9 ژوئن 2024 - 21:49
به منظور حفاظت در روزهای بارانی؛

بازدید از چغازنبیل و هفت تپه ممنوع شد

27 مارس 2023 - 18:00 dsfr.ir/as78u

بازدید از چغازنبیل و هفت تپه ممنوع شد
دریافتی
مجموعه جهانی چغازنبیل

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: به منظور حفاظت بیشتر از بناهای تاریخی، بازدید از این میراث جهانی در روزهای بارانی و تا ۲۴ ساعت پس از آن ممنوع است.

به گزارش «دنیای سفر»، عاطفه رشنوئی، با بیان این که مصالح غالب در چغازنبیل و هفت تپه، خشت و آجر است افزود: در بارندگی های شدید، این مصالح که در دیوارها و کف پوش محوطه های چغازنبیل و هفت تپه قرار دارند، آسیب پذیرتر می شوند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ادامه داد: در بارندگی های شدید و طولانی، آب، درون این مصالح نفوذ کرده و قدم گذاشتن بر آن ها، ممکن است اثرات دائمی تخریبی بر آجرفرش ها باقی بگذارد؛ از این رو هرگونه رفت و آمد در محوطه تا خشک شدن کامل مصالح، آسیب رسان است و برای حفاظت از این آثار، بازدید ممنوع اعلام می شود.

او بیان کرد: چغارنبیل و هفت تپه در روزهای نوروز، یکی از مقاصد اصلی گردشگری است و مسافران نوروزی از نقاط مختلف کشور راهی این دو محوطه می شوند که بر همین اساس، با توجه به بارندگی های فصلی، از گردشگران خواهشمندیم قبل از حرکت به سوی چغازنبیل و هفت تپه، به شرایط آب و هوایی توجه داشته باشند و تا خشک شدن کامل محوطه (که در صورت آفتابی بودن، بیست و چهار ساعت به طول می انجامد) از سفر به این دو محوطه خودداری کنند.

رشنوئی افزود: همچنین بازدیدکنندگان گرامی می توانند قبل از حرکت به سوی چغازنبیل و هفت تپه، از صفحه پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در اینستاگرام به نشانی @tchoghazanbilworldheritage و شماره تماس ۰۶۱-۴۲۸۶۷۲۱۳ از وضعیت تعطیلی محوطه، اطلاع حاصل کنند.

او با معرفی موزه هفت تپه در جایگاه اتاق معرفی چغازنبیل و هفت تپه، گفت: بازدید از موزه هفت تپه هر روز و حتی در روزهای بارندگی برای عموم امکان پذیر است و علاقه مندان در صورتی که امکان بازدید از چغازنبیل و محوطه هفت تپه وجود نداشته باشد، می توانند از موزه هفت تپه بازدید به عمل آورند و با این دو محوطه بیشتر آشنا شوند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه اظهار داشت: حفاظت از آثار باستانی بدون همراهی مردم و گردشگران، موضوعی ناقص است. از این که بازدیدکنندگان گرامی به ملزومات حفاظت از آثار توجه دارند و با پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در این زمینه همکاری لازم را به عمل می آورند، پیشاپیش سپاسگزاریم.

از صبح امروز ششم فروردین ماه ۱۴۰۲، بارندگی شدیدی در سطح استان خوزستان آغاز شده و بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی این بارندگی ها تا سه شنبه (هشتم فروردین ماه ۱۴۰۲) ادامه خواهد داشت.

1