زیرساخت های لازم برای تسهیل تردد زائران و مسافران است.

سرپرست پانه های مسافربری شهرداری مشهد ادامه داد: طبق سال های گذشته ۲۵ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین طرح های استقبال از بهار را داریم، اما سال جاری به دلیل تقارن ماه رمضان با عید نوروز، برنامه های ما از ۱۵ اسفند شروع می شود و از ۱۵ اسفند ماه، آمادگی کامل خدمات رسانی به زائران و مسافران را خواهیم داشت.

امامی میبدی خاطرنشان کرد: خدماتی که در این زمینه ارائه می شود در سه محور اصلی درون سازمانی، میان سازمانی و سازمان های خارج از شهرداری مشهد است.

سرپرست سازمان پایانه های مسافربری شهرداری مشهد تصریح کرد: در بهار سال گذشته حدود ۸۵۰ هزار تردد مسافر را در ۱۸ روز ایام نوروز داشتیم که روزانه بالغ بر ۲۰۰۰ تردد در پایانه های مسافربری مشهد گزارش شده که ۸۰ درصد آن مربوط به حمل و نقل اتوبوس برون شهری است. در ایام پیک از جمله در ایام دهه پایانی صفر روزانه ۲۵۰ هزار مسافر از طریق پایانه های مسافربری تردد دارند.

وی عنوان کرد: با همکاری شهرداری مشهد برنامه های مناسبتی هم برای نوروز و هم ویژه ماه رمضان خواهیم داشت، همچنین طبق سال های گذشته فضاآرایی، گل آرایی، سفره هفت سین و ... را در پایانه های مسافربری خواهیم داشت.

امامی میبدی افزود: یکی از اقدامات سال گذشته که با همکاری و هماهنگی آستان قدس رضوی صورت گرفت، توزیع افطاری برای مسافران خروجی بود که با استقبال خوب مسافران نیز مواجه شد. در محور بعدی برنامه مشترکی با شهرداری مشهد و سازمان ترافیک به خصوص در خروجی میدان انقلاب خواهیم داشت که محدودیت های ترافیکی از طریق پیامک به اطلاع مسافران و مجاوران خواهد رسید.

وی با اشاره به اقدامات پیش بینی شده برای اسکان زائران و مسافران گفت: در طبقه دوم پایانه مسافربری زائرسرایی با ظرفیت ۴۰۰ تخت داریم، همچنین اسکان موقت زائران در پایانه مسافربری با ظرفیت بالغ بر ۸۰۰ نفر نیز تدارک دیده شده است، همانند سال گذشته نیز نمازخانه ها را نیز تجهیز خواهیم کرد تا در زمان اضطرار مسافران بتوانند از آن استفاده کنند.

سرپرست سازمان پایانه های مسافربری شهرداری مشهد نظرسنجی از مسافران که به منظور شناسایی نقص ها و کاستی ها انجام می شود را یکی دیگر از اقدامات پیش بینی شده دانست و گفت: بر اساس نظرسنجی سال گذشته، رضایت مسافران از خدمات ۸۰ درصد بوده است و بر همین اساس مهمترین دغدغه مسافران و زائران تهیه بلیت و خروج با تاخیر اتوبوس ها بوده که در این زمینه ها سعی کردیم اطلاع رسانی ها و تمهیدات لازم انجام شود تا این نواقص به حداقل برسد.

وی اظهار کرد: به منظور خدمت رسانی و نظارت بر امور، حضور پررنگ مسئولان استانی و غیراستانی را در محل پایانه مسافربری خواهیم داشت. همچنین ۲۴ ارگان از جمله پلیس راهور، اداره صمت، آستان قدس رضوی، اداره کل راهداری و... در امر خدمت رسانی به زائران و مسافران حضور فعال خواهند داشت.

امامی میبدی افزود: یکی از وظایف ما تامین سوخت وسایل حمل و نقل عمومی است که در به طور معمول روزانه حدود ۸۰ هزار لیتر گازوئیل توزیع می شود، اما در ایام پیک سوخت رسانی تا ۱۵۰ هزار لیتر نیز ظرفیت داریم تا مانعی برای سوخت گیری وسایل حمل و نقل عمومی وجود نداشته باشد.

وی یادآور شد: بر اساس آماری که داریم ۶۰ درصد میزان مسافری که در سال ۱۴۰۲ با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی شامل ناوگان اتوبوس، قطار و هواپیما جابجا شده است مربوط به پایانه مسافربری بوده است.

سرپرست پایانه های مسافربری شهرداری مشهد بیان کرد: در سال ۱۴۰۲ نزدیک به ۴۵۰۰ نفر در راه مانده داشتیم که با مشکلات زیادی در سطح شهر مشهد مواجه شده بودند و توانستیم مشکلات این افراد را برطرف کنیم تا به مقصد مورد نظر خود برسند.

امامی میبدی ادامه داد: سال جاری نیز برنامه ای برای در راه ماندگان داریم که توسط سازمان پایانه ها با همکاری آستان قدس و شهرداری مشهد سعی خواهیم کرد مشکلات در این زمینه را به حداقل برسانیم.

وی تاکید کرد: توصیه های موکد ما به مسافران این است که گرفتن بلیت را منوط به حضور مستقیم در پایانه نکنند و حتما مسافران برای بلیت برگشت خود قبل از سفر و از طریق سایت و سامانه های مجاز اقدام کنند.

1