2 مارس 2024 - 06:46
وزیر میراث فرهنگی اعلام کرد:

اختصاص بودجه ویژه برای موزه بم

28 سپتامبر 2023 - 17:40 dsfr.ir/jo7ta

اختصاص بودجه ویژه برای موزه بم
محمدحسین خراسانی
اختصاص بودجه ویژه برای موزه بم

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: امسال اعتبار موزه ها توسط مجلس شورای اسلامی افزایش پیدا کرد و با توجه به اولویت موزه بم حتما اعتبار اضافه تری نسبت به آنچه مصوبه ویژه بودجه ۱۴۰۲ است، در نظر می گیریم.

به گزارش «دنیای سفر»، سیدعزت الله ضرغامی شامگاه چهارم مهرماه در حاشیه بازدید از ارگ تاریخی بم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موزه ها جزء اولویت های کاری ما هستند و امسال نیز اعتبار موزه ها توسط مجلس شورای اسلامی افزایش پیدا کرد و با توجه به اولویت موزه بم حتماً اعتبار اضافه تری نسبت به آنچه مصوبه ویژه بودجه ۱۴۰۲ است، در نظر می گیریم.

وی افزود: بم از نظر وزارتخانه جایگاه ویژه ای دارد و از آنجا که مردم دنیا بم را می شناسند و نسبت به ظرفیت عظیمی که در اینجا وجود دارد، وزارت میراث فرهنگی این مجموعه را ویژه می بیند.

ضرغامی به مرمت ارگ بم بعد از زلزله اشاره کرد و افزود: بعد از زلزله مرمت ارگ با توجه به تخریب بعضی مکان های آن بسیار فوق العاده بازسازی شده که می تواند جایگاه ویژه ای در حوزه ماموریت های وزارتخانه ما داشته باشد.

وزیر میراث فرهنگی گفت: درحوزه گردشگری و صنایع دستی برخی کارهای هنرمندان به نمایش گذاشته شده بود که با اولویت مسائل بم را پیگیری می کنم.

وی درباره عرصه و حریم ابنیه تاریخی گفت: براساس قوانینی که در کشور تصویب شده، حفظ جایگاه میراث فرهنگی وظیفه ملی است که برعهده همه است و باید در مورد حریم ها اظهار نظر صورت بگیرد تا برخی مشکلات حل شوند.

ضرغامی اضافه کرد: ممکن است در مورد حریم ها نکات و اظهارنظرهایی صورت گیرد که می تواند این حریم ها تغییر کند تا برخی مشکلات دیگر مردم حل شود.

به گفته وی، نگاه به حریم ابنیه تاریخی و تجدیدنظر و واقعی کردن حریم ابنیه، از جمله سیاست ها و راهبردهایی است که در وزارتخانه دنبال می شود.

وزیر میراث فرهنگی عنوان کرد: زمانی که ساخت و سازی در عرصه صورت می گیرد بسیار سخت می شود درباره آن تصمیم گرفت اما در حریم می شود با یک نگاه واقعی تر برخی مشکلات را حل کرد .

وی بیان کرد: مشکل و درخواست های مردم شهرستان بم در دستور ویژه قرار می گیرد و با تشکیل کارگروه آخرین بررسی های لازم را انجام خواهیم داد تا همراه با استفاده از ظرفیت های میراث فرهنگی و گردشگری در بم، مشکلات مردم نیز حل شوند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای ارگ تاریخی و سایر بناهای تاریخی بم اعتبار ویژه ای علاوه بر اعتبارات رسمی که در قانون بودجه برای بم دیده شده، در نظر گرفته و اضافه می کنم.

1