چگونه سفرهای جاده ای خود را مقرون به صرفه کنیم؟

10 سپتامبر 2022 - 13:10 dsfr.ir/ch37e

چگونه سفرهای جاده ای خود را مقرون به صرفه کنیم؟
دنیای سفر
چگونه سفرهای جاده ای خود را مقرون به صرفه کنیم؟

یکی از راهکارهای بهبود زندگی در وضعیت کنونی این است که افراد مسیرهای جاده ای مد نظر خود را برای بهینه سازی مصرف سوخت بهینه کنند

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از ویفروم، وسایل نقلیه در جاده ها تقریبا سه چهارم علت انتشار دی اکسید کربن (CO۲) حمل و نقل را تشکیل می دهند و یکی از بزرگ ترین عوامل تولید گازهای گلخانه ای در سراسر جهان است. برای کمک به رفع این مشکل باید مسیرهایی را انتخاب کنیم که تاثیر آن بر محیط زیست کمتر باشد.

فشارسنج اعتماد Edelman (نظرسنجی اعتماد دولت) در سال ۲۰۲۲ نشان داد ۷۵ درصد از ما در سراسر جهان نگران تغییرات آب و هوا هستیم یا از آن هراس داریم. جستجوها در خصوص اضطراب وضعیت آب و هوا امسال به بالاترین حد خود رسیده است. همچنین طی پنج سال اخیر جستجو برای تامین کالاهای پایدار تقریبا به میزان پنج برابر رشد کرده است.

مردم در سراسر جهان در تمام موضوعات مربوط به زندگی خویش در حال انتخاب های پایدارتر هستند. یکی از راهکارهای بهبود زندگی در وضعیت کنونی این است که افراد مسیرهای جاده ای مد نظر خود را برای بهینه سازی مصرف سوخت بهینه کنند و انتخاب های پایدارتری در جاده داشته باشند و در هزینه خود صرفه جویی کنند.

علاوه بر نشان دادن سریع ترین مسیر، اکنون مسیرهای کم مصرف تر نیز به مردم ارائه می شود. از زمان ارائه این موارد در ایالات متحده و کانادا مردم از این موضوع برای صرفه جویی در بیش از نیم میلیون تن از انتشار کربن استفاده کرده اند و این معادل خروج ۱۰۰ هزار خودروی مبتنی بر سوخت فسیلی از جاده است.

در اروپا همچنین ویژگی جدیدی راه اندازی خواهد شد که به رانندگان اجازه می دهد نوع موتور وسیله نقلیه(بنزینی، دیزلی، هیبریدی یا برقی) خود را مشخص کنند؛ به طوری که مسیر ارائه شده متناسب با نوع سوختی باشد که می خواهید صرفه جویی کنید.

این فناوری توسط هوش مصنوعی که مبتنی بر یک فناوری پیشرفته حیاتی برای مبارزه با بحران آب و هواست، امکان پذیر شده است. هوش مصنوعی تمام مسیرهای قابل قبولی را که می توان برای رسیدن از یک مسیر به مسیر دیگر طی کرد را شناسایی می کند و مصرف سوخت را برای هر کدام بر اساس الگوهای ترافیکی تاریخی، شیب و نوع جاده و موارد دیگر محاسبه می کند. این فناوری در کسری از ثانیه این امکان را به افراد می دهد تا کم مصرف ترین مسیر و همچنین سریع ترین مسیر را به مقصد خود بیابند.

البته این ویژگی جدید صرفه جویی در مصرف سوخت تنها راه برای سفر پایدارتر نیست. مدت هاست که گزینه های جایگزین مختلفی برای رانندگی ارائه شده که شامل حمل و نقل عمومی و مسیرهای دوچرخه سواری است.

بحران آب و هوا همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد و نمی توان آن را یک شبه حل کرد اما با استفاده از راهکارهای مناسب و پیمودن مسیرهای سبز می توان به سوی آینده ای سبزتر حرکت کرد.

1