1 مارس 2024 - 11:50

رونق گردشگری زنجان از مسیر جشنواره ها

23 سپتامبر 2023 - 19:40 dsfr.ir/uj1yn

رونق گردشگری زنجان از مسیر جشنواره ها
ایرنا
جشنواره ملی آش در حال تبدیل شدن به رویدادی فرا ملی است

برگزاری جشنواره های مختلف، فرصتی برای آشنایی مردم با فرهنگ مناطق است که در استان زنجان نیز برگزاری رخدادهای فرهنگی و میراثی در حوزه خوراک توانسته به رونق گردشگری استان کمک کند.

به گزارش «دنیای سفر»، به نقل از خبرگزاری ایرنا، گردشگری صنعتی پویا و پیچیده محسوب می شود که بخش های متعدد جامعه به ویژه اقتصاد را در بر می گیرد و به عقیده کارشناسان امر، توسعه این بخش در گرو برنامه ریزی های مناسب و منسجم است تا بتوان به هدفگذاری های صورت گرفته در حوزه گردشگری دست یافت.

جاذبه های گردشگری یک مقصد، تنها به ویژگی های محیط طبیعی یا ابنیه، صنایع دستی و نظایر آن خلاصه نمی شود و رویدادهایی که در یک مقصد گردشگری رخ می دهند می توانند به عنوان منبع مهمی برای جذب گردشگران تبدیل شوند.

امروزه اهمیت برپایی نمایشگاه ها و جشنواره ها در توسعه اقتصاد کشورها روز به روز در حال افزایش است، به طوری که بررسی ها نشان می دهد برپایی چنین رویدادهایی درآمدهای مستقیم و غیر مستقیمی را به دنبال دارد.

در این راستا جشنواره ملی آش، قدیمی ترین جشنواره غذای ایران است که همه ساله در شهر زنجان برگزار می شود؛ در این جشنواره، اقوام مختلف ایرانی از اقصی نقاط کشور برای پخت آش و نمایش آن اقدام می کنند.

این جشنواره نخستین بار در اردیبهشت ۱۳۸۴ شروع به کار کرد و از همان ابتدا با استقبال بی نظیر مردم رو به رو شد و درحالی تا چند روز دیگر شانزدهمین دوره خود را آغاز می کند که هر سال پربارتر از سال قبل اجرایی شده است.

حال این سوال پیش می آید که برگزاری چنین رخدادی چه تاثیری در گردشگری و اقتصاد استان داشته و چه رهاوردی را برای زنجان به ارمغان آورده است؟

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با بیان اینکه فلسفه برگزاری جشنواره ها معرفی جاذبه ها و ظرفیت های میراث فرهنگی است، گفت: رونق گردشگری استان از طریق معرفی جاذبه های آن امکان پذیر است.

داود آبیان با بیان اینکه امروزه صنعت گردشگری بیش از گذشته محبوبیت دارد به طوری که تمامی جوامع تمایل دارند آثار کشور خود را معرفی کنند، افزود: هدف از برگزاری جشنواره ملی آش و در کنار آن نمایشگاه صنایع دستی و رویدادهای دیگر معرفی قابلیت های بومی مناطق کمتر شناخته شده به هم استانی ها به ویژه گردشگران است.

این مسوول ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۲ جشنواره در این استان به صورت منطقه ای و شهرستانی برگزار شد که نمونه عینی آن در حوزه عشایر بود که بسیاری از بازدیدکنندگان از جشنواره از وجود چنین قشری در استان مطلع نبودند.

وی با بیان اینکه جشنواره های گردشگری این استان در سطوح ملی، فرا ملی و حتی بین المللی برگزار می شود، اظهار داشت: هدف های ما فراتر از کشور و استان بوده به گونه ای که جشنواره آش ایرانی به یک رویداد بزرگ تبدیل شده است.

این مسوول افزود: این جشنواره در اوایل شکل گیری، اقبال چندانی نداشت و بسیاری بر این باور بودند نمی توان چنین رویدادی را در زمینه خوراک یعنی "آش" برگزار کرد.

جشنواره آش ایرانی به یک رویداد بزرگ تبدیل شده است در اوایل شکل گیری این جشنواره اقبالی چندانی نداشت و بسیاری بر این باور بودند نمی توان چنین رویدادی را در زمینه خوراک یعنی "آش" برگزار کرد.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر جشنواره آش زنجان در حال تبدیل شدن به یک رویداد ملی و فراملی است، اضافه کرد: در این رخداد داورانی از سطح بین الملل حضور می یابند و حتی متقاضی شرکت در آن هستند، در حالیکه پیش از این باید از آنها برای حضور دعوت می کردیم.

معاون گردشگری زنجان ادامه داد:این جشنواره علاقه مندان خاص خود را پیدا کرده به طوری که برخی استان ها از سه ماه گذشته پیگیر روند برگزاری و چگونگی شرکت در این رخداد بودند که نشان می دهد زنجان در حوزه گردشگری خوراک به عنوان یک مقصد معرفی شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید به واسطه حضور استان ها و گردشگران، زیرساخت های لازم آن بیش از گذشته تقویت شود، گفت: برگزاری جشنواره های فرا ملی و منطقه ای نیازمند ایجاد و توسعه زیرساخت ها به ویژه هتل است که باید با جذب سرمایه گذاران محقق شود.

آبیان با بیان اینکه خوشبختانه با کارهای انجام شده در هفته دولت امسال ۴۵ پروژه عمده زیرساخت گردشگری در سطح استان افتتاح شد که بی سابقه بود، افزود: در حوزه بوم گردی نیز اقداماتی شد که تعداد مراکز بوم گردی استان از ۶۰ مورد به ۱۴۰ مورد رسید و همچنان در حال گسترش است.

وی اظهار داشت: طی چند روز گذشته از سوی وزارت میراث فرهنگی اعلام شد که زنجان طی ۶ ماهه اول امسال جزو هشت استان اول کشور به لحاظ تعداد ماندگاری گردشگر به ویژه در تابستان بوده، بنابراین زنجان در حال تبدیل شدن به یک مقصد محبوب گردشگری است.

این مسوول با بیان اینکه بر مبنای استانداردها گردشگری که بیش از ۲۴ ساعت حضور داشته باشد به این معنی است که آن منطقه را به عنوان مرکز اقامت و مقصد انتخاب کرده است، گفت: این آیتم جدید نشان می دهد این استان به ویژه طی سه ماهه گذشته در ماندگاری گردشگر رشد قابل توجهی داشته است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار زنجان نیز با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی آش و نمایشگاه ملی صنایع دستی باید به صورت هدفمند و برنامه محور انجام گیرد و باید برای ویژندسازی این جشنواره تلاش کرد چون در رونق اقتصادی و گردشگری منطقه تاثیرگذار است.

به گفته مرتضی شهامی، جشنواره ملی آش و نمایشگاه ملی صنایع دستی یک فرصت عالی برای استان زنجان است و باید از این فرصت مناسب برای توسعه استان در بسیاری از جهات بهره برد.

وی اضافه کرد: برگزاری این جشنواره ها در کنار جذب گردشگران، رونق اقتصادی استان را نیز به همراه خواهد داشت.

به گفته این مسوول باید از طریق جشنواره ملی آش ایرانی برای سال آینده یک ویژند مشهور و موثر برای زنجان به وجود آورد.

دبیر کارگروه سر آشپزان کشور در اطلس ملی خوراک و نوشیدنی های ایران نیز در این باره گفت: جشنواره خوراک و صنایع دستی تلاش می کند، برنامه ای را برای معرفی آداب و رسوم و خرده فرهنگ هایی که در بخش اقوام وجود دارد به عموم ارائه کند.

مهدی حسینی با بیان اینکه برگزاری چنین رویدادی از فراموش شدن آنها جلوگیری می کند، افزود: این برنامه ها به حفظ و احیای آنها کمک می کند و از همه مهمتر موجب می شود نسل جوان بیش از گذشته با این نوع فرهنگ ها آشنا شوند.

وی با بیان اینکه رهآورد چنین جشنواره ای این است که اقوام را به هم نزدیک می کند، اضافه کرد: اجتماع اقوام در عصر کنونی به دلایلی امکانپذیر نیست پس برگزاری چنین رویدادهایی می تواند به دورهمی خوب، پر نشاط و پر جاذبه، همچنین آشنایی با خوراک مختلف مناطق، بازدید از جاذبه ها، صنایع دستی و گذراندن اوقات خوش منتهی شود.

این داور با بیان اینکه طی ۱۲ دوره برگزاری این جشنواره ملی آش به عنوان داور و پنج سال به عنوان رییس کمیته داوران در آن حضور داشته است، ادامه داد: برای تیم داوری، ارائه آش های اصلی و خوشمزه اهمیت بسزایی دارد همچنین چیدمان آش ها، رعایت بهداشت و ارایه اطلاعات عمومی نیز ملاک ارزیابی است.

وی با بیان اینکه این نوع خوراک برای درمان کاربرد دارد که با استفاده از مواد اولیه مرغوب بخشی از درمان بیماران را انجام می داده اند، اضافه کرد: در داوری جشنواره عطر و طعم خوراک ایرانی از جمله آیتم های مهم است که توسط اساتید صاحب نام جشنواره مورد ارزیابی قرار می گیرد.

حسینی با بیان اینکه در داوری جشنواره، سختگیری های خاصی اعمال می شود، افزود: نکته مثبت برگزاری این جشنواره ها در این است که برخی از ضعف ها در مقایسه با سال های قبل کمرنگتر شده و رو به بهبودی می رود.

در داوری جشنواره سختگیری های خاصی اعمال می شود، نکته مثبت برگزاری این جشنواره ها در این است که برخی از ضعف ها در مقایسه با سال های قبل کم رنگتر شده و رو به بهبودی می رود.

وی با بیان اینکه شرکت کنندگان جشنواره ملی آش حرفه ای تر شده اند، گفت: سالانه در این جشنواره رویداد و بخش جدید داوری را اضافه می کنیم و نسبت به سال قبل یک نوآوری در آن وجود دارد.

این آشپز با بیان اینکه ذائقه خوراک بخش مرکزی ایران به خاطر پیوستگی با اقوام مناطق کشور کاملتر و خوشمزه تر است، ادامه داد: زنجان شهر بسیار خوبی است و غذاهایی خاص همانند "شش انداز، جغور و بغور و آش" معروفترش را دارد که ثبت ملی شده است که امیدواریم ثبت جهانی شود.

حسینی با بیان اینکه آش ترش زنجان بر گرفته از فرهنگ غذایی زنجان است، افزود: این نوع غذا در پاییز و زمستان به دلیل افزایش قوای بدن، خوشمزگی و سبک و سیاق خاص خود، بسیار مورد استفاده زنجانی ها بوده است.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از استقبال کنندگان از این جشنواره را نسل جوان تشکیل می دهند، گفت: اگر آش ها توسط سرآشپز با رعایت نکات لازم پخت شود و همچنین نحوه سرو آن نیز بر اساس استانداردهای روز باشد استقبال مردم را به دنبال خواهد داشت.

دبیر کارگروه سر آشپزان کشور در اطلس ملی خوراک و نوشیدنی های ایران خاطر نشان کرد: تداوم چنین جشنواره هایی موجب می شود نسل جوان آشنایی بیشتری با این نوع خوراک داشته باشند و از گسترش غذاهای ناسالم غربی و فست فودها به حداقل برسد.

برآیند:

این استان از هفتم مهر امسال شانزهمین دوره جشنواره ملی آش را در کنار نمایشگاه صنایع دستی کشور میزبانی می کند و به دلیل استقبال زیاد متقاضیان لزوم برنامه ریزی به ویژه تقویت زیرساخت ها در این حوزه امری ضروری است.

استان زنجان به دلیل واقع شدن در منطقه شمالغرب از ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه گردشگری برخوردار است و برگزاری جشنواره های مختلف به پویایی و رشد این صنعت کمک می کند.

1