25 فوریه 2024 - 05:16

چرا قیمت برخی بومگردی ها یکباره دوبرابر شد؟

2 فوریه 2024 - 15:00 dsfr.ir/bc1mz

چرا قیمت برخی بومگردی ها یکباره دوبرابر شد؟
چرا قیمت برخی بومگردی ها یکباره دوبرابر شد؟
زیباترین اقامتگاه های بوم گردی ایران

همزمان با افزایش موج سفرها به جنوب کشور، هزینه اقامت در برخی بومگردی ها با افزایش قابل توجهی مواجه شده است. در یک ماه گذشته بررسی قیمت ها در برخی بومگردی های این مناطق، افزایش نرخ تا دوبرابر را نشان می دهد. رئیس جامعه اقامتگاه های بومگردی ایران، اما با رد این اتفاق از سوی بومگردی های مجاز، عامل این گرانی را برخی پلتفرم های فروش و رزرو اقامتگاه دانست.

به گزارش «دنیای سفر»، یاور عبیری درباره افزایش نرخ اقامت در برخی بومگردی های جنوب کشور در زمانی که با افزایش تقاضا برای سفر مواجه هستند، اظهار کرد: بومگردی ها نرخ اقامت را افزایش نداده اند. برخی سایت ها و پلتفرم های فروش و رزرواسیون خدمات اقامت به دلیل شیوه هایی که برای تبلیغات و فروش دارند، نرخ ها را افزایش می دهند، وگرنه از هزینه اضافه شده، چیزی عاید بومگردی ها نمی شود و بیشتر مبلغ، به دلیل گارانتی فروش خدمات اقامتگاه، به همان سایت رزرواسیون می رسد.

او افزود: این سایت ها پرنفوذ و قدرتمند هستند و شیوه کار آنها به وجهه و هویت بومگردی ها ضربه می زند. در این سایت ها و پلتفرم ها هر نوع اقامتگاهی پیدا می شود، از مجاز و مجوزدار گرفته تا خانه های شخصی و ویلایی. اگر این سایت ها مجوز فعالیت دارند چرا تحت کنترل و نظارت نیستند و اجازه دارند هر نوع اقامتگاهی را تبلیغ کنند؟ اگر غیرمجاز هستند چرا آزادانه فعالیت می کنند و مانع کار آنها نمی شوند؟

عبیری گفت: ما بارها درباره تأثیر منفی این سایت ها و سامانه های فروش و رزرواسیون اعتراض کرده ایم، اما هیچ ترتیب اثری نداده اند. علاوه بر این، در یکی از پلتفرم های شناخته شده تبلیغات و آگهیِ فروش، تبلیغ اقامتگاه ها مشاهده می شود، چرا باید در چنین پلتفرمی که کالا، خانه و ماشین می فروشند، اجازه تبلیغ اقامتگاه های گردشگری هم داده شود؟

رئیس جامعه اقامتگاه های بومگردی ایران در ادامه درباره میانگین نرخ اقامت در بومگردی های کشور، گفت: هزینه اقامت در مناطق مختلف کشور متفاوت است، مثلا نرخ ها در استان های غربی به نسبت استان های مرکزی پایین تر است، اما به طور کل، میانگین نرخ را برای هر نفر حدود ۴۰۰ - ۵۰۰ هزار تومان می توان اعلام کرد.

رنج قیمتی اجاره اقامتگاه بوم گردی چقدر است؟

از آنجایی که تنوع اقامتگاه های بوم گردی بسیار زیاد است، قیمت این اقامتگاه های بوم‌گردی به نسبت منطقه ای که در آن قرار دارند و امکاناتی که دارند قیمت های متفاوتی دارند؛ و رنج قیمت اجاره اقامتگاه بوم گردی از حدود شبی 59.000 تا شبی 1.800.000 تومان است.

1