22 ژوئن 2024 - 23:20

«هتل ‌قو» اهواز به زودی مرمت می‌شود

2 ژوئن 2023 - 10:50 dsfr.ir/h3244

«هتل ‌قو» اهواز به زودی مرمت می‌شود
مهدی پدرام خو
هتل قو اهواز

رییس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی اهواز در پاسخ به انتشار خبری در خبرگزاری ایسنا با عنوان «هتل‌ قو اهواز هر لحظه ممکن است ریزش کند» گفت: مرمت این بنای تاریخی به‌زودی از سر گرفته می‌شود.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایسنا، تبار قریب جمعه (۱۲ خرداد ۱۴۰۲) گفت: اثر ثبت ‌ملی هتل قو یکی از بناهای شاخص و فاخر شهرستان اهواز است که باتوجه به ارزش‌های بنا و قدمت اثر مرمت بخش‌هایی از بنا در سال‌های گذشته توسط اداره‌کل میراث‌ فرهنگی استان و از محل اعتبارات عمرانی این اداره ‌کل انجام شد.

وی افزود: این اثر و سایر آثار تاریخی و ثبت‌ ملی شهرستان اهواز توسط کارشناسان به شکل مستمر همواره در حال پایش و آسیب‌نگاری هستند و اثر پیش‌ گفته در سال جاری از محل اعتباراتی که در اختیار این اداره‌کل قرار دارد عملیات مرمت عمارت میانی و بالکن‌های آن به ‌زودی آغاز و شاهد ازسرگیری و ادامه عملیات مرمت این اثر فرهنگی خواهیم بود.

او ادامه داد: طرح مرمت اثر ثبت ‌ملی هتل ‌قو اهواز توسط مشاور ذیصلاح اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان تهیه می‌شود و همه مرمت‌های انجام ‌شده براساس طرح مصوب صورت می‌پذیرد.

قریب با تأکید بر این گفته که بنای هتل ‌قو اهواز در موارد متعدد به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی معرفی شده خاطرنشان کرد: این بنا دارای مالکیت خصوصی و لازم است که مالکان فعلی در فرآیند مرمت مشارکت داشته باشند و اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی بنا به هویت ذاتی خود مبنی بر شناسایی، مرمت و مراقبت از مواریث فرهنگی آمادگی ارایه تسهیلات به مالکان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به ‌منظور مرمت، احیا و بهره‌برداری از این بنا و دیگر بناهای دارای واجد ارزش را همواره داشته و از آن استقبال خواهد کرد.

ایسنا

1