12 ژوئن 2024 - 14:06
سازمان هواپیمایی:

۳۰ درصد بلیت پروازهای اربعین تاکنون به فروش رفته است

5 سپتامبر 2022 - 05:00 dsfr.ir/bz1zo

۳۰ درصد بلیت پروازهای اربعین تاکنون به فروش رفته است
همشهری آنلاین
زائران ایرانی در فرودگاه

سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه تا کنون تنها ۳۰ درصد بلیت پروازهای اربعین به فروش رفته، از ممنوعیت فروش چارتری این پروازها خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص انتشار مطالبی مبنی بر ایجاد اختلال در روند فروش بلیت پروازهای اربعین و عدم نظارت بر فروش در برخی رسانه ها ذکر نکات ذیل را جهت تنویر افکار عمومی ضروری می داند:

در ابتدا خاطرنشان می شود؛ با توجه به فروکش کردن اپیدمی کرونا تقاضا برای زیارت عتبات و مشارکت در مراسم اربعین حسینی با رشد چشمگیری مواجه شده است. از طرف دیگر با توجه به افزایش سفرهای تابستانی عملاً بخش دیگری از ناوگان هوایی کشور مشغول خدمت رسانی به سایر هموطنان در اقصی نقاط کشور هستند بنابراین تقاضای موجود بیش از ظرفیت ناوگان هوایی کشور بوده و پیش بینی می شود تقاضا برای سفر به عتبات از طریق حمل و نقل هوایی بیش از ۵ برابر ظرفیت موجود باشد. لیکن سازمان هواپیمایی کشوری با مشارکت تمامی دست اندرکاران صنعت هوانوردی با وجود مسائل و مشکلات عدیده از جمله تحریم های بسیار سخت، کمبودهای موجود، قرار گرفتن در فصل پرتردد سفر، محدودیت های پذیرش مسافر در فرودگاه های کشور عراق و … از ماه ها قبل نسبت به برگزاری منظم جلسات هماهنگی پروازهای اربعین و برنامه ریزی شبانه روزی با هدف خدمت رسانی به زائران عتبات عالیات اقدام کرده است در این ارتباط، سقف قیمت بلیت در بازه زمانی ۱۵/ ۰۶/ ۱۴۰۱‬ الی ۳۰/۶/۱۴۰۱ تعیین و نظارت و کنترل دقیق بر آن برنامه ریزی شده است. در این مدت سازمان هواپیمایی کشوری تمامی تلاش خود را جهت تعیین حداقل قیمت بلیت، انتقال حداکثری زائران به عتبات و جلوگیری از سوءاستفاده واسطه گران به کار بسته و تصمیمات لازم را اتخاد کرده است.

تعیین قیمت بلیت از عمده ترین اقدامات کنترلی بر بازار فروش بلیت پروازهای اربعین ۱۴۰۱ بود که با هماهنگی شرکت های هواپیمایی مقرر شد قیمت بلیت تهران- نجف، تهران - بغداد و بالعکس، ۶ میلیون تومان و در مسیر یکطرفه ۳ میلیون تومان محاسبه شود، همچنین قیمت بلیت از فرودگاه های یزد، کرمان، مشهد و زاهدان به فرودگاه های نجف و بغداد در مسیر رفت و برگشت، ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و یکطرفه ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد و به منظور رعایت قیمت های تعیین شده، فروش چارتری حذف و نظارت های این سازمان تشدید شد.

در خصوص موضوع ایجاد اختلال در روند فروش بلیت در روز نخست، که توسط برخی از رسانه ها مطرح شد، لازم به ذکراست؛ به منظور جلوگیری از سودجویی برخی از واسطه گران و عدم ایجاد اختلال در بازار فروش بلیت پروازهای اربعین، فروش بلیت به صورت چارتری در محدوده موصوف ممنوع اعلام شد و مقرر شد عرضه بلیت صرفاً توسط شرکت های هواپیمایی از طریق سایت رسمی و دفاتر فروش منتخب آن شرکت ها انجام شود. بدین ترتیب هیچیک از دفاتر خدمات مسافرت هوایی و سایت های اینترنتی مجاز به فروش بلیت پروازهای اربعین نخواهند بود. لیکن به دلیل بالا بودن حجم تقاضا برای دریافت بلیت، سایت دو شرکت هواپیمایی در ساعات اولیه فروش دچار مشکل شد که با تمهیدات صورت گرفته این مشکل برطرف و ارائه خدمات آنها تداوم یافت. همچنین بر اساس تدابیر اتخاذ شده، عرضه بلیت به صورت پلکانی در دستور کار قرار گرفت که این امر از بروز ازدحام بیش از حد خصوصاً در روزهای اول پیشگیری کرد تا بلیت ها در طول این ۱۵ روز به مرور ارائه شود.

سازمان هواپیمایی کشوری در ارتباط با این شائبه که عرضه بلیت در همان روز نخست به پایان رسیده و به نهادها و گروه های مختلف ارائه شده است. سازمان هواپیمایی کشوری ضمن رد این ادعا، به مردم عزیز اطمینان می دهد که تاکنون ۳۰ درصد از ظرفیت کل بلیت ها به فروش رسیده و بلیت به صورت پیوسته در روزهای آتی نیز ارائه خواهد شد. ضمناً ترتیبی اتخاذ شده که به لیست های گروهی بیش از ۹ نفر بلیت فروخته نشود.

شایان ذکر است؛ با هماهنگی با دستگاه های قضائی و نظارتی و تشدید نظارت های میدانی به صورت سخت گیرانه این بازار تحت کنترل قرار گرفته تا بلیت پروازهای عتبات عالیات به زائران با خدمات مناسب و قیمت های تعیین شده ارائه شود و به دلیل کنترل ها و نظارت های سخت گیرانه سازمان هواپیمایی کشوری به هیچ وجه امکان ایجاد بازار سیاه در این خصوص وجود ندارد. چرا که بر اساس تمهیدات اتخاذ شده در کمیته اربعین سازمان هواپیمایی کشوری، بازرسان نهادهای نظارتی متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، وزارت صمت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان هواپیمایی کشوری به صورت مستمر، نحوه فروش بلیت توسط شرکت های هواپیمایی را مورد ارزیابی و بازرسی قرار می دهند.

همچنین در راستای نظارت مستقیم بر عملکرد شرکت های هواپیمایی، تیم های بازرسی سازمان هواپیمایی کشوری از تاریخ ۰۹/ ۰۶/ ۱۴۰۱‬ بازرسی های خود را برابر بخشنامه های صادره سازمان از شرکت های هواپیمایی و فرودگاه ها آغاز کرده و در این بازرسی ها موضوع عدم فروش بلیت چارتری، عدم فروش توسط دفاتر خدمات مسافرت هوایی و موضوع رعایت نرخ مصوب را مورد بررسی و پایش قرار می دهند.

گفتنی است؛ تیم های نظارتی سازمان هواپیمایی کشوری از تاریخ ۲۴ تا ۲۹ شهریورماه در فرودگاه های نجف و بغداد و همچنین ۵ فرودگاه داخلی مستقر خواهند شد.

در پایان از مسافران درخواست می شود در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را در سامانه حقوق مسافر سازمان هواپیمایی کشوری به آدرس caa.gov.ir اعلام کنند.

پایش بازار فروش بلیت هواپیما توسط سازمان هواپیمایی کشوری

روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری همچنین اعلام کرد براساس تصمیمات اتخاذ شده در جلسات کمیته اربعین، بازرسان نهادهای نظارتی متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، وزارت صمت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان هواپیمایی کشوری، در روز جاری از شرکت های هواپیمایی قشم و زاگرس بازرسی به عمل آوردند.

 در این بازرسی ها نحوه عملکرد فروش بلیت و عرضه آن به عموم با دسترسی آسان مورد ارزیابی و بازرسی قرار گرفت، براین اساس شرکت قشم ایر ظرف روز جاری نسبت به فروش ۲۰۶۱ فقره بلیت اینترنتی و ۱۴۷۹ فقره بلیت حضوری در مسیر تهران- نجف اقدام کرده و مقرر است؛ در این راستا شرکت مذکور تا سقف ۱۵۰ هزار صندلی را به فروش برساند.

همچنین مقرر شد شرکت زاگرس از صبح فردا نسبت به عرضه حدود ۵۰۰ صندلی در روز در مسیر تهران - نجف اقدام کند.

گفتنی است؛ فروش بلیت در دو شرکت مذکور صرفا به صورت اکونومی و با قیمت مصوب ۶ میلیون تومان عرضه می شود براساس این گزارش، گروه بازرسی مشترک نهادهای نظارتی در روزهای آتی نیز از سایر شرکت های هواپیمایی و همچنین فرودگاه های کشور بازرسی خواهند کرد.

1