25 فوریه 2024 - 04:58

«نجوای قلم»؛ نمایشگاه دانشجویان هنر قلم زنی

5 فوریه 2024 - 13:30 dsfr.ir/ed4nf

«نجوای قلم»؛ نمایشگاه دانشجویان هنر قلم زنی
«نجوای قلم»؛ نمایشگاه دانشجویان هنر قلم زنی
«نجوای قلم»؛ نمایشگاه دانشجویان هنر قلم زنی

نمایشگاه کارگاه هنر قلمزنی با عنوان «نجوای قلم» در دانشگاه تهران در حال برگزاری است، نمایشگاهی با بیش از ۱۵۰ اثر از ۲۳ هنرمند رشته قلمزنی که هنرجو یا فارغ التحصیل این رشته در جهاد دانشگاهی هنر هستند.

به گزارش «دنیای سفر»، دهه فجر که از راه می رسد کشور سرشار از جشن و جشنواره است، رویداد فرهنگی و هنری از شهر تا روستا، از مدرسه تا دانشگاه، از تالارهای نمایش تا سینماها، هنرمند و دانشجو و زن ومرد، فرقی نمی کند پیر و جوان هنرجو یا فازغ التحصیل، هر هنری داشته باشند، سالگرد پیروزی انقلاب را جشن می گیرند.

در این ایام دانشگاه های هنر از غافله این رویدادهای فجری عقب نیستند، نجوای قلم نمایشگاهی است که جهاد دانشگاهی هنر به مناسبت گرامیداشت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر برگزار کرده است.

رویداد «نجوای قلم» نمایشگاهی شامل بیش از ۱۵۰ اثر از ۲۳ هنرمند رشته قلمزنی سراسر کشور است که اغلب هنرمندان فارغ التحصیل قلمزنی جهاد دانشگاهی هنر هستند. آثار این نمایشگاه در قالب های تابلو، حجم و زیورآلات است.

«نجوای قلم»؛ نمایشگاه دانشجویان هنر قلم زنی

نجوای قلم نمایشگاه آثار هنر سنتی و اسلامی قلم زنی از هنرمندانی ۶ استان کشور با مشارکت اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و سازمان جهاد دانشگاهی تهران است و تا ۱۷ بهمن ماه امسال در محل نگارخانه باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران دایر است.

همچنین مرکز آموزش تخصصی جهاد هنر که از برجسته ترین مراکز تعلیم و تربیت هنرمندان حوزه قلمزنی است، زمان برگزاری این رویداد، برای هنرمندان این عرصه کارگاه های آموزشی رایگان در محل نمایشگاه برگزار می کنند.

قَلَم زنی (به انگلیسی: Toreutics) عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا، نقره، برنج یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی. قلم زنی یکی از رشته های هنرهای سنتی ایران است که در دسته بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد

رویداد هنری «نجوای قلم» از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در نگارخانه باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران واقع در خیابان ۱۶ آذر، جنب کلینیک دانشگاه تهران میزبان علاقه مندان است.

1