13 ژوئن 2024 - 03:27

جدایی راه آهن و تپه حصار دامغان اجرایی می شود؟!

13 سپتامبر 2022 - 11:00 dsfr.ir/nl65m

جدایی راه آهن و تپه حصار دامغان اجرایی می شود؟!
عابد میرمعصومی
جدایی راه آهن و تپه حصار دامغان اجرایی می شود؟!

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از برگزاری جلسه بررسی جا به جایی ریل راه آهن از محوطه تپه حصار دامغان از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور و هیات دولت به استان خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از برگزاری جلسه بررسی جا به جایی ریل راه آهن از محوطه تپه حصار دامغان از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور و هیات دولت به استان خبر داد.

امیر کرم زاده ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱ با اعلام این خبر اظهار کرد: این جلسه صبح امروز، به ریاست معاون رئیس جمهور و با حضور استاندار سمنان، مدیرعامل شرکت راه آهن، معاونان وزیر راه و جمعی از مسئولان در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان افزود: تپه حصار در کنار تپه تاریخی سیلک کاشان و محوطه تاریخی شوش جزو تپه های شاخص کشور است.

کرم زاده با اشاره به اینکه تمام محوطه های تاریخی بعدازاین سه تپه قرار می گیرند، گفت: این تپه ها از نظر تمدنی، تولید فلز، سفال های دوره های مختلف، ابداع خط و ... از اهمیت بالایی برخوردارند و به نوعی، تابلوی تاریخ و تمدن ایران هستند.

وی با بیان اینکه این سه تپه تاریخی با دو محوطه تاریخی دیگر در فهرست موقت پیشنهاد ثبت جهانی قرار دارند، اضافه کرد: عبور ریل قطار از مرکز تپه تاریخی حصار دامغان، باعث شده که ثبت جهانی تپه حصار با مشکل روبرو شود.

او با تأکید بر لزوم اصلاح مسیر راه آهن، گفت: این جلسه با هدف حل این مشکل برگزار شد و جابه جایی ریل قطار از میان تپه حصار دامغان، به عنوان یکی از ضرورت های ثبت جهانی این اثر محسوب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان خاطرنشان کرد: این تپه باستانی در محدوده شهر دامغان به عنوان مرجع علمی تپه های عصر آهن در دنیا شناخته شده است و با اصلاح ریل راه آهن در این تپه با همراهی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، امیدهای ثبت جهانی اثر را زنده می کند.

تپه حصار یکی از مهم‎ترین محوطه های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران است و قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و ۵۰۰ سال قبل بازمی گردد.

این تپه باستانی، سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد و قدمت و دیرینگی تمدن تپه حصار به هزاره چهارم تا هزاره نخست پیش از میلاد می رسد.

تپه حصار دامغان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

1