24 آوریل 2024 - 08:56

کشف طلای ۳ هزار ساله با فلزیاب

20 فوریه 2024 - 07:20 dsfr.ir/2t82g

کشف طلای ۳ هزار ساله با فلزیاب
کشف طلا با فلزیاب | دستگاه فلزیاب | دستگاه طلایاب
کشف طلای ۳ هزار ساله با استفاده از دستگاه فلزیاب در انگلستان

یک جوینده با استفاده از دستگاه فلزیاب یک قزن طلای تاریخی را در انگلستان کشف کرد، که مطابق با قانون گنج در این کشور، آن را به موزه تحویل داد.

به گزارش «دنیای سفر»، یک جوینده آماتور که با استفاده از دستگاه فلزیاب در انگلستان مشغول کاوش بود، یک قزن طلا با قدمت حدودا ۳۰۰۰ سال را که در اواخر «عصر برنز» (۱۰۰۰ تا ۸۰۰ پیش از میلاد) برای متصل کردن بخش های مختلف لباس ها، مورد استفاده قرار می گرفت، پیدا کرد.

«لایوساینس» نوشت «جاناتان نیدهام» این اثر تاریخی را در حالی کشف کرد که با کمک دستگاه فلزیاب در «استافوردشر»، شهرستانی واقع در انگلستان مشغول جست و جو بود.

او مطابق با «قانون گنج ۱۹۹۶ در انگلستان» که از شهروندان می خواهد یافته های باستان شناسی مهم را گزارش کنند، بلافاصله این اکتشاف را به موزه «داربی» گزارش کرد.

کشف طلا با فلزیاب | دستگاه فلزیاب | دستگاه طلایاب

محققان موزه به این نتیجه رسیدند که این شیء که بسیار سالم باقی مانده ، احتمالا در ایرلند ساخته شده است و یک ارتباط فرهنگی بین دو سرزمین کنونی ایرلند و بریتانیا در «عصر برنز» ایجاد می کند.

این قزن طلا از یک پایه کمانی شکل که دو مخروط را به هم متصل می کند، تشکیل شده است و احتمالا پیراهن، دامن یا شنل یک فرد مهم را به هم متصل می کرده است. روی این قزن خراش هایی وجود دارد که احتمالا بر اثر استفاده مداوم به وجود آمده است.

این قزن یکی از هفت نمونه مشابهی است که تاکنون در انگلستان و ولز کشف شده، اما به گفته محققان مورد اخیر سالم ترین نمونه ای است که تاکنون در بریتانیا یافته شده است.

1