21 مارس 2023 - 08:58

همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» برگزار شد

25 ژانویه 2023 - 21:10 dsfr.ir/d574k

همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» برگزار شد
خبرگزاری صدا و سیما
همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار»

در همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» در اتاق بازرگانی اصفهان، ضمن پرداختن به الزامات توسعه اقتصادی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، تجارب چند سرمایه گذار موفق بخش گردشگری با حضار به اشتراک گذاشته شد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روزنامه «دنیای اقتصاد» همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» با محوریت بسترهای قانونی جذب سرمایه، جایگاه مدیریت شهری و جایگاه برند شهری در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

لزوم تعیین زمان بندی برای صدور پروانه و اجرای پروژه ها در اصفهان

در این همایش محمدرضا رجالی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به رشد نقدینگی در کشور و گردش آن به سوی حوزه های غیرمولد، از اجرای ۱۲۰ درصدی قانون در اصفهان که موجب فرار سرمایه گذاران شده انتقاد و بیان کرد: در این دوره فعالیت اتاق بازرگانی، رتبه اصفهان در شاخص محیط کسب وکار بسیار ارتقا یافت، اما ایجاد یک شورا مشابه ستاد تسهیل برای رسیدگی به پروژه های عمرانی و گردشگری ضروری به نظر می رسد و باید برای فرآیند صدور پروانه و اجرای پروژه ها در شهر زمان بندی تعیین شود. در ادامه رضا گنجوی، مشاور پروژه برند شهری اصفهان با اشاره به لزوم داشتن روایت و تصویر آینده برای توسعه پایدار ایران و اصفهان اظهار کرد: اگر تاکنون داشتن سند و برنامه های توسعه مطلوب بود، امروز تنها یکی از راه حل های توسعه است و عملیاتی کردن این برنامه ها یک الزام است. همچنین باید جامعه را با این روایت، داستان و تصویر آینده همراه کرد.

توسعه پایدار، نیازمند روایت پایدار

وی با اشاره به سه ضلعی داشتن برنامه و الزام به اجرای آن، تبیین از طریق روایت و جلب مشارکت بر مبنای آن افزود: عمل بر مبنای این سه ضلعی یک الزام است، نه اختیار. آنچه در نمایشگاه اکسپو دبی اتفاق افتاد نیز تلاش برای نمایش برنامه های توسعه و پیشرفت کشورها در آینده بود، چون گذشته کشورها دیگر چندان مهم و جذاب نیست و آنچه مهم است، برنامه آن ها برای آینده است؛ بنابراین توسعه پایدار نیازمند روایت پایدار است و بر همین اساس تلاش کردیم داستان اصفهان را بر اساس آینده روایت کنیم. گنجوی ضمن تشریح بایدها و نبایدهای طراحی برند شهری و داستان خلق برند گردشگری اصفهان تأکید کرد، حوزه پیشرفت و توسعه بر عهده شهرداری ها، حوزه تبیین بر عهده بِرند و حوزه جلب مشارکت بر عهده اتاق های بازرگانی است.

در ادامه این همایش پنل تخصصی با موضوع «الزامات توسعه اقتصادی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری» برگزار شد.

انعقاد پیمان گردشگری میان ۶ استان کشور

احسان شهیر، مدیرکل دفتر امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری اصفهان در این پنل با اشاره به تدوین تقویم گردشگری استان به تفکیک شهرستان ها تا شهریورماه ۱۴۰۲ گفت: رویدادهای هر شهرستان استان در این تقویم مشخص شده که می تواند مورد بهره برداری شهرداران استان قرار گیرد و فرآیند به روزرسانی آن نیز خردادماه سال آینده انجام می شود. این تقویم به تصویب شورای برنامه ریزی استان رسیده و می توان تمام دستگاه ها را بر محور آن هم افزا نمود. همچنین برای اجرای آن می توان به خوبی از ظرفیت بخش خصوصی ازجمله دفاتر منطقه ای اتاق بازرگانی اصفهان بهره برد. وی با اشاره به انعقاد پیمان گردشگری میان استان های اصفهان، یزد، خراسان رضوی، تهران، قم و فارس برای نخستین بار در آینده نزدیک افزود: این پیمان در ۶ حوزه گردشگری منعقد می شود و قرار است هرسال دو بار در هر استان اجرایی شود.

لزوم حرکت از شهر هوشمند به سوی گردشگری هوشمند

در ادامه علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بابیان اینکه ادارات کل میراث فرهنگی، شهرداری ها، استانداری ها و وزارت کشور باید به این فهم مشترک برسند که برای توسعه پایدار راهی جز توسعه پایدار گردشگری نداریم، تصریح کرد: خوشبختانه بخش خصوصی با هدایت اتاق بازرگانی به این فهم مشترک رسیده که امیدوارم سایر اضلاع نیز بدون بهانه تراشی در جهت توسعه کشوری که حرف های زیادی برای گفتن دارد، گام بردارند.

وی بابیان اینکه درآمد ایران از بیش از هشت میلیون گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۹ میلادی تقریباً ۱۱.۸ میلیارد دلار بود که به دلایل مختلف ازجمله شیوع کرونا هنوز موفق به تکرار آن نشده ایم، اضافه کرد: گردش مالی صنعت گردشگری در دنیا هم اکنون به ۱.۷ تریلیون دلار رسیده است. البته توسعه گردشگری ایران باید بر مبنای هویت ارزشمند تاریخی و ارزش های دینی و تمدنی آن رقم بخورد و بنا نیست تجربیات کشورهای دیگر را امتحان کنیم؛ بنابراین باید فاصله خود با دنیا در توسعه گردشگری را با ایجاد شهرها و روستاهای هوشمند و حرکت به سوی گردشگری هوشمند جبران کنیم.

همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» آغاز یک فرآیند ادامه دار است

نادر آخوندی، مدیر دفتر امور شهری استانداری نیز همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» را آغاز یک فرآیند ادامه دار دانست و تصریح کرد: اصفهان نیازمند یک داستان برای توسعه گردشگری خود است و باید از ظرفیت همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در تهران حداکثر بهره را برد. همچنین برگزاری دوره های آموزشی برای مدیران سرمایه گذاری شهرهای کشور در دستور کار سازمان همیاری ها قرارگرفته است.

۱۸۸ راه برای دست یابی شهرها به منابع مالی

همچنین داوود ندیم، مشاور پروژه های سرمایه گذاری بابیان اینکه هزاره سوم هزاره اقتصاد دانش محور است، گفت: آی تی، گردشگری و صنایع غذایی سه صنعت اولویت دار این هزاره است. علاوه بر وضعیت نامناسب بودجه سالیانه شهرهای کشور و نبود موازنه میان درآمد و هزینه به خصوص در کلان شهرها ازجمله اصفهان، عدم رغبت و انگیزه مدیران شهری به توسعه سرمایه گذاری به چهار عامل اصلی برمی گردد که چالش های کمیسیون ماده پنج، عدم واگذاری اراضی موردنیاز و عدم حمایت بخش دولتی ازجمله این آسیب ها است؛ بنابراین ضمن رفع این موانع باید برای افزایش درآمد شهری فکر اساسی شود.

وی بابیان اینکه ۱۸۸ راه برای دست یابی شهرها به منابع مالی وجود دارد، ادامه داد: اگر شهرداران در هرسال تنها دو راهکار را اجرا کنند، بودجه آن ها بدون اتکا به دولت افزایش چشمگیری می یابد. زیرساخت های اولیه جذب سرمایه گذار شهری شامل ساختار سازی، آموزش، مطالعات اطلس سرمایه گذاری و ایجاد شبکه شرکت های تسهیلگر است و شهر اصفهان در صورت فراهم کردن این زیرساخت ها و رعایت الزامات جلب سرمایه گذار می تواند به درآمد سالیانه چند ده میلیارد دلاری از گردشگری برسد.

دومین پنل تخصصی این همایش نیز به تجربه نوردی با موضوع ارائه تجارب موفق در حوزه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و چالش های سرمایه گذاری در انواع پروژه های گردشگری اختصاص داشت.

زاهدی، استاد دانشگاه در حوزه اقتصاد گردشگری در این پنل بابیان اینکه نقش شهرداری ها در توسعه گردشگری صرفاً باید معطوف به تسهیلگری باشد، گفت: بخش دولتی و بخش عمومی (شهرداری ها) نباید به طور مستقیم در پروژه های گردشگری سرمایه گذاری کنند چون نتیجه ورود آن ها به فعالیت های بخش خصوصی، زیان ده شدن پروژه ها است؛ بنابراین شهرداری ها به جای اجرای پروژه ها یا مشارکت در آن ها، باید صرفاً به ایجاد و تقویت بسترهای سرمایه گذاری بپردازند.

فرصت طلایی گردشگری سلامت برای اصفهان

مسعود صرامی، فعال اقتصادی و بنیان گذار چندین پروژه بزرگ در اصفهان نیز درباره تجارب خود در سرمایه گذاری و چالش های این حوزه گفت: پایداری در مسیری که انتخاب کرده بودیم باعث شد مسوولان شهری و دولت مردان با ما همراه شوند، همان طور که بخش دولتی و مدیریت شهری نیز بدون همراهی بخش خصوصی به پیشرفت دست نمی یابند.

از طرف دیگر باید بدانیم اگر ورود یک گردشگر معمولی به شهر اصفهان می تواند برای ۵ تا ۱۷ نفر اشتغال زایی کند، توریست سلامت می تواند برای ۳۰ تا ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد کند؛ بنابراین گردشگری سلامت می تواند راه نجات اصفهان و کشور باشد و در همین راستا بیمارستان سلامت را تا سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسانیم تا به تحقق درآمد پایدار برای شهر اصفهان کمک کنیم؛ بنابراین شهرداران شهرهای استان برای جذب سرمایه گذاران باید مستقل فکر کرده و دارایی های شهر خود را به خوبی معرفی کنند.

تغییرات مداوم مدیریتی و سیاست گذاری ها سرمایه گذاران را فراری می دهد

در ادامه کریم بیگی، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران اصفهان بابیان اینکه جذب سرمایه گذار در حوزه گردشگری تنها با تبلیغ و تشویق امکان پذیر نیست، اظهار کرد: یک سرمایه گذار تمام جوانب ازجمله امکان بازگشت سرمایه و توانایی پرداخت اقساط تسهیلات را می سنجد و به همین دلیل است که هم اکنون سرمایه گذاران تمایلی به ساخت هتل حتی سه ستاره در شهر اصفهان ندارند، درحالی که درگذشته ای نه چندان دور هتل های اصفهان پاسخگوی تعداد بالای گردشگران خارجی و داخلی نبود؛ بنابراین نیازمند ایجاد زمینه مساعد برای سرمایه گذاری و افزایش درآمد در شهر هستیم. متأسفانه تغییرات مدیریتی متعدد در اصفهان و به دنبال آن، تغییر نگاه و سیاست گذاری ها موجب فراری دادن سرمایه گذاران از اصفهان شده و امیدوارم مسوولان استان و شهر اصفهان با تغییر دیدگاه ها، برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کنند.

ارتقای سطح فضاهای شهری، راهکار جذب سرمایه گذار در حوزه گردشگری

محمدعلی ایزد خواستی، رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان نیز بابیان اینکه سرمایه گذاری مستقیم شهرداری ها در حوزه گردشگری اشتباه است و ازنظر اقتصادی نتیجه نمی دهد، اضافه کرد: گردشگری فرصتی طلایی برای شهرهای استان است، به شرطی که با ورود غیرمستقیم شهرداری ها به این عرصه، شهرها سرمایه پذیر شوند. یکی از راه های پیش روی شهرداری ها نیز ارتقای سطح فضاهای شهری و ایجاد فضاهای جدید است و در این راستا می توان از فضاهای موجود در خیابان ها، گذرها، بوستان ها، کارخانه های متروکه و ایستگاه های مترو بهره برد. در ادامه این همایش نیز تعدادی از شهرداران شهرهای استان به بیان دیدگاه ها و همچنین موانع موجود بر سر راه جذب سرمایه گذار پرداختند.

1