10 ژوئن 2024 - 14:26

اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش ثبت جهانی شدند

5 سپتامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/dt4co

اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش ثبت جهانی شدند
بازار فرش تبريز

طبق اعلام رسمی شورای جهانی صنایع دستی (WCC) پس از بررسی های تخصصی صورت گرفته و حضور کارشناسان بین المللی در ایران، اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش به ثبت جهانی رسیدند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ طی پیگیری های حقوقی صورت گرفته از سوی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اعضای شورای جهانی صنایع دستی و رایزنی های انجام شده از سوی معاون صنایع دستی کشور در اجلاس آسیا اقیانوسیه در کشور هند (2015) در خصوص ثبت جهانی دو شهر اصفهان و تبریز این درخواست به تایید این شورا رسید.

بر اساس این گزارش در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع دستی و با رای اکثریت قاطع روسای مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه این دو شهر کشورمان به ثبت جهانی رسیدند.

در همین راستا وانگ شان رئیس شورای جهانی صنایع دستی و غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا اقیانوسیه این شورا، طی پیام هایی اختصاصی این موفقیت را به مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبریک گفتند.

یادآور می شود، در سال 2015 میلادی در سطح دنیا تنها 6 شهر کاندیدای ثبت جهانی بودند که اصفهان و تبریز به واسطه داشتن ویژگی ها و شرایط خاصی که در زمینه صنایع دستی و بافت فرش داشتند، برای نخستین بار به طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند.

ارتقای جایگاه بین المللی صنایع دستی ایران و توسعه بازارهای جهانی و زمینه سازی برای حضور پررنگ تر صنایع دستی ایران در عرصه بین المللی، توسعه گردشگری فرهنگی و افزایش اشتیاق گردشگران برای دیدن این دو شهر از جمله نتایج مهم این موفقیت به شمار می رود.

خاطرنشان می کند، یکی از برنامه های معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی در دولت تدبیر و امید شعار "هر استان یک برند جهانی و هر شهر یک برند ملی" بوده که ثبت هم زمان اصفهان و تبریز شروع جدی و ارزشمندی برای تحقق این برنامه خواهند بود.

1