22 ژوئن 2022 - 18:52

نخستین موزه خط کتابت جنوب کشور در نی ریز فارس افتتاح شد

30 اوت 2015 - 12:00 dsfr.ir/b919k

موزه نی ریز

موزه تخصصی نی ریز با ساختمانی 2 طبقه شامل یک گالری و دو اطاق کنفرانس یا آمفی تئاتر اتاق خزانه و اداری و همچنین راهروهای مختلف با کاربری گالری ساخته شده است .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اعلام این خبر ادامه داد: مساحت محوطه این موزه 6 هزار و 522 متر مربع است و ساختمان آن نیز در زمینی به مساحت یک هزار و 24 متری ساخته شده است .

مصیب امیری با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به یکصد اشیاء و کتب تاریخی و خطی در موزه نگهداری می شود افزود : بخشی از اشیاء و اقلام این موزه تخصصی اهدایی مردم شهرستان می باشد .

وی گفت : نسخ و کتاب های خطی این موزه برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار می گیرد .

امیری گفت : کهن ترین اسناد تاریخی که در این موزه به نمایش گذاشته شده قرآن های خطی هستند که قدمتشان به قرن 8 و 9 هجری قمری برمی گردد .

وی همچنین گفت : موزه تخصصی نی ریز نخستین موزه خط کتابت در جنوب کشور است که در شهر نی ریز به بهره برداری رسیده است .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه بر لزوم ساخت موزه تخصصی در شهرستانهای این استان تاکید کرد و گفت : هم اینک عملیات 5 موزه تخصصی دیگری در فارس در حال اجرا است که می توان به موزه های تخصصی پاسارگاد ، نورآباد ، باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای و ... اشاره کرد . که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال 95 این موزه ها تکمیل و به بهره برداری می رسد .

وی در ادامه تاکید کرد : بی تردید ساخت چنین موزه هایی در رشد و توسعه گردشگری و معرفی جاذبه های استان در سطح ملی و بین المللی تاثیر زیادی دارد .

1