10 ژوئن 2024 - 14:23
در موزه ملی ایران

جمجمه منحصر به فرد هشت هزار ساله به نمایش درآمد

6 سپتامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/3c8sr

یکی از قدیمی ترین مدارک تغییر شکل عمدی سر انسان در موزه ملی ایران به معرض نمایش گذاشته شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با گشایش رسمی موزه پیش از تاریخ در موزه ملی ایران، مجموعه ای از قدیمی ترین آثار سکونت انسان در سرزمین ایران در موزه ملی ایران به نمایش درآمده است.

گفتنی است این مجموعه شامل آثاری از دوران پارینه سنگی (دوران شکار و جمع آوری)، دوره روستانشینی (اهلی سازی حیوانات و کشت غلات) و دوره آغاز شهرنشینی است.

یادآور می شود، یکی از آثار بسیار ویژه در این موزه جدید، جمجمه انسانی با قدمت بیش از 8 هزار سال است که در کاوش های یک باستان شناس انگلیسی به نام جودیت پولار در تپه عبدالحسین در استان لرستان کشف شده است. این جمجمه متعلق به یک زن میانسال است که همراه با اسکلت دیگری و در حالت چمباته کشف شد.

جمجمه این فرد از لحاظ ریخت شناسی دچار تغییراتی شده است که به نظر انسان شناسان در دوره نوزادی روی داده است. در این دوره که استخوان های سر نوزاد هنوز نرم است، به تدریج با بستن سر به آن شکل داده شده است. سر نوزاد با 2 باند پهن از زیر فک تا بالای سر بسته شده است که پس از مدتی باعث شده پیشانی و پشت سر باریک تر و درازتر از حد معمول شود.

آثار، سنت قدیمی بستن سر و تغییر شکل آن در دو روستای اولیه دیگر به نام های گنج دره در کرمانشاه و علی کش در دهلران یافت شده است. اما این نمونه ها پس از کاوش توسط باستان شناسان غربی از ایران خارج شده و در موزه های کانادا و آمریکا نگهداری می شود. در نتیجه جمجمه تپه عبدالحسین تنها نمونه به نمایش در آمده در ایران است.

لازم به ذکر است که این جمجمه به حالت شکسته و قطعه قطعه در کاوش باستان شناسان یافت شد و اخیرا پس از 3 دهه از کشف آن توسط کارشناسان موزه ملی ایران بازسازی و آماده نمایش شد.

علاقه مندان می توانند از این جمجمه منحصر به فرد در تالار شماره 4 موزه پیش از تاریخ در موزه ملی ایران بازدید کنند. موزه ملی ایران هر روزه از ساعت 9 صبح تا ساعت 7 عصر پذیرای بازدیدکنندگان است.

1