10 ژوئن 2024 - 06:30

نقاشی کمال الملک در کاخ گلستان پاره شد

16 سپتامبر 2022 - 16:20 dsfr.ir/42572

نقاشی کمال الملک در کاخ گلستان پاره شد
جماران
نقاشی کمال الملک در کاخ گلستان

یک فعال گردشگری از پارگی یکی از تابلوهای کمال الملک که در کاخ گلستان نگهداری می شود، خبر داد. مسؤولان کاخ گلستان اعلام کردند «این موضوع در دست بررسی و اقدام است.»

به گزارش «دنیای سفر»، آرش مودی، فعال گردشگری به دنبال بازدیدی که به تازگی از کاخ گلستان داشته، اطلاع داده است که یکی از تابلوهای نقاشی کمال الملک که «گربه و قفس قناری» نام دارد، دچار پارگی شده است.

او گفته مسؤولان حاضر در سالنی که این تابلو به نمایش گذاشته شده از وجود این پارگی ابراز بی اطلاعی کرده و حتی این احتمال را دادند که «شاید هنگام میخ زدن به دیوار توسط میخ پاره شده است»!

پس از انتشار تصاویر پارگی در تابلو کمال الملک در فضای مجازی، بازدیدکنندگان دیگر این کاخ، تصاویر مشابهی را به اشتراک گذاشتند که حاکی از این است که این پارگی تازه نبوده و از ماه ها قبل در این اثر نقاشی قابل مشاهده بوده است. به نظر می رسد تا کنون برای مرمت این تابلو اقدامی نشده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نیز به دنبال پیگیری ایسنا اطلاع داد که این موضوع در دست بررسی و اقدام است.

تابلوی «گربه و قفس قناری» اثر محمد غفاری، معروف به کمال الملک در سال ۱۳۰۸ هجری قمری در ابعاد ۶۱ در ۴۷ سانتی متر، با رنگ روغن روی بوم اجرا شده است و هم اکنون در کاخ گلستان تهران نگهداری می شود.

چندی پیش نیز خبر مفقود شدن یکی دیگر از تابلوهای کمال الملک از کاخ گلستان منتشر شده بود. این تابلو نقاشی چهره مظفرالدین شاه بود که در سال ۲۰۰۰ میلادی، در حراجی کریستیز بریتانیا به قیمت ۴۴ هزار و ۶۵۰ پوندِ انگلیس فروخته شده بود. تابلو چهره مظفرالدین شاه هم اکنون در مجموعه الصباح کویت نگهداری می شود. انتشار عکسی از وجود چنین تابلویی در کاخ گلستان خبر می داد که نخست با انکار مسؤولان این مجموعه تاریخی مواجه شد، اما پس از بررسی اسناد و اموال ثبت شده در کاخ گلستان، تایید شد که این تابلو در فاصله سال های ۱۳۱۷ تا ۱۳۶۱ از کاخ گلستان خارج شده و بعدها قاچاقی به خارج از کشور منتقل شده و به فروش رفته است. نام این تابلو تا سال ۱۳۱۷ در فهرست اموال کاخ گلستان ثبت شده است و پس از آن، اثری از آن در فهرست اموال کاخ نیست.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که کاخ گلستان در زیرمجموعه آن است، گفته بود که براساس وظیفه ذاتی خود و مطابق با قوانین بین الملل اقدامات لازم برای بازگرداندن اثر را در دستور کار خود قرار داده است، اما تا کنون از اقدامات صورت گرفته، خبری نشده است.

در سال ۱۳۹۵ مدیر وقت مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان خبر داد که ۳۵ تابلو رنگ روغن کمال الملک موجود در این مجموعه در فهرست آثار ملی منقول ثبت شده است.

مسعود نصرتی گفته بود: این تابلوها مربوط به فاصله زمانی ۱۲۴۰ تا ۱۳۳۰ هجری قمری با موضوعاتی مانند رویدادها، اشخاص، ساختمان ها، باغ ها و طبیعت است که محوطه و عمارت و حوض جوشان کاخ گلستان نیز در زمره آنهاست. کمال الملک ۱۷۰ تابلو کشیده که معروف ترین آن ها «تالار آینه» است که اولین تابلو با امضای «کمال الملک» است.

1