13 آوریل 2024 - 04:32

جنجال کافه ریش در مصر

4 سپتامبر 2022 - 13:20 dsfr.ir/1e9wb

جنجال کافه ریش در مصر
foodtodayeg.com
كافيه ريش مصر | کافه تاریخی ریش در قاهره پایتخت مصر

حضور چند نماینده از رژیم صهیونیستی در کافه ای تاریخی در مصر حاشیه سازی شد. یکی از مالکان این کافه که پاتوق روشنفکران در قاهره است، ادعا کرده که از هویت نیروهای صهیونیستی اطلاعی نداشته و فریب خورده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از المیادین، تونی میشل، یکی از مالکان این کافه مصری که محلی برای دیدار افراد روشنفکر و سیاسیون است، اظهار کرده که از حضور افراد رژیم صهیونیستی در این کافه بی اطلاع بوده و گمان می کرده آن میز برای چند تن از نمایندگان اتحادیه اروپا رزرو شده است.

میشل با بیان این که بیش از صد سال از عمر این کافه می گذرد، این محل را مکانی تاریخی، دارای هویت و شرافت مصری و مخالف با اشغالگران دانسته است.

او درباره این اتفاق حاشیه ساز برای کافه تاریخی قاهره گفت: مطلع شدیم گروهی از نمایندگان رژیم صهیونیستی از کافه ما بازدید کرده اند، ولی ما از هویت آن ها بی اطلاع بودیم، میز به نام نمایندگانی از اتحادیه اروپا رزرو شده بود. کافه «ریش» (Riche) سه سال است که از ورود هر صهیونیستی جلوگیری می کند.

این کافه دار مصری تاکید کرده که کافه ریش برای همیشه یک بنای ملی و نمادی برای مبارزه با اشغالگران باقی خواهد ماند.

 کافه ریش در سال ۱۹۰۸ در قاهره ساخته شد و از آن زمان تا کنون محلی برای گردهمایی روشنفکران و سیاسیون عرب زبان بوده است.

این کافه توسط یک آلمانی ساخته شده و بعد به یکی از اتباع فرانسوی در مصر فروخته شده است. مالکان کنونی این کافه مصری هستند.

کافه ریش محل ملاقات روشنفکران و نویسندگانی همچون نجیب محفوظ، یوسف ادریس و امل دنقل بوده است.

1