2 مارس 2024 - 06:45

کشف سکه 700 ساله در بلغارستان

10 اکتبر 2023 - 10:00 dsfr.ir/ua71u

کشف سکه 700 ساله در بلغارستان
کشف یک سکه هفتصد ساله در بلغارستان
700 year old coin depicting jesus and medieval king discovered in bulgaria

باستان شناسان با کاوش در بلغارستان یک سکه نقره چندصدساله با تصویری از مسیح و پادشاه صربستانی را کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از لایوساینس، باستان شناسانی که در «روسوکاسترو»، دهکده ای واقع در جنوب شرقی بلغارستان مشغول فعالیت بودند، یک سکه نقره هفتصدساله را کشف کردند که در یک سمت آن مسیح و در سمتی دیگر یک پادشاه صربستانی را به تصویر کشیده است.

در یک سمت این سکۀ نقره در کنار «سنت استفان»، چهره «استفان اورُش دوم میلوتین»، یکی از پادشاهان صربستان به چشم می خورد که در دوران فرمانروایی، مرزهای پادشاهی خود را تا حد قابل توجهی گسترش داد. همچنین تصویر مسیح در حالت نشسته در سمت دیگر این سکه نقش بسته است.

این نخستین بار است که چنین سکه ای در «روسوکاسترو»، که در زمان ضرب این سکه، شهری مجهز به دژ بود، کشف شده است. بر اساس بیانیه ای که توسط باستان شناسان منتشر شده است، کشف این سکه نقره در این دهکده نشان می دهد این نوع سکه از آنچه پیش تر تصور می شد گردش و استفاده گسترده تری داشته است.

بخش هایی از این سکه با الگوبرداری از سکه هایی ساخته شده است که در ونیز ضرب می شد. برای مثال، به تصویرکشیدن مسیح در حالت نشسته، کپی کردن مستقیم از تصویرگری مسیح در سکه های ونیزی است. سکه های ونیزی به دلیل یکسان بودن وزن نقرۀ آن ها، در قرون وسطی به عنوان یکی از باثبات ترین پول ها شناخته می شدند.

به گفته یک کارشناس، سکه ای که اخیرا در بلغارستان کشف شده است، یک سکه کاملاً رایج است که توسط پادشاهی صربستان در قرون وسطی و در دورانی تولید می شد که به لطف معادن نقره امکان ضرب مقادیر زیاد سکه وجود داشت.

1