13 آوریل 2024 - 07:11

پرونده باز تخلفات تورهای جام جهانی

11 دسامبر 2022 - 10:00 dsfr.ir/p35y2

پرونده باز تخلفات تورهای جام جهانی
دریافتی
هایا کارت - تورهای جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران نزدیک به دو هفته است که از قطر به خانه برگشته و جام جهانی ۲۰۲۲ هم به فینال نزدیک شده است، با این وجود پرونده مسافران شاکی از تورهای جام جهانی هنوز بسته نشده است.

به گزارش «دنیای سفر»، فیفا، قطر را یکی از بهترین میزبانان جام جهانی فوتبال معرفی کرده، اما ناکارآمدی برخی آژانس های ایرانی باعث شده مهمانی جام جهانی در قطر به کام برخی مسافران تلخ شود. اگرچه متولیان گردشگری در کشور معتقدند جام جهانی ۲۰۲۲ در مقیاس جمعیت هواداران ایرانی که به قطر رفته اند، جزو کم شکایت ترین جام ها به شمار می آید.

جام جهانی ۲۰۲۲ پیش از آغاز به خاطر نوع قیمت گذاری تورهای جام جهانی قطر، انحصار در بلیت های فیفا و فروش زودهنگام تورهای جام جهانی بدون بلیت مسابقات و محلی برای اقامت، حاشیه ساز شده بود و با وجود هشدارهای مکرر، اما تدبیری نشد و همین بی تدبیر از همان روزهای نخست، کار دست برخی مسافران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر داد؛ درست یک روز پیش از آغاز مسابقات سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی، خبر داد که حدود یکصد مسافر به دلیل نداشتن «هایا کارت» که مجوز ورود به قطر است و یا نداشتن بلیت پرواز برگشت، در فرودگاه تهران از پرواز باز مانده اند، درحالی که مسؤولیت تهیه هایا کارت و بلیت برگشت برای مسافرانی که با تور عازم قطر شده بودند، با آژانس بود.

حرمت الله رفیعی رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره آن مسافران جا مانده به ایسنا می گوید: «هایا کارت» به منزله ویزای ورود به قطر در دوران جام جهانی است که روی خدمات تور بوده، وقتی این خدمات داده نشده طبیعتا از خروج مسافر جلوگیری شده است و چون هیچ خدمتی به این مسافر داده نشده باید هزینه آن، به جز بخش هایی که غیرقابل برگشت است، پس داده شود.

با این حال، اسماعیل برات معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور می گوید: بنا بر اطلاعات ما، مسافران عموما مشکلی با «هایا کارت» نداشتند و تقریبا همۀ هایا کارت ها رسیده، حالا ممکن است با یکی دو روز تاخیر مواجه شده باشد.

بسیاری از آژانس هایی که تور جام جهانی ۲۰۲۲ را تبلیغ کرده و یا به فروش گذاشته اند، تمایلی ندارند درباره حواشی و تخلفات پیش آمده توضیح و یا اطلاعاتی بدهند. رفیعی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز با ملاحظه درباره تخلفات رخ داده در تورهای جام جهانی سخن می گوید و به برخی از آن ها اشاره می کند و می گوید: زمانی که تیم ملی ایران در جام جهانی بازی داشت، بعضی از هواداران که برای تشویق تیم ملی به قطر رفته بودند، به مدت یک شب اقامتگاه نداشتند. این مسافران از آژانس خواسته بودند کل هزینه سفر را برگشت بدهد. منطقی است که آژانس به این خاطر باید خسارت وارد شده به مسافر را جبران می کرد، اما این که مسافر به خاطر نداشتن یک شب جای خواب، کل پول سفر را پس بگیرد، منطقی و امکان پذیر نیست.

او همچنین تاکید می کند: اگر مسافری در جریان سفر جام جهانی با بدتعهدی آژانسی روبه رو شده است و شکایتی دارد می تواند به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری تهران و یا شهر خود مراجعه کند تا اگر تخلف، محرز و اثبات شد به موضوع آن رسیدگی شود.

اسماعیل برات معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور درباره تخلف تورهای جام جهانی نیز تنها به مواردی که به اطلاع این بخش از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسیده است، می پردازد و به ایسنا می گوید: در استان تهران تا کنون ۱۰ مورد شکایت ثبت شده که هشت مورد آن به یک آژانس مربوط می شد که جزو مجریان اصلی تور جام جهانی نبود.

او یادآور می شود: با توجه به پیچیدگی ها و مشکلاتی که این تورها در جام های جهانی گذشته داشتند، امسال مقرراتی وضع شد تا دفاتر خدمات مسافرتی قوی و خبره که توانایی های فنی و تخصصی لازم را داشتند و در عین حال، توانایی ارائه ضمانت های مکفی را دارا بودند، به عنوان مجری اصلی تور جام جهانی انتخاب شدند. رقم این ضمانت ها متناسب با فعالیت دفاتر گردشگری بر اساس شاخص های مصوب تعیین شد که در مجموع رقم تضمین، مبلغ نسبتاً بالایی بود. همچنین از آژانس های متقاضی خواسته شد که برنامه سفر، قرارداد با هتل، معرفی راهنمایان معتبر، قراداد با ایرلاین و این قبیل خدمات را برای سنجش توانایی ارائه دهند. در نتیجه، تنها آژانس هایی که این شاخص ها را داشتند به عنوان مجری اصلی تورهای جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب شدند که شش دفتر خدمات مسافرتی مستقر در تهران بودند. آژانس های دیگر می توانستند از خدمات این شش مجری، به صورت شناور استفاده کنند که با توجه به حجم شکایت ها، به نظر ایده خوب و تجربه موفقی پشت سر گذاشته شده است.

او درباره بیشترین موارد شکایت شده از تورهای جام جهانی، می گوید: از بین آن ۱۰ مورد شکایت که به اطلاع حوزه نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور رسیده است، هشت مسافر از یک آژانس که محل اقامت در دوحه را تعیین نکرده بود، شکایت داشتند که البته مجوز این آژانس به محض اطلاع از سوی اداره کل استان تهران تعلیق شد؛ زیرا در بررسی ها مشخص شد این دفتر خدمات مسافرتی مجوز اجرای تور جام جهانی را نداشته است.

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور درباره وضعیت مسافرانی که از سایر شهرها و استان ها با تور به جام جهانی رفته بودند، می گوید: شکایت ها اصولاً از طریق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری در استان ها در "کمیته فنی رسیدگی به شکایات" بررسی می شود و بر اساس اطلاعات فعلی در سطح استان ها، شکایت هایی از این نوع به صورت بسیار محدود وجود داشته است.

رفیعی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، اما سوای تخلف ها و شکایت ها، به هزینه سفر جام جهانی ۲۰۲۲ قطر می پردازد که محل اختلاف و انتقاد مسافران و مجریان تورها بوده است. عده ای جام جهانی قطر را یکی از گران ترین جام های جهانی می دانند. میانگین تورهایی که از ایران به قطر برگزار شده حدود ۲۰۰ میلیون تومان قیمت داشته است. رفیعی معتقد است اگر فدراسیون فوتبال انحصار از بلیت های فیفا را برمی داشت و سهمیه ای را به آژانس های مسافرتی اختصاص می داد، قیمت تورها تا حد قابل توجهی کاهش می یافت.

رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران همچنین می گوید: از همان ابتدا به بلیت هایی بازی ها که در انحصار فدراسیون فوتبال بود، انتقاد داشتیم. معتقد بودیم این بلیت ها در اختیار هوادار واقعی قرار نمی گیرد. البته در آخر تعدادی از این بلیت ها را در اختیار معدود آژانس هایی قرار دادند که در لحظه های آخر، پیش از آغاز جام جهانی، عرضه شد.

او ادامه می دهد: ما پیش از همه این اتفاقات با رییس فدراسیون فوتبال جلساتی داشتیم و به توافق هایی هم رسیده بودیم تا با استفاده از این بلیت ها، قیمت تورهای جام جهانی معقول و منطقی شود، اما همه آن توافق ها در حد حرف باقی ماند. پیش بینی هم می شد وضعیت تورهای جام جهانی نگران کننده باشد.

 رفیعی می گوید: بیشتر آژانس های مسافرتی که تور جام جهانی اجرا می کنند، بلیت مسابقات را ویژه تهیه کرده بودند که طبیعتا قیمت بالاتری داشته است. این بلیت ها از شرکتی خصوصی تهیه شده که البته ارتباطی به فیفا ندارد، ولی به نوعی شبیه صندوق های بازنشستگی در داخل کشور ما است که معمولا سهیمه ای از بازی های جام جهانی دارند، اما آن ها را با قیمتی متفاوت عرضه می کنند. ما هم اوایل با این شرکت مکاتباتی داشتم و به توافق هایی رسیده بودیم، اما در یک رقابت ناسالم این فرصت از دست رفت و شرکت های دیگری در ایران این امتیاز را به انحصار گرفتند، فکر هم می کردند از تورهای جام جهانی استقبال می شود، اما هزینه ها، خیلی سنگین شد و استقبال از تورهای جام جهانی به آن میزان نبود که انتظار داشتند.

رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، گرانی را از اصلی ترین عوامل استقبال پایین و انصراف از تورهای جام جهانی می داند و درحالی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چندی پیش گزارش کرده کمتر از دو هزار نفر از ایران، تور جام جهانی را خریده اند، اظهار می کند: مسؤولان وزارت ورزش مدعی بودند ۲۲ هزار بلیت به ایرانی ها فروخته شده، اما فکر می کنم تعداد افرادی که تور جام جهانی را خریده اند به همان تعدادی باشد که مسؤولان گردشگری پیش تر اعلام کرده اند.

1