19 آوریل 2024 - 03:33

«فیش حج» چگونه خرید و فروش می شود؟

21 ژانویه 2023 - 08:00 dsfr.ir/hy38g

«فیش حج» چگونه خرید و فروش می شود؟
ecopolnews.ir
خرید و فروش فیش حج

بنا بر ضوابط سازمان حج و زیارت، تمام قبض های حج تمتع فقط یک بار قابلیت انتقال دارد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ ثبت نام حج تمتع از سال ۱۳۸۶ در حالی متوقف شده که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج هستند و به پیش بینی سازمان و حج و زیارت و با توجه به سهمیه حج ایران در هرسال، نوبت انتظار برخی از این افراد به ۱۳ سال می رسد. اما در این شرایط، تکلیف افرادی که قصد انصراف از حج و یا تمایل به انجام این سفر واجب شرعی را دارند، چیست؟

با توجه به ازدحام جمعیت در صفِ حج تمتع و محدودیت در ثبت نام و از سویی گستره دلالی، سودجویی و سوءاستفاده در معامله فیش حج، سازمان حج و زیارت ضوابط و دستورالعملی را برای نقل و انتقال قانونی فیش حج تعیین کرده است که بر این اساس، دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع که قصد واگذاری دارند و یا افرادی که قصد تهیه این قبض را دارند، نخست باید به سامانه tasharof.haj.ir مراجعه کرده و درخواست خود را به طور مشخص برای انتقال یا خرید فیش ثبت کنند.

بنا بر ضوابط سازمان حج و زیارت، تمام قبض های حج تمتع فقط یکبار قابلیت انتقال دارد.

واگذاری و یا تهیه قبض صرفا باید در سطح شهر یا استان محل سکونت فرد انجام شود، یعنی انتقال و یا تهیه قبض از سایر استان ها مجوز ندارد و در سایر مراحل بعدی و کنترل نقل و انتقال، فرد دچار مشکل می شود. به این معنی که براساس چارچوب اعزام، فردی که در تهران سکونت دارد، نمی تواند از استان دیگری به حج برود.

در مرحله بعد، پس از انجام مراحل سیستمی و ارسال پیامک برای افراد، باید از طریق دفاتر زیارتی مجاز که از همان سامانه «تشرف» می توان این دفاتر را پیدا و انتخاب کرد، روند انتقال فیش را پیگیری و نهایی کرد.

علاوه بر این، الزامی است که انتقال دهنده و خریدار فیش حج به همراه اصل مدارک (اصل شناسنامه، کارت ملی و قبض ودیعه گذاری) برای انجام تشریفات انتقال از قبیلِ تکمیل برگه درخواست و تنظیم تفاهم نامه همزمان در دفتر زیارتی حضور داشته باشند.

سازمان حج و زیارت، دفاتر زیارتی را، که مشخصات آن ها در سامانه «تشرف» ثبت شده، امین خود قرار داده است و نقل و انتقال فیش حج از طریق آن ها انجام می شود.

توصیه می شود غیر از سامانه تشرف و دفاتر مجاز زیارتی، از مراجعه به مراکز و افراد واسطه که خارج از فرآیند تعریف شده از سوی سازمان حج و زیارت فعالیت می کنند، پرهیز شود و هرگونه درخواست برای معامله و نقل و انتقال فیش حج، تنها از همین سامانه و سپس از طریق دفتر زیارتی پیگیری شود.

ضوابط سازمان حج و زیارت تاکید می کند: هرگونه هماهنگی، توافق و حتی تنظیم وکالت نامه درباره انتقال قبض حج، خارج از این رویه و دستورالعمل های جاری، هیچ تضمینی در پذیرش و تأیید روند انتقال قبوض ایجاد نمی کند و به لحاظ ماهیتی نیز قابل ابطال بوده و توسط این سازمان قابل پیگیری نخواهد بود و ممکن است مشکلات عدیده ای را به شکل های مختلف برای هریک از متقاضیان بعداً ایجاد کند.

اکبر رضایی معاون سازمان حج و زیارت نیز در تشریح رویه قانونی نقل و انتقال فیش حج تمتع گفته است: دارنده فیش حج در سامانه tasharof.haj.ir، مشخصات خود را ثبت و دفتر زیارتی را برای روند اداری انتخاب می کند. متقاضی خرید فیش حج نیز که درخواستش را ثبت کرده می تواند فهرستی از واگذارکنندگان را مشاهده کند و پس از تأیید، مدارک دو طرف در دفتر زیارتی بررسی شده و صورت جلسه می شود و پس از تنظیم صلح نامه و توافق طرفین برای قیمت فیش حج تمتع، دارنده فیش حج تمتع آن را در بانک ملی به متقاضی واگذار می کند.

قیمت گذاری فیش حج معمولا "توافقی" صورت می گیرد؛ معاون سازمان حج و زیارت در این باره اظهار کرده است: ما به طور کلی درباره قیمت گذاری فیش حج ورود نکرده ایم و فیش حج مانند سندی در اختیار افراد است و این فیش به صورت "توافقی" خرید و فروش می شود. حتی ما (سازمان حج و زیارت) حداقل و حداکثر قیمت برای فیش حج و اولویت سند افراد را اعلام نمی کنیم. ملاک اصلی ما برای ثبت نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده گذاری فرد، به طور مثال یک میلیون تومان در سال ۸۶ به اضافه سود آن محاسبه می شود و باقی هزینه ها هم بر اساس زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائران باید آن را بپردازند.

1