21 آوریل 2024 - 13:31
معاون گردشگری کشور تاکید کرد؛

اهتمام بوم گردی ها به تولید محتوا جهت معرفی جذابیت ها و جذب گردشگران

19 نوامبر 2023 - 08:20 dsfr.ir/xi0ay

اهتمام بوم گردی ها به تولید محتوا جهت معرفی جذابیت ها و جذب گردشگران
اقامتگاه بوم گردی اصفهک طبس
اقامتگاه بوم گردی اصفهک | طبس | خراسان جنوبی

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور بر لزوم تولید محتوای جهت معرفی جذابیت بوم گردی ها و افزایش سهم گردشگران خارجی تاکید کرد و گفت: تولید محتوای بوم گردی ها باید بیانگر واقیعت زندگی و روحیه میهان نوازی ایرانی ها باشد.

به گزارش «دنیای سفر»، «علی اصغر شالبافیان» امروز جمعه ۲۶ آبانماه در گردهمایی اقامتگاه های بوم گردی کشور که به میزبانی اردکان و در دانشگاه پیام نور این شهرستان برگزار شد، از ایجاد تشکل اقامتگاه های بوم گردی کشور در این دوره ابراز خرسندی کرد و گفت: از برکات این تشکل که حدود یک سال از شکل گیری آن می گذرد، برگزاری دومین دوره سمینار آموزشی و پژوهشی اقامتگاه های بوم گردی کشور است.

وی افزود: اصلی ترین کارکرد تشکل ها، کمک آنها با دلتمردان برای ارتقاء سطح کسب و کار حوزه خودشان است و بخش مهمی از این ارتقاء به آموزش و شناسایی موضوعات بازمی گردد.

وی هم افزایی ایجاد شده در گردهمایی اقامتگاه های بوم گردی کشور را ستود و گفت: لازم است این گردهمایی ها برای رفع مشکلات و چالشها در حوزه های مختلف مرتبط با اقامتگاه های بوم گردی در طول سال برگزار شده و استمرار یابد.

شالبافیان همچنین بر مستندسازی این گردهمایی ها و نتایج آنها تاکید کرد و گفت: باید مشکلات مطرح شده و رفع آنها که مشترکاً در موردشان تفاهم داریم باید پیگیری شود.

وی در این باره بر لزوم پیگیری مشکلاتی مانند تولید محتوای و افزایش سهم گردشگران خارجی و نیز معرفی جذابیت های بوم گردی در جغرافیای کشور تاکید کرد و گفت: بوم گردی ها همزمان انعکاس دهنده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند و صرفاً به عنوان اقامتگاه مطرح نیستند.

وی بر حضور بوم گردی ها در نمایشگاه های بین المللی تاکید و عنوان کرد: خوشبختانه ظرفیت اقامتگاه های بوم گردی در هفته آینده نیز در یکی از مهم ترین سازمان ها و مهم ترین نهادهایی که کشورمان در آن عضو شده یعنی سازمان شانگهای منعکس خواهد شد.

معاون گردشگری خواستار مطالبه گری تشکل های گردشگری از جمله تشکل های بوم گردی ها شد و افزود: امیدواریم بخشی از این موانع و مشکلات بوم گردی ها در قالب طرحی که نماینده مردم اردکان و رییس فراکسیون گردشگری کشور در مجلس دنبال می کنند، مرتفع شود.

وی با بیان این که یکسری موضوعات و مسائل بوم گردی ها به قانون و مقررات مربوط نیست، از جمله آنها را مسائل مربوط به آموزش، سرفصل ها، بازاریابی و شناساندن ذکر کرد و گفت: انتظار داریم برنامه ی مشخصی از سوی بوم گردی ها به وزارت ارائه شود هرچند سرفصل هایی که امروز نیز ارائه می شود همان هایی است که خودمان به بوم گردی ها ارائه کردیم.

شالبافیان در مورد تولید محتوی در حوزه بوم گردی ها نیز اعلام کرد: تولید محتواهای رویدادمحور یا زمان محور و تولیدات محتوای خاص ایرانی است چرا که چالش نیامدن گردشگران با تولید محتوای مکان محور حل نمی شود و ذهن گردشگر معطوف به جذابیت های رویداد محور که نشان دهنده واقیعت زندگی ایرانی و انعکاس روحیه میهان نوازی ایرانی هاست که دسترسی آن در اختیار بوم گردی هاست.

معاون گردشگری کشور همچنین از تدارک برنامه های حمایتی وزارت میراث در زمینه بازاریابی بوم گردی ها خبر داد و گفت: از برنامه زمان بندی طرح های آموزشی به ویژه در مورد شهرهای کمتر شناخته شده نیز حمایت خواهیم کرد.

شالبافیان در پایان نیز تاکید کرد: وزارتخانه در هنگام شکل دهی تشکل ها، نگاه حمایت تمام قدی از آنها دارد لذا مدیران میراث فرهنگی در استان ها موظف هستند در نشست با تشکل ها، بوم گردی ها را به مثابه دیگر تشکل ها دیده و از همکاری آنها بهره ببرند. 

1