16 آوریل 2024 - 15:05

افزایش عوارض خروجی چالش جدید مسافران

26 فوریه 2023 - 08:00 dsfr.ir/bc5ii

افزایش عوارض خروجی چالش جدید مسافران
way2pay.ir
پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور

افزایش عوارض خروجی و پله ای بودن آن و همچنین در نظر گرفتن ارز مسافرتی برای سفرهای خارجی برای مسافران خروجی مشکل آفرین شده اند.

به گزارش «دنیای سفر» یکی از مسافران کشور تانزانیا به دلیل آنکه این کشور به ایرانی ها ویزای فرودگاهی می دهد و به همین خاطر این مسافر در ایران ویزا دریافت نکرده، نتوانسته ارز مسافرتی دریافت کند. توضیح بانک مورد مراجعه این بوده که برای دریافت ارز مسافرتی برای سفر به کشورهایی که نیازمند ویزا هستند باید از پیش ویزا را دریافت کرد.

به این ترتیب در شرایطی که فروش ارز در بازار نیز با مشکلاتی همراه است و بعضا غیرقانونی عنوان می شود، نمی توان انتظار داشت مسافران بتوانند بدون ارز دولتی، سفر خود را انجام دهند. به نظر می رسد راهکار صحیح اطلاع رسانی در این زمینه باشد تا گردشگران پیش از نزدیک شدن به زمان سفر خود بتوانند برای دریافت ویزا در مبدا اقدام کنند.

علاوه بر این به گزارش «چمدان»، برخی از گردشگران نیز برای پرداخت عوارض خروج از کشور دچار مشکلاتی شده اند. مسافری که در پرداخت عوارض خروج از کشور دچار مشکل شده، به این رسانه گفته است: «بلیت هواپیما را از آژانس خریداری کردیم و نزدیک سفر که شد برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کردیم و این درحالی است که هنوز هیچ سیستم آنلاینی برای آن در نظر گرفته نشده است.

همچنین از آنجا که رقم عوارض خروج از کشور تغییر کرده و رقم درنظر گرفته شده برای سفرهای اول، دوم و سوم متفاوت است، متاسفانه متصدیان دریافت عوارض خروج از کشور در بانک اطلاع درستی ندارند که چطور می توانند متوجه شوند سفر چندم مسافر است که بر اساس آن هزینه را محاسبه کنند. همین امر مشکلاتی را برای مسافران ایجاد کرده است.»

فعالان گردشگری معتقدند، برطرف نشدن این چالش ها می تواند خود به ایجاد چالش های دیگر منجر شود.

1