25 فوریه 2024 - 19:39

عربستان در اجلاس یونسکو به دنبال چیست؟

11 سپتامبر 2023 - 12:40 dsfr.ir/nr28y

عربستان در اجلاس یونسکو به دنبال چیست؟
thecradle.co
Saudi Arabia - UNESCO World Heritage Convention

عربستان سعودی در حالی از امروز برای نخستین بار میزبان نشست کمیته میراث جهانی یونسکوست که این کشور قصد دارد به یک مقصد گردشگری جهانی تبدیل شود.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از المانیتور، چهل وپنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که از ۱۰ تا ۲۵ سپتامبر (۱۹ شهریور تا ۳ مهرماه) در ریاض برگزار می شود، پیش از این قرار بود در ژوئن ۲۰۲۲ در کازان روسیه برگزار شود، اما جنگ روسیه و اوکراین باعث شد برخی سازمان های فرهنگی جهانی در این مورد تجدید نظر کنند.

در ژانویه سال جاری، عربستان سعودی به عنوان رئیس کمیته میراث جهانی انتخاب شد؛ کمیته ای که مسئول اضافه کردن فهرست سایت های حفاظت شده یونسکو، تخصیص کمک های مالی و اقدام درباره سوءمدیریت در محوطه های جهانی است.

«جرالد فایرشتاین»، کارشناس ارشد دیپلماسی ایالات متحده امریکا در موسسه خاورمیانه در واشنگتن می گوید که میزبانی این کمیته به خودی خود یک ثروت گردشگری نیست، اما این فرصتی است برای عربستان سعودی تا آنچه را در زمینه حفظ میراث انجام می دهد، به نمایش بگذارد.

او به المانیتور گفت که این راهی برای افزایش شهرت شش محوطه ثبت شده این کشور در یونسکو، از جمله محوطه باستانی حجر (Hegra) است. این محوطه در ماه آگوست، پانزدهمین سال ثبت جهانی خود را در فهرست جهانی یونسکو جشن گرفت.

این نشست همچنین ۱۵ محوطه دیگر عربستان سعودی را که برای بررسی به سازمان میراث جهانی ارائه شده است، بیشتر در کانون توجه قرار می دهد و این امکان وجود دارد که کمیته جهانی با نامزد کردن مکان های دیگر در عربستان برای به رسمیت شناختن آن ها به عنوان میراث جهانی موافقت کند.

در ماه ژوئیه، عربستان سعودی متعهد به پرداخت ۱۰ میلیون دلار به یونسکو در طول سه سال برای تأمین مالی پنج پروژه جدید میراث فرهنگی شد. بر اساس گزارش یونسکو، در سال ۲۰۱۹ نیز عربستان ۲۵ میلیون دلار برای حفظ میراث فرهنگی و تاریخی خود سرمایه گذاری کرد.

شناسایی مکان های فرهنگی بیشتر می تواند گردشگر بیشتری را جذب کند و این بخشی از چشم انداز عربستان سعودی در سال ۲۰۳۰ است که هدف آن تنوع بخشیدن به درآمد این کشور از سوخت های فسیلی است.

عربستان به عنوان بخشی از چشم انداز خود جذب ۱۰۰ میلیون گردشگر، ایجاد یک میلیون شغل با اولویت شهروندان سعودی و افزایش سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی (GDP) از ۳ درصد به بیش از ۱۰ درصد را در هفت سال آینده هدف قرار داده است

«کریستین اسمیت دیوان»، محقق ارشد در موسسه کشورهای عرب خلیج فارس در واشنگتن نیز به المانیتور گفت: گردشگری واقعاً به عنوان محور اصلی استراتژی تنوع بخشی آن ها ظاهر شده و در خدمت جذب استعدادهای فرهنگی، بازدیدکنندگان و سرمایه گذاری در کنار اقتصادِ سرگرمی در حال توسعه عربستان سعودی است.

عربستان به عنوان بخشی از چشم انداز خود جذب ۱۰۰ میلیون گردشگر، ایجاد یک میلیون شغل با اولویت شهروندان سعودی و افزایش سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی (GDP) از ۳ درصد به بیش از ۱۰ درصد را در هفت سال آینده هدف قرار داده است.

این محقق با اشاره به اینکه ریاست کمیته میراث جهانی یونسکو و ثبت محوطه های بیشتر در فهرست میراث جهانی به بازاریابی این پادشاهی کمک بیشتری می کند، گفت: پیش از این چیز زیادی برای آوردن مردم به این کشور وجود نداشت و زیرساخت ها وجود نداشت و مقامات مذهبی به دلایل مذهبی و سیاسی در برابر تبدیل مکان های تاریخی به مقاصد گردشگری مقاومت می کردند.

 وزارت گردشگری عربستان سعودی در سپتامبر ۲۰۱۹ صدور ویزای توریستی را برای ۴۹ کشور آغاز کرد که بعداً به ۵۷ کشور و برای همه ساکنان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در ماه مارس سال جاری افزایش یافت.

در ماه اوت، این وزارتخانه ابتکار جدیدی را اعلام کرد که به هشت کشور دیگر از جمله مالدیو، ازبکستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان، آلبانی، گرجستان و آفریقای جنوبی ویزای الکترونیکی توریستی می دهد.

این وزارتخانه هفته گذشته گزارش داد که این تغییر در سیاست ها نتیجه داده است. بانک مرکزی عربستان مازاد پرداخت های مورد استفاده برای سفر به این کشور را به ارزش ۶.۰۸ میلیارد دلار در سه ماهه اول ۲۰۲۳ اعلام کرد که در مقایسه با کسری حدود ۴۲۷ میلیون دلاری در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ قرار دارد. درآمد کلی گردشگری ورودی نسبت به سه ماهه اول ۲۰۲۲ حدود ۲۲۵ درصد افزایش یافته و به بیش از ۹.۸ میلیارد دلار در سه ماهه اول ۲۰۲۳ رسیده است.

در ماه می ۲۰۲۳، سازمان جهانی گردشگری، عربستان سعودی را به عنوان دومین مقصد گردشگری با رشد سریع در سه ماهه اول ۲۰۲۳ معرفی کرد.

صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان در جولای گذشته شرکت سرمایه گذاری گردشگری عربستان موسوم به اسفار (Asfar) را تأسیس کرد. هدف اسفار سرمایه گذاری در پروژه های جدید گردشگری و توسعه مقاصد جذاب در شهرهای سراسر عربستان سعودی است.

1