28 فوریه 2024 - 20:49

قیمت بلیت پرواز ایران به ترکیه رکورد زد

11 فوریه 2023 - 10:30 dsfr.ir/sg899

قیمت بلیت پرواز ایران به ترکیه رکورد زد
دنیای سفر
قیمت بلیت پرواز ایران به ترکیه

بنا بر اظهارات برخی از آژانس داران ایرانی، زلزله ترکیه فعلا تغییر محسوسی در میزان تقاضا برای سفر به این کشور ایجاد نکرده و حتی روز دوشنبه، نرخ بلیت یکطرفه پرواز از تهران به استانبول به مرز ۱۸ میلیون تومان رسیده است.

به گزارش «دنیای سفر»، بسیاری از پروازهای ترکیه در روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شدند. در مجموع ۲۳۸ پرواز از فرودگاه استانبول به مدت دو روز لغو شد. با این حال پروازهای شرکت های هواپیمایی ایران همچنان به ترکیه برقرار است و زلزله ۷.۸ ریشتری نه تنها روی برنامه پروازی آن ها تاثیری نگذاشته که حتی قیمت های بلیت آن ها با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.

بررسی های ایسنا از آژانس های مسافرتی بیانگر آن است که میزان تماس ها و درخواست برای سفر به ترکیه از صبح دوشنبه ۱۷ بهمن ماه، همزمان با وقوع زلزله ۷.۸ ریشتری در جنوب شرق ترکیه با کاهش مواجه شده، اما زلزله ۷.۸ ریشتری که تا کنون خسارت جانی زیادی داشته و در کشورهای عراق، لبنان، سوریه و حتی مصر احساس شده و به دنبال آن ایتالیا هم هشدار وقوع سونامی داده است، فعلا خللی در برنامه سفرها، تورهای گردشگری و پروازها از ایران به ترکیه وارد نکرده است. 

مهرسا سبزه ها، از یکی از آژانس های گردشگری در تهران می گوید: زلزله در مناطقی رخ داده و خسارت بار بوده که عموما مقصد سفر ایرانی ها نیست، اگرچه میزان تماس ها از صبح روز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه در بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی و هواپیمایی با کاهش مواجه شده است، اما برنامه سفرها، پروازها و تورها به مقصد ترکیه همچنان برقرار بوده و فعلا لغو نشده است.

او همچنین با اشاره به افزایش قابل توجه قیمت بلیت پروازهای شرکت های هواپیمایی ایران در دو روزی که ایرلاین های ترکیه پروازهایشان را به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو کرده اند، اظهار می کند: نرخ بلیت یک طرفه از تهران به استانبول در دو نوبت عصر و شب دوشنبه ۱۷ بهمن ماه از ۱۵ میلیون تا ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شده است، درحالی که از روز سه شنبه ۱۸ بهمن ماه با ازسرگیری پروازهای شرکت های هواپیمایی ترکیه، قیمت ها تا یک سوم افت می کند و به هفت تا پنج میلیون تومان می رسد. 

ترکیه بامداد روز دوشنبه بر اثر زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۸ ریشتر لرزید. این زلزله در سوریه، عراق، لبنان و حتی مصر احساس شد و تاکنون در دو کشور سوریه و ترکیه صدها کشته و هزاران مصدوم برجای گذاشته است. این زمین لرزه در ساعت ۴ و ۱۷ دقیقه بامداد در مرز ترکیه و سوریه رخ داده و کانون آن استان "قهرمان مرعش" در ترکیه بوده است و شهرهای عثمانیه، آدانا و دیاربکر بر اثر زلزله آسیب دیده اند.

تا کنون سه اثر تاریخی بر اثر این زمین لرزه تخریب شده اند. روزنامه دیلی صباح گزارش داده که بر اثر وقوع این زلزله بخش هایی از جنوب، شرق و جنوب شرقی قلعه تاریخی «غازیان تپه»، نابود شد و ویرانه های آن در جاده فرو ریخته است. همچنین گنبد و دیوار شرقی «مسجد شیروانی» که در نزدیکی این قلعه واقع شده است و در قرن هفدهم میلادی ساخته شده بود، ویران شده است. همچنین رسانه های سوری از خسارات زلزله به قلعه حلب سوریه که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، خبر داده اند.

1