9 ژوئن 2024 - 20:24

قبرستان شهسوار ایذه، موزه می شود

15 نوامبر 2023 - 15:30 dsfr.ir/mz8a1

قبرستان شهسوار ایذه، موزه می شود
گورستان و زیارتگاه شهسوار ایذه | Shahsavar Cemetery
گورستان و زیارتگاه شهسوار ایذه

اداره کل میراث فرهنگی خوزستان از طرح تبدیل قبرستان شهسوار ایذه به سایت موزه در حاشیه تالاب بندان این شهر خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، سیدمحسن حسینی سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به پیگیری های صورت گرفته و لزوم مراقبت های بیشتر درخصوص قبرستان تاریخی شهسوار ایذه گفت: باتوجه ارزش های فرهنگی و جایگاه قبرستان تاریخی باستانی شهسوار در میان مردم فرهنگ دوست شهرستان ایذه، با نشست ها و بررسی های انجام شده، موضوع منع تدفین در این قبرستان با اهالی، دهیاری و شورای روستا مطرح و خوشبختانه با تعاملات جمعی، با این موضوع موافقت شد.

وی افزود: از آنجایی که این محوطه در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد و از طرفی عرصه و حریم آن مصوب است، با تفاهم های به عمل آمده، از این پس در این قبرستان تدفین تازه ای صورت نخواهد گرفت و به زودی با تعیین و تأیید زمین موردنظر، قبرستان جدیدی در این حوزه ایجاد خواهد شد.

این گورستان یکی از غنی ترین منابع وجود شیرهای سنگی بختیاری است

او یادآور شد: طرح تبدیل قبرستان شهسوار به سایت موزه هم اکنون در دست اقدام است و به زودی با ایجاد برخی اصلاحات، شاهد مرمت، مراقبت و پایش های تازه تری در این بستر فرهنگی خواهیم بود.

گورستان و زیارتگاه شهسوار از منابع مهم میراث فرهنگی کشور است که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۹۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این گورستان یکی از غنی ترین منابع وجود شیرهای سنگی بختیاری در استان خوزستان است.

از دیگر قبرستان های شناخته شده خوزستان، می توان به قبرستان تاریخی ایوه طایفه ململی و بخش سوسن در ایذه و باجول در دزپارت اشاره کرد.

گورستان و زیارتگاه شهسوار مربوط به دوره معاصر است و در شهرستان ایذه، شهر باستانی ایذه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۹۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

یکی از سنن کهن در فرهنگ عشایر بختیاری، برپا داشتن شیر سنگی «برد شیر» بر قبور و در گذشتگان ایلی است. بختیاری ها بردشیر را که گواهی بر شجاعت، دلاوری، هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری است، بر آرامگاه بزرگان و درگذشتگان نام آور خود قرار می دادند.

هیبت و شکوه این تندیس های سنگی، یادآور مردانی است که تاریخ پرفراز و نشیب قوم شان را در قالبی اسطوره ای با نام خود زینت داده و روی در دل خاک نهفته اند. بردشیرها از پهلو، مزین به نقش شمشیر، اسب، تفنگ و تسبیح هستند و بر گُرده آن ها، مشخصات متوفی نقش می شود. خوزستان را می توان بخشی از موزه روباز شیرهای سنگی تاریخ ایران نامید.

1