2 مارس 2024 - 07:01

فرش های موزه فرش ایران تعویض می شود

21 سپتامبر 2023 - 19:00 dsfr.ir/6a44g

فرش های موزه فرش ایران تعویض می شود
موزه فرش ایران کجاست؟
فرش های موزه فرش ایران تعویض می شود

مدیر موزه فرش ایران گفت: موزه فرش ایران قصد دارد، به مرور فرش های داخل موزه را با فرش های موجود در مخزن موزه فرش تغییر دهد.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی موزه فرش، محمد جواد اینانلو مدیر موزه فرش ایران در مورد تعویض فرش های موزه گفت: فرش های داخل موزه تا نوروز سال ۱۴۰۳ با فرش های داخل مخزن تعویض می شود، تا بازدیدکنندگان فرش های دیگری را ببینند و عملاً فرش های داخل مخزن موزه مورد استفاده قرار گیرد.

او افزود: این روند از ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۲ آغاز شده است و هر روز پنج فرش، از فرش هایی که در موزه نمایش داده می شدند با فرش های موجود در مخزن تعویض خواهد شد.

اینانلو تصریح کرد: دلیل این جابه جایی مدت زمان طولانی نمایش فرش ها در موزه بوده است.

موزه فرش ایران، یکی از موزه های استان تهران است. این موزه به دستور فرح پهلوی ساخته و در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ افتتاح شد.

موزه فرش گنجینه با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید.

موزه فرش در فهرست 100 جاذبه های گردشگری ایران که قبل از مرگ باید دید نیز قرار دارد. این فهرست به انتخاب گروه کارشناسی مجله جهانگردان تهیه شده است.

فرش های موزه فرش ایران تعویض می شود

موزه فرش ایران کجاست؟

این موزه در ضلع شمالی پارک لاله تهران واقع شده است. در این موزه فرش های بسیار نفیس از سراسر ایران که حاصل کار هنرمندان مشهور می باشد به نمایش گذاشته شده است.

موزه فرش ایران

بنیانگذاری: ۱۳۵۶
مکان: تهران، ایران
گونه: موزه
بنیانگذار: فرح پهلوی
معمار: عبدالعزیز فرمانفرمائیان
مالک: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
سایت: سایت موزه فرش ایران

هدف راه اندازی موزه

هدف از تشکیل این موزه را می توان پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی دانست. این موزه شامل سایر محصولات از قبیل گلیم هم می شود.

ساختمان موزه فرش

موزه فرش در خیابان کارگر شمالی تقاطع دکتر فاطمی یا به عبارتی دیگر در ضلع شمال غربی پارک لاله و در فضایی به وسعت ۱۲٬۰۰۰ متر مربع واقع شده است. این موزه در سال ۱۳۴۰ به صورت ناتمام به منظور گالری فرش ساخته شد و به مدت ۱۵ سال به صورت متروکه باقی ماند و سپس در اوایل سال ۱۳۵۵، کار تعمیرات و تغییرات کلی آن آغاز و در نهایت روز ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۶ رسما افتتاح شد.

ساختمان موزه ۳٬۴۰۰ متر مربع مساحت دارد و آذین های نمای بیرونی آن شبیه دار قالی است. طراح بنای این موزه، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است. ساختمان دارای دو تالار است و برای نمایش انواع قالی های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می گیرد. طبقه همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقهٔ دوم آن برای برگزاری نمایشگاه های موردی و فصلی در نظر گرفته شده است.

ویژگی های موزه فرش

موزه فرش دارنده با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید.

معمولا حدود ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران، بافت مراکز مهم قالی بافی مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، کردستان و جز آن ها، در تالار طبقه همکف به معرض نمایش گذاشته می شود.

همچنین در این نمایشگاه تابلوفرش های نفیس تبریزی، فرش تبریز به نمایش در می آید که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

در این نمایشگاه نمونه هایی از قالیچه های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه هایی از ادبیات، اسطوره، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می دهد.

کتابخانه موزه فرش

در کتابخانه موزه حدود ۳٬۵۰۰ جلد کتاب به زبان های فارسی، عربی، فرانسه، انگلیسی و آلمانی در اختیار هنردوستان و پژوهشگران قرار می گیرد. پژوهش در سوابق، تحولات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش، خاصه در ایران، گردآوری و خریداری نمونه انواع قالی های دست بافت ایرانی و برگزاری نمایشگاه های موقت از فرش ایران و سایر نقاط جهان، از اهداف موزه به شمار می آید.

همه چیز درباره موزه فرش

گفت و گو با سجاد نوروزیان مدیر موزه فرش درباره وقایع این موزه، در حالی انجام شد که نزدیک به یک سال از حضور او در این مجموعه می گذرد. او بارها از خبرنگاران دعوت کرده تا سرزده از موزه فرش گزارش تهیه کنند، اما در زمانی که این گزارش تهیه شد، درحالی که در ورودی سالن موزه ایستاده بود، سرپایی فقط حدود ۲۵ دقیقه وقت گذاشت و با پاسخ هایی کوتاه به این پرسش ها جواب داد، از جمله به پرحاشیه ترین سوالی که این مدت متوجه او بوده است که پاسخ آن را هم درحالی که به سمت اتاقش حرکت می کرد، کوتاه جواب داد و در آخر هم گفت که خسته شده و پاسخ بقیه سوال ها را از امین اموال بگیرید.

1