21 آوریل 2024 - 13:04

شگفتی های مصر باستان در ۲۰۲۲

29 دسامبر 2022 - 10:00 dsfr.ir/jl7nz

شگفتی های مصر باستان در ۲۰۲۲
livescience.com
کشف مومیایی در مصر

مصر در سال ۲۰۲۲ همچون سال های گذشته جهان را شگفت زده کرده است؛ مومیایی هایی با زبان هایی از جنس طلا و هرمی که برای یک ملکه ناشناخته بنا شده بود از جمله اکتشافات قابل توجهی به شمار می روند که در سال جاری میلادی توسط باستان شناسان کشف شدند.

به گزارش «دنیای سفر»، مصر باستان اسرار زیادی برای آشکار شدن دارد و در سال ۲۰۲۲ باستان شناسان به برخی اکتشافات حیرت آور دست یافتند که در ادامه به مرور برخی از آن ها می پردازیم.

پرتره های مومیایی

باستان شناسان با کاوش در یک بنای خاکسپاری عظیم واقع در محوطه باستان شناسی «جارزا»، دو پرتره کامل مومیایی و چندین پرتره ناتمام از افرادی که در این گورستان دفن شده بودند، کشف کردند. محققان معتقدند سوژه های این پرتره های باستانی مردمی از طبقه متوسط یا اشراف زاده بودند؛ چراکه آن دوران سفارش چنین پرتره های دقیقی گران بود. این پرتره ها که به نام «پرتره های مومیایی» نیز شناخته می شوند، تصاویر دقیقی از متوفیان است که مستقیما روی تابوت های چوبی نقاشی می شدند. نقاشی کردن چهره متوفیان روی تابوت از دوران رومی مصر (سال ۱۰۰ پیش از میلاد) آغاز شد. این تصاویر قابل توجه در سبک های مختلفی خلق می شدند و اکنون شاخصه این دوره از تاریخ مصر محسوب می شوند. موزه های مختلفی در سراسر جهان خانه این تابوت های چوبی نقاشی شده هستند.

با توجه به این که این نوع مکان ها هدف غارت گران قرار می گیرند، باستان شناسان به ندرت می توانند پرتره های مومیایی را کشف کنند.

این نخستین کشف بزرگ پرتره های فایوم مومیایی در بیش از یک قرن گذشته است. پیش تر «فلندرز پتری» باستان شناس بریتانیایی با کاوش در «هواره» مجموعه ای از این آثار تاریخی را در سال ۱۸۸۷ میلادی خلق کرده بود. «وون کافمان» باستان شناس آلمانی نیز در سال ۱۹۱۰ آثار مشابهی را کشف کرده بود.

معبد باستانی

باستان شناسان در جریان بررسی یکی از محوطه های باستان شناسی شبه جزیره بقایای معبد باستانی «زئوس کاسیوس (خدایی با ویژگی های «زئوس» و «کاسیوس» ) را کشف کردند. محققان این معبد را با مشاهده بخش هایی از دو ستون گرانیتی صورتی کشف کردند. کارشناسان معتقدند این دو ستون برای دروازه ورودی معبد مورد استفاده قرار گرفته بودند. این دروازه مدت ها پیش در پی یک زمین لرزه عظیم فروریخته است.

مومیایی هایی با زبان هایی از جنس طلا

باستان شناسان مصری با کاوش در بخشی از گورستان «قویسنا» در استان «منوفیه»، چندین مومیایی کشف کردند که در دهانشان زبان هایی از جنس طلا قرار داشت. مصریان باستان به این دلیل زبانی از جنس طلا در دهان مومیایی قرار می دادند که فرد متوفی بتواند در جهان پس از مرگ با «اُزیریس»، ایزد جهان زیرزمین و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان ارتباط برقرار کند.

به گفته «مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر مومیایی هایی که در این مکان کشف شده اند در شرایط خوبی قرار ندارند، اما برخی از آن ها با ورقه های طلا پوشانده شده بودند و در تابوت های چوبی قرار داشتند.

گورستان «قویسنا» که یکی از مهم ترین محوطه های باستان شناسی «دلتای نیل» محسوب می شود و مقبره های دوره های مختلف تاریخی در آن وجود دارد، تغییرات در سبک معماری مقبره ها و روش های تدفین در گذر زمان را به نمایش می گذارد.

کشف انگشتر طلا

باستان شناسانی که در گورستان «عمارنه» تحقیق می کردند، زیورآلات تاریخی از جمله یک انگشتر طلا کشف کردند. این گورستان در حقیقت به عنوان گورستان شهر «عمارنه» مورد استفاده قرار می گرفت. شهر «عمارنه» در دوران حکومت «آخناتون »، دهمین فرعون از هجدهمین دودمان مصر باستان، به عنوان پایتخت انتخاب شده بود. باستان شناسان با کاوش در بخش شمالی این گورستان زن جوانی را کشف کردند که به همراه یک گردنبند متشکل از مٌهره های گلبرگ شکل و سه انگشتر طلا دفن شده بود.

روی یکی از انگشترها که به همراه این زن کشف شده است، تصویری از «بِس» ، ایزد محافظ زنان، کودکان و زایمان مصریان باستان نقش بسته است. «بِس» با گذشت زمان در بین مصریان باستان به عنوان محافظ تمام خوبی ها و دشمن تمام شرارت ها شناخته شد.

تونلی زیر یک معبد

باستان شناسان تونل باستانی ۱۳۰۵ متری را زیر معبدی در مصر کشف کرده اند که احتمال دارد کاوشگران را به «کلئوپاترا» برساند. گمان می رود این تونل بزرگ در مقطعی از تاریخ برای انتقال آب به شهروندان استفاده می شد.

کاوشگران حین بررسی این تونل با چندین ظرف سرامیکی و یک تکه سنگ آهک مواجه شدند. دو مجسمه به شکل سر انسان که با استفاده از مرمر سفید ساخته شده است نیز در نزدیکی معبد کشف شد. قدمت یکی از این مجسمه ها به دودمان «بطلمیوس» می رسد.

معماری این تونل که در مصر کشف شده است، یادآور تونل باشکوه «اوپالینوس» در جزیره یونانی «ساموس» است.

باستان شناسان معتقدند کشف این تونل مخفی می تواند به آن ها برای کشف محل دفن کلئوپاترا، کمک کند.

تصویر پرندگان در یک نقاشی باستانی

محققان موفق شدند با بررسی پرندگانی که در یک نقاشی باستانی به تصویر کشیده شده اند، گونه دقیق آن ها را شناسایی کنند. باستان شناسان این اثر هنری ۳۳۰۰ ساله را حدود یک قرن قبل روی دیوار کاخی در شهر باستانی «عمارنه» کشف کرده بودند.

بسیاری از پرندگانی که در این نقاشی به تصویر کشیده شده اند، «کبوتر چاهی» هستند، با این حال چند مورد «ماهی خورک ابلق»، «سنگ چشم پشت سرخ» و «دم جنبانک سفید» نیز در آن به چشم می خورد.

به گفته محققان این نقاشی روی دیوار اتاقی خلق شده است که امروزه با نام «اتاق سبز» شناخته می شود و با وجود تصویر نیلوفرهای آبی، گیاه پاپیروس و پرندگان، صحنه ای آرامش بخش را برای خانواده سلطنتی به وجود می آورد که برای استراحت در این اتاق حاضر می شدند. این احتمال وجود دارد که گیاهان واقعی نیز به همراه عطر در این اتاق نگهداری می شدند و موسیقی زنده نیز در این مکان اجرا می شد.

کشف مقبره ملکه ناشناخته

گروهی از باستان شناسان همزمان با صدمین سالگرد کشف مقبره فرعون «توت عنخ آمون» موفق شدند مقبره ملکه «نیث» که پیش تر ناشناخته بود را کشف کنند. این اکتشاف در «سقاره» صورت گرفت. باستان شناسان علاوه بر این مقبره چندین تابوت و مومیایی کشف کردند که برخی از آن ها به عنوان مشاوران و ژنرال های نزدیک به «توت عنخ آمون» شناسایی شده اند.

1