در منظر فرهنگی هورامان؛

مراسم پیرشالیار برگزار می شود

1 فوریه 2024 - 17:10 dsfr.ir/u94sk

مراسم پیرشالیار برگزار می شود
مراسم پیر شالیار اورامان
عروسی هزار ساله «پیر اورامانات» مشهور به پیر شالیار

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان، از برگزاری رویداد بین المللی پیرشالیار در منظر فرهنگی هورامان خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان، منصور مهرزاد افزود: آئین سنتی عروسی پیرشالیار یکی از جشن های رایج در منطقه جهانی هورامان است که هر ساله در اواسط بهمن ماه و هم زمان با جشن سده از روز سه شنبه ۱۰ بهمن ماه به مدت سه روز با حضور گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه برگزار می شود.

وی با اشاره به تأمین مقدمات لازم برای برگزاری این رویداد بین المللی و استقبال از حضور مردم و گردشگران در این مراسم، اظهار کرد: مراسم پیرشالیار و مراسم کومسای (جشن بهارانه پیرشالیار) هورامان دو رویداد مهمی بود که آبان ماه سال جاری به صورت بین المللی با ثبت آن در تقویم گردشگری کشور موافقت شد.

مهرزاد با اشاره به اهمیت برگزاری این رویداد بین المللی افزود: نکته قابل توجه این رویداد مهم، مردمی بودن آن است و این مراسم توسط خود مردم، ریش سفیدان و جوانان منطقه برگزار می شود و هیچ نهاد و یا اداره دولتی در امر برگزاری آن دخیل نیست.

وی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در راستای اسکان شماری از مهمانان این مراسم در هورامان عنوان کرد: خوشبختانه در بحث اسکان مهمانان در منطقه اورامان برنامه ریزی های لازم با همکاری ادارات متولی انجام شده است.

مراسم پیرشالیار / اورامانات کردستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان یادآور شد: با برنامه ریزی های انجام شده و با همکاری سازمان های مردم نهاد و همچنین جمعیت هلال احمر و نیروی انتظامی سعی داریم این برنامه با نظم و شکوه بهتری نسبت به سال های گذشته برگزار شود.

وی با اشاره به تدارک برنامه های جنبی هم زمان با برگزاری مراسم پیرشالیار در هورامان تخت بیان کرد: بنا داریم که هم زمان با برگزاری این مراسم ضمن راه اندازی سایت معرفی مراسم و رویدادها و توانمندی های سنتی، فرهنگی و مذهبی، نمایشگاه صنایع دستی برپا و در مبادی شهر و منطقه جهانی هورامان / اورامانات اقلام تبلیغاتی توزیع شود.

مهرزاد اظهار کرد: امید است با توجه به ظرفیت های فراوان فرهنگی، تاریخی و طبیعی هورامان بتوانیم در جذب بیش ازپیش گردشگران داخلی و خارجی و همچنین تقویت اقتصاد گردشگری منطقه نقش آفرین باشیم.

1