1 مارس 2024 - 12:13

اسماعیلیه؛ ظرفیت ناشناخته گردشگری در خوزستان

18 سپتامبر 2023 - 21:50 dsfr.ir/ve6cg

اسماعیلیه؛ ظرفیت ناشناخته گردشگری در خوزستان
دیدار نیوز
بخش اسماعیلیه اهواز؛ جواهری پنهان در گردشگری و صنایع دستی

بخشدار اسماعیلیه از توابع شهرستان اهواز با اشاره به ظرفیت های خوب گردشگری در این بخش گفت: متاسفانه با وجود ظرفیت های بسیار خوب بوم گردی و گردشگری به واسطه داشتن نخلستان ها و شالیزارها در این بخش، به مقوله بسیار مهم گردشگری به عنوان یکی از مولفه های اقتصاد روستا توجه نشده و ناشناخته مانده است.

به گزارش «دنیای سفر»، ابراهیم ساکی در حاشیه بازدید از طرح های عمرانی و روستایی این بخش در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: اسماعیلیه با داشتن باغ، نخلستان ها و شالیزارهای بسیار زیبا یک منطقه بکر در حوزه گردشگری است، اما تاکنون به این ظرفیت بسیار مهم و درآمدزا اهمیتی داده نشده است.

وی گفت: مردم روستا نیز با حوزه گردشگری و استفاده از این ظرفیت برای ایجاد درآمد آشنا نیستند و استقبال نمی کنند. بخشدار اسماعیلیه افزود: چند جلسه برای مردم روستا به منظور آشنایی با حوزه گردشگری و ایجاد انگیزه بین روستاییان در این خصوص برگزار شد، اما هنوز برای فعالیت در این حوزه درخواستی ارائه نشده است. ساکی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم روستا در حوزه بومگردی و گردشگری آثار اقتصادی مطلوبی برای منطقه در پی دارد، ادامه داد: سرمایه گذار به دلیل اینکه روستاییان زمین های خود را نمی فروشند نمی تواند در حوزه گردشگری روستایی ورود کند.

بخشدار اسماعیلیه اظهار کرد: میراث فرهنگی و بنیاد برکت برای پرداخت تسهیلات در حوزه گردشگری به مردم روستا اعلام آمادگی کردند، اما با وجود نشست های مختلفی که با مردم این بخش انجام شده، استقبالی برای فعالیت در این حوزه مشاهده نمی شود و همواره نیاز است که تبلیغات و معرفی بیشتری از این بخش و حوزه گردشگری به ویژه توسط رسانه ها انجام شود. بخشدار اسماعیلیه ادامه داد: در حوزه تامین کمی آب آشامیدنی در این بخش خوب کار شده اما در بخش کیفیت، شرایط مناسبی نداریم. وی با بیان اینکه چهار روستای این بخش همچنان آب آشامیدنی پایدار ندارند، افزود: شرکت آبفای استان اقدامات خوبی برای تامین آب شرب روستاهای این بخش انجام داده و انتظار داریم مشکل آب این چهار روستا نیز در آینده نزدیک رفع شود.

ساکی با اشاره به مشکل برق در اغلب روستاهای این بخش افزود: تا حدود زیادی این مشکل با پیگیری مسوولان مربوطه رفع شده اما همچنان ادامه تلاش ها برای کاهش قطعی برق در منطقه ضروری است. بخشدار اسماعیلیه گفت: چهار شرکت نفت و گاز کارون، نفت و گاز اروندان، شرکت توسعه نفت و شرکت نیشکر امیرکبیر در این بخش فعالیت دارند و عمل به مسوولیت اجتماعی این شرکت ها همواره مطالبه مردم منطقه است.

بخشدار اسماعیلیه با اشاره به وجود ۵۰ روستا در این بخش گفت: ۸۰طرح عمرانی و آبادانی این بخش در حال انجام است که بیشتر در زمینه آسفالت، زیرسازی و روشنایی هستند، بنیاد مسکن با دادن قیر یارانه ای کمک بزرگی در انجام آسفالت روستاهای این بخش کرده است. وی با بیان اینکه این میزان پروژه در ۱۶ روستا در حال انجام است، افزود: عملیات اجرایی این طرح ها از ۶ ماه گذشته آغاز شده و تا پایان امسال به صورت ۱۰۰درصد تکمیل خواهند شد. ساکی با اشاره به توجه دولت سیزدهم به آبادانی روستاها اظهار کرد: در ۲ سال اخیر اعتبارات بسیار خوبی به بخشداری ها برای آبادانی و بهسازی روستاها اختصاص یافته است. بخشدار اسماعیلیه با بیان اینکه ۳۱۷ میلیارد ریال برای اجرای این طرح ها اختصاص یافته است، گفت: به دلیل ایجاد زمینه لازم برای آبادانی در روستاهای این بخش و جذب نیروهای بومی در شرکت های مستقر در این منطقه مهاجرت معکوس اتفاق افتاده و بسیاری از خانواده هایی که مهاجرت کرده بودند به روستاهای خود برگشته اند. وی گفت: دبستان در روستاهای این بخش وجود دارد اما فاقد مدرسه دوره متوسطه در روستاهای این بخش هستیم و دانش آموزان برای تحصیل در این دوره باید به اهواز مراجعه کنند.

ساکی اظهار کرد: از آموزش و پرورش درخواست داریم برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان، مدرسه دوره متوسطه در این منطقه تاسیس کنند، در بسیاری موارد دانش آموزان باید برای حضور در کلاس درس تا ۵۰ کیلومتر را طی کنند. بخشدار اسماعیلیه افزود: ۴۲۴ هکتارنخیلات در این بخش وجود دارد که ۳۰ هزار تن تولید خرما دارند و خوشبختانه جهاد کشاورزی در سال های اخیر نخل های موجود در این بخش را بیمه کرده تا کشاورزان آسیب کمتری ببینند.بخش اسماعیلیه با ۵۰ روستا ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد. شهرستان اهواز دارای سه بخش غیزانیه، اسماعیلیه و مرکزی است.

1