1 مارس 2024 - 11:56

بعید می دانم سازمان میراث فرهنگی، وزارتخانه شود

29 اوت 2015 - 10:50 dsfr.ir/y92c6

بعید می دانم سازمان میراث فرهنگی، وزارتخانه شود
مسعود سلطانی فر

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفتگو با ایسنا گفت: بعید می دانم سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود.

مسعود سلطانی فر اظهار کرد: چه سازمان بمانیم و چه به وزارتخانه تبدیل شویم، وظایف و مسوولیت های قانونی مان را انجام می دهیم. ما در مبانی اقتصاد مقاومتی برای خودمان رسالتی را قائل هستیم تا در فرآیند توسعه اقتصادی بتوانیم از ظرفیت های سازمان استفاده کنیم. طرح هایی مطرح شده که در کمیسیون تخصصی با آن مخالفت شده است، زیرا وزارتخانه ها نباید از این تعدادی که هستند بیشتر شوند.

او همچنین درباره  تشکیل جلسه شورای عالی میراث فرهنگی بعد از هشت سال تعطیلی گفت: در سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موارد بسیاری داریم که نیاز به تجدید نظر در آیین نامه ها و ضوابط آن هاست. ظرفیت های این شورا بسیار خوب است و اختیارات خوبی هم دارد. ما موفق شدیم بعد از برطرف شدن موانع، این شورا را دو هفته پیش تشکیل دهیم. معمولا این شورا دو تا چهار بار در سال تشکیل می شود.

او در ادامه درباره تعیین نیروهای متخصص در سازمان میراث فرهنگی بیان کرد: نگاه من در انتصاب مدیران سازمان داخلی بوده است. اتفاقی که در سال 1388 افتاد و تصمیمی که در دولت قبلی مبنی بر تمرکززدایی صورت گرفت، موجب شد پژوهشگاه از تهران به شیراز و سازمان صنایع دستی از تهران به اصفهان برود. این اتفاق در بدترین شکل انجام شد و در این مدت به بضاعت کارشناسی و توان مدیریتی این سازمان صدمات بسیاری وارد شد و بسیاری از کارشناسان خبره صنایع دستی که امکان جابه جایی نداشتند بازنشسته شدند، خود را بازخرید کردند و یا انصراف دادند.

هفتاد و چند درصد نیروهای سازمان غیرکارشناسانه هستند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: متاسفانه ما امروز در سازمانی هستیم که نزدیک به هفتاد و چند درصد نیروهای آن غیرکارشناسانه هستند، اما تلاش من بر این بوده که مدیران سازمان را از داخل آن انتخاب کنم و حدود 76 درصد از مدیران ما تحصیلات مرتبط و یا تجربه خوبی در عرصه های متفاوت دارند.

سلطانی فر که در برنامه گفت وگوی ویژه خبری پنج شنبه شب پنجم شهریورماه در شبکه دو حاضر شده بود درباره سرویس های بهداشتی در بخش گردشگری، بیان کرد: مشکلات بسیاری در بخش گردشگری داریم ضمن این که ظرفیت های بسیار و برنامه های مفصلی هم برای آن در نظر گرفته ایم.

وی افزود: ان شا ءالله با توجه به اختیاراتی که در حیطه وزارت راه و ترابری و شهرسازی در زمینه گسترش مجتمع تجاری بین راهی قرار گرفته، امید داریم بتوانیم این مشکل را حل کنیم و سرمایه گذاران بخش خصوصی به صحنه بیایند و با برنامه ریزی هایی که وزارت راه و شهرسازی انجام داده این مشکل را حل کنیم.

اولویت بخش گردشگری چیست؟

او درباره ی مهم ترین اولویت در بخش گردشگری گفت: در حوزه گردشگری وضعیت فعلی افق سند چشم انداز 20 ساله در سال 1404 یا 2020 است. 10 سال از این سند چشم انداز گذشته و ما از جهت اهدافمان  عقب هستیم، یعنی تا سال 2025 میلادی باید میزبان 20 میلیون گردشگر خارجی باشیم و درآمدی بین 25 تا 30 میلیارد دلار داشته  باشیم. سال 1393 میزبان پنج میلیون گردشگر با درآمد هفت تا 7.5 میلیارد دلار بوده ایم. 10 سال وقت داریم این عقب ماندگی را جبران کنیم و تعداد گردشگران را به 20 میلیون و درآمد حاصل آن را به 25 تا 30 میلیارد دلار برسانیم.

سلطانی فر اضافه کرد: این پیشرفت میانگین رشد سالیانه 14 درصد را می طلبد. خوب است مردم بدانند میانگین رشد گردشگری در دنیا سالیانه حدود چهار تا 4.5 درصد بوده و تا پنج سال آینده اقتصاددانان بخش گردشگری پیش بینی می کنند این میانگین در جهان 4.5 تا 5 درصد باشد. بنابراین ما باید با خیز سریع طوری برنامه ریزی کنیم تا رشد سه برابری دنیا را داشته باشیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای آنکه هرچه سریع تر به این برنامه دست پیدا کنیم، اظهار کرد: اولین کار تسهیلات صدور ویزا است تا گردشگری که ایران را انتخاب می کند بتواند در کوتاه ترین زمان و با بهترین ابزار و راحت ترین شیوه وارد کشور شود. خوشبختانه یک ماه پیش ویزای فرودگاهی مرحله  اول 15 روزه به 30 روز افزایش پیدا کرد. اتباع 190 کشور دنیا بدون آنکه ویزا بگیرند می توانند وارد ایران شوند و در مرحله  اول ویزای 30 روزه بگیرند. این برنامه از هفته آینده اجرا می شود.

مهمترین مصوبه دولت در بخش گردشگری

وی اظهار کرد: مهم ترین مصوبه ای که یک ماه پیش دولت داشته راه اندازی ویزای الکترونیک بوده که وزارت امور خارجه مکلف شد تا سال آینده صدور این ویزا را با کمک دستگاه های ذیربط راه اندازی کند و این یک تحول بزرگ در رابطه با گردشگری خارجی است تا هر کسی بتواند از خانه اش درخواست ویزا دهد. سلطانی فر درباره  لغو روادید اظهار کرد: لغو روادید دو طرفه است. 28 کشور در دستور کار داریم. از 215 کشور 40 کشور براساس اولویت اقتصادی، فرهنگی و سابقه تاریخی به عنوان اولویت اصلی برای جذب گردشگر انتخاب کرده ایم . به 28 کشور پیشنهاد لغو روادید دادیم که ان شاء الله از مجاری دیپلماتیک انجام می شود. امیدوارم بعد از توافقات این شرایط فراهم شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین درباره سیستم حمل و نقل کشور گفت: باید شبکه حمل ونقل هوایی، نوسازی و بازسازی شود. هواپیمایی کشور حدود 245 فروند هواپیمای مسافری دارد که 90 فروند به دلیل تحریم ها زمین گیر هستند و تعدادی از هواپیماها هم عمر زیادی دارند. باید به سرعت این ناوگان را توسعه دهیم، زیرا بسیاری از مردم مجبورند رفت وآمدشان را از کشورهای دیگر انجام دهند.

فقط 130 هتل چهار یا پنج ستاره داریم

او درباره  وضعیت هتل ها نیز بیان کرد: از 1100 هتل فقط 130 هتل چهار یا پنج ستاره داریم و وقتی آنها را با استاندارد های هتل های دنیا بررسی می کنیم متوجه می شویم که یک ستاره با آنها فاصله دارند. اگر بخواهیم از پنج میلیون گردشگر فعلی تا 10 سال آینده به 20 میلیون برسیم، باید هتل های چهار و پنج ستاره را به 400 برسانیم و ظرف 10 سال آینده 270 هتل اضافه کنیم، یعنی هر سال 25 تا 30 هتل.

سلطانی فر همچنین درباره تربیت نیروی گردشگری اعلام کرد: امروز نیاز به تربیت نیروی انسانی در 70 رشته در بخش گردشگری داریم. از این 70 رشته، 40 رشته را در کشور داریم. از طرفی باید سریعا دفاتر جذب گردشگری خارجی را با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در 40 کشور فعال کنیم. فعلا 10 مورد از این دفاتر فعال شده اند و ان شاء الله تا پایان سال به 25 مورد می رسد و تا سال آینده 15 مورد به آن اضافه می کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره  کشورهایی که هدف اصلی گردشگری در ایران هستند، بیان کرد: 15 کشور اطراف ایران، تعدادی از کشورهای اروپای غربی و شرقی که مردم آنها به صورت سنتی، گردشگر متقاضی از جاذبه های ایران بوده اند و همچنین گردشگران کانادایی، آمریکایی، استرالیایی و آسیای جنوب شرقی از دیگر هدف های اصلی ما هستند.

او درباره بودجه این سازمان اظهار کرد: بودجه ما امسال افزایش لازم را نداشته این در حالی است که امسال شرایط سختی را در کشور داریم، درآمد نفتی کاهش پیدا کرده و فعالیت های اقتصادی متاثر از آن است. ما بیشتر به فراهم کردن شرایط متکی هستیم که بخش خصوصی را وارد بخش گردشگری کنیم تا آنها هتل بسازند و در بخش های مختلف سرمایه گذاری  کنند. از طرفی ما نیز باید کاری کنیم تا سرمایه  گذاران راحت تر مجوز بگیرند.

آخرین محموله میراث فرهنگی در چه وضعیتی است؟

سلطانی فر همچنین درباره  ادامه بازگشت محموله های تاریخی به کشور اظهار کرد: ما در این دولت کار منحصر به فردی انجام دادیم و موفق شدیم در دو سال گذشته سه محموله تاریخی را به ایران بازگردانیم. محموله آخر مربوط به الواح هخامنشی است که دعوای آن 80 ساله است. تاکنون در دو دادگاه حکم های خوبی گرفتیم و در حال حاضر منتظر رای آخرین دادگاه هستیم که نمی دانیم چه موقع تشکیل می شود اما امیدواریم در دادگاه آخر حکم نهایی را بگیریم و آخرین محموله میراث فرهنگی را که متعلق به ملت ایران است بازگردانیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین درباره اینکه بیشترین سفر ایرانیان به کدام کشورها است، گفت: بیشترین سفر گردشگران ایرانی به کشورهای عراق، ترکیه و آذربایجان است.

او درباره  نظارت بر آژانس های گردشگری و خدماتی که به گردشگران می دهند، اظهار کرد: ما موظف هستیم در این زمینه به شکل دقیق نظارت کنیم . در ماه های اخیر جلسات مکرری با اتحادیه تورگردانان داشتیم، در حال حاضر موانع قانونی را برای آنها مشخص کرده ایم و نظارت هایمان را گسترش داده ایم تا هزینه تخلفات در این حوزه بالا برود. گرچه تخلفات کمتر شده اما همچنان وجود دارد.

قول می دهیم که از حقوق  مردم دفاع کنیم

سلطانی فر با بیان این که ما در این عرصه جدی هستیم، گفت: تخلفات در این حوزه نسبت به سال گذشته کمتر شده و بیشترین آن متناسب با هزینه ای بوده که از گردشگران دریافت می کردند، اما خدمات لازم را به آنها ارائه نمی دادند. ما به مردم قول می دهیم که از حقوق شان دفاع کنیم.

پرچم گردشگری حلال را به اهتزاز درآوردیم

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گقت: 50 درصد گردشگرانی که به ایران می آیند مقصدشان زیارتی و مذهبی است و مسلمانان و شیعیانی هستند که به مشهد و قم سفر می کنند و این برایمان یک شاخص است و می خواهیم همین ترتیب را حفظ کنیم. ما پرچم گردشگری حلال را به اهتزاز درآوردیم . کشور بزرگ ما مطمئنا باید به یکی از کانون های مهم گردشگری حلال تبدیل و کانون امنی برای گردشگران و مسلمانان دنیا شود.

وی ادامه داد: ایران یک کشور موزه است و نزدیک به 800 هزار تا یک میلیون بنا، سایت و محوطه تاریخی داریم که باید حالا حالاها در زمینه  کاوش آن ها کار کنیم. بنابراین امیدواریم با شرایطی که به وجود آمده از حمایت مسوولان عالی رتبه کشور برخوردار باشیم کما آنکه تا کنون مقامات کشوری از رهبری گرفته تا رییس جمهور و قوه قضاییه با ما همکاری خوبی داشته اند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ما خودمان را برای شرایط بعد از تحریم آماده کردیم و بسته پیشنهادی سرمایه گذاری پس از تحریم  را که حدود 1020 پروژه است آماده کردیم تا به دو زبان عربی و انگلیسی ترجمه شود و آن را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم. امروز ما در کنار همه کشور های ناامن که اطراف مان هستند، امن ترین کشور هستیم و باید قدر این نعمت را بدانیم.

به گزارش ایسنا در این گفت وگوی ویژه که کامران نجف زاده مجری آن بود پرسش هایی درباره جزیره آشوراده، صدور ویزا و کافه نادری مطرح شد که بارها از سوی خبرنگاران پرسیده شده بود و مباحث جدیدی مطرح نشد. همچنین در این گفت وگو پرسشی درباره صنایع دستی مطرح نشد و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ اشاره ای به این موضوع نکرد.

1