16 آوریل 2024 - 21:03

جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی

29 می 2022 - 15:40 dsfr.ir/2e28j

جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی
دنیای سفر
قدمت شهر تاریخی بلقیس به چهار هزار سال پیش بر می گردد | اسفراین

اگر قصد سفر به خراسان شمالی را دارید، با ما همراه باشید. در این مطلب از «دنیای سفر» به «معرفی جاهای دیدنی استان خراسان شمالی» خواهیم پرداخت.

استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر بجنورد در شمال شرقی ایران واقع شده است. این استان در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، ایجاد شد. اکثریت مردم خراسان شمالی شیعه و اقلیت قابل توجه آن اهل سنت هستند. گروه های قومی استان شامل کرمانج، فارس، تات، ترکمن و ترک هستند. مساحت این استان ۲۸٬۴۳۴ کیلومتر مربع بوده که رتبه پانزدهم را در کشور دارد. جمعیت استان خراسان شمالی طبق سرشماری در سال ۱۳۹۵، برابر با ۸۶۳٬۰۹۲ نفر بوده است. بجنورد و شیروان به ترتیب پر جمعیت ترین شهرستان های استان خراسان شمالی به حساب می آیند.

استان خراسان شمالی از ۸ شهرستان: بجنورد (مرکز استان)، شیروان، اسفراین، مانه و سملقان، راز و جرگلان، جاجرم، فاروج و گرمه تشکیل شده است و از شمال با کشور ترکمنستان، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از غرب با استان گلستان و از جنوب غربی با استان سمنان همسایگی دارد.

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی در کوهپایه های آلاداغ واقع شده است. این شهر حدودا در سال ۱۱۰۰ هجری قمری و به دستور تولی خان دوم از فرامانروایان ایل کورد شادلو بنا شد. بجنورد به دلیل تاریخی که دارد، آثار دیدنی و گردشگری بسیار زیادی را در خود جای داده است. آثار تاریخی و باستانی بسیار زیادی در مناطق مختلف استان خراسان شمالی کشف شده است که همگی آن ها نشان دهنده تاریخ کهن این استان است. برخی از منطقه های باستانی این استان مانند پهلوان و کوه حیدران جاجرم قدمتی بیش از دوازده هزار سال دارند. بنای سنگی اسپاخو که در غرب شهرستان مانه و سملقان واقع شده است، قدیمی ترین اثر باستانی این استان است که از سال ها پیش از اسلام به جای مانده است.

اگر قصد سفر به خراسان شمالی را دارید، با ما همراه باشید. در این مطلب از «دنیای سفر» به «معرفی جاهای دیدنی استان خراسان شمالی» خواهیم پرداخت.

پارک ملی ساریگل

پارک ملی ساریگل یک منطقه حفاظت شده است که در نزدیکی اسفراین قرار گرفته است. این پارک سرشار از گونه های گیاهی و جانوری خاص است به همین دلیل مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. جاذبه های طبیعی بسیار زیادی در نزدیکی این منطقه وجود دارد که از مشهورترین آن ها می توان به آبشار ایزی، رودخانه و دره اردغان، روستای سرچشمه و چشم انداز پشت سد اسفراین اشاره کرد.

منطقه نمونه گردشگری میلانلو

این منطقه ییلاقی که در نزدیکی اسفراین واقع شده است، از چندین روستا با نام های حسن آباد، اردغان، پرکانلو، بیدواز، سرچشمه و سارکانلو تشکیل شده است. طبیعت این منطقه بسیار بکر و دیدنی است. غار انوشیروان، غار سنجد چشمه و منطقه تفریحی چمن نیز در این منطقه واقع شده اند که همگی بسیار زیبا و دیدنی هستند.

غارهای کفترک

در ۲۰ کیلومتری غرب شهر درق، غارهایی قرار گرفته اند که دهانه بسیار باریکی دارند اما از دهانه آن ها می توان وارد غار شد. این غارها به دلیل انباشت رسوبات آهکی که در طی چندین سال گذشته صورت گرفته است، تشکیل شده اند. قندیل های رسوبی زیبایی در اطراف این منطقه شکل گرفته اند که بسیبار دیدنی هستند. این کوه در دامنه کوه «قره میغ» واقع شده است. اگر قصد ورود به غار و بازدید از طبیعت آن را دارید، از یک راهنما کمک بگیرید.

روستای زوارم

این روستا در ارتفاعات آلاداغ و در ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی جاده شیروان به مشهد قرار گرفته است. این روستا بیش از ۸۰ چشمه دارد که در بین دره ای زیبا و دور و دراز واقع شده اند. از دیگر جاهای دیدنی این منطقه می توان به تپه دست ریز ارک و قزلر قلعه اشاره کرد.

روستای دشت

در شمال غرب گرمه و در ۸۰ کیلومتری این منطقه روستایی با آب و هوای بسیار خوب و طبیعت چشم نواز قرار گرفته است. این منطقه در مسیر جاده بجنورد به گرگان قرار گرفته است. آب و هوای مرطوب و معتدل این منطقه سبب شده است تا جنگل های سرسبز و بکری در این منطقه شکل بگیرند.

قلعه جلال الدین

قلعه جلال الدین یک دژ باشکوه است که در ۵ کیلومتری غرب گرمه واقع شده است. این قلعه برروی تپه‎های نسبتا بلندی ساخته شده است. این منطقه شکوه و جلوه خاصی دارد به همین دلیل گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود می کشاند.

شهر تاریخی بلقیس

قدمت این شهر تاریخی به چهار هزار سال پیش بر می گردد و در نزدیکی اسفراین واقع شده است. در حال حاضر تنها خرابه هایی از خندق، مقبره شیخ آذری و ارگ در این شهر باستانی باقی مانده است. اما مشهورترین جای دیدنی آن نارین قلعه است که در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چشمه ایوب پیغمبر

این چشمه در روستایی با همین نام قرار گرفته است. بدون شک یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی همین چشمه است که در ارتفاعی در حدود ۳۰۰ متری از سطح دره گیفان واقع شده است. این چشمه از نوع چشمه های گوگردی است و خواص درمانی بسیار زیادی دارد. یک زیارتگاه کوچک و مقبره قدیمی نیز در نزدیکی این چشمه وجود دارد.

محوطه باستانی قلعه دهی

در شهرستان گرمه بقایای یک قلعه خشتی به جای مانده است. این منطقه در ۱ کیلومتری شمال شرق شهر درق واقع شده است. دروازه اصلی این قلعه، در ضلع شرقی واقع شده است و حصار آن با گذشت زمان فرسایش پیدا کرده است. این قلعه حتی در قرن های ۶ و ۸ هجری نیز ساکنانی داشته که در آن زندگی می کردند.

قله زو

در ۲۳ کیلومتری شمال غربی شهرستان شیروان قله زو واقع شده که درختان انجیر و قلعه تیموری آن قدمتی معادل ۸۰۰ سال دارد. اگر گذرتان به جاده شیروان به بجنورد افتاد، سری به این منطقه بزنید.

رباط قره بیل

رباط قره بیل یک بنای تاریخی است که قدمت آن به قرن ۴ و ۵ هجری قمری برمی گردد. این بنا یک کاروانسرای تاریخی بوده است که در شهرستان گرمه و در روستایی با همین نام واقع شده است. این کاروانسرا از خشت، ساروج، آهک، گچ و سنگ ساخته شده است. این کاروانسرا یک حیاط بزرگ داشته است که غرفه های متعددی در آن وحود دارد. سقف این غرفه ها گنبدی شکل است و با گچ بری های بسیار زیبایی تزئین شده اند.

زیارتگاه علی ابن مهزیار

یکی از مناطق دیدنی که در استان خراسان شمالی واقع شده، شهرستان جاجرم است. زیارتگاه معصوم زاده زین العابدین و زیارتگاه علی ابن مهزیار در این منطقه واقع شده است.

غار کافر قلعه

یکی دیگر از شهرستان های استان خراسان شمالی، شیروان است که خود جاهای دیدنی به خصوصی دارد. از جاهای دیدنی این منطقه می توان به آرامگاه امامزاده حمزه رضا، قلعه زیارت، غار کافر قلعه و بقعه شیخ رشیدالدین محمد اشاره کرد.

چهارطاقی تیموری

چهار طاقی تیموری یک بنای ۸ ضلعی است که شباهت زیادی به مقبره دارد. ساخت این مقبره به دوره ایلخانیان مربوط می شود. این مقبره متعلق امیرتیمور است و در سنگ نوشته های نزدیک آن مطالبی درباره دوره حاتکمیت او نوشته شده است. این بنا دارای سردابه ای است که در عمق ۱٫۵ متری از سطح زمین ساخته شده است.

روستای اوغاز

این روستا قدمتی معادل ۶۰۰ سال دارد و در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان شیروان واقع شده است. این روستا دارای آبشار زیبا و چشم نوازی است. مسیرهای سنگلاخی با جریان آب در این روستا در میان گردشگران بسیار محبوب است. درختان ارس و گردوی ۵۰۰ ساله از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا هستند. اگر به روستای اوغاز می روید، برای خود آب معدنی از کوه کیسمار بیاورید.

روستای گلیان

این روستا همچون بهشت گمشده ای است که در ۲۲ کیلومتری جنوب شهر شیروان قرار گرفته است. از این روستا می توان منظره ای جذاب از رودخانه های پرآب و جنگل های سرسبز مشاهده کرد. آثار باستانی زیادی هم در این روستا واقع شده اند که از مشهورترین آن ها می توان به مقبره بابا توکل عارف معروف قرن چهارم اشاره کرد. این عارف به کلیددار و خادم کعبه شهرت داشته است. مسجد جامع، برج و باروهای موسی خان و مقبره شمس الدین از دیگر جاهای دیدنی این منطقه هستند.

آبشار اسفجیر

در روستای اسفجیر، آبشاری با همین نام وجود دارد که در دره ای عمیق و بسیار زیبا جای خوش کرده است. برای بازدید از این آبشار باید به روستای اسفجیر بروید و پس از رسیدن به روستا مسیری را پیاده طی کنید تا به آبشار برسید. دیواره های این دره بیش از ۲۰۰ متر ارتفاع دارد و آبشار از آن ها سرازیر می شود.

روستای خسرویه

این روستا در دامنه های کوه «شاه جهان» قرار گرفته است. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، باید بدانید که زمستان های این روستا بسیار سرد و تابستان های آن هوا معتدل است. از مشهورترین جاذبه های گردشگری این روستا می توان به غار تاریکی که در میانه های کوه واقع شده است اشاره کرد. این غار فضای خنکی دارد و کف آن از یخ تشکیل شده است. آثار تاریخی دیگری در نیز در این روستا وجود دارند. به عنوان مثال می توانید از قلعه سنگی، مقبره امامزاده بابا و گورستان تاریخی روستا بازدید کنید.

حمام استاد

از جاهای دیدنی فاروج می توان به حمام استاد اشاره کرد. حمام استاد در سال ۸۶ در میان بهترین جاذبه های ایران و در لیست آثار ملی قرار گرفت. ساخت این بنا به دوران صفویه بر می گردد. حمام استاد از حمام های زیرزمینی است که سقفی گنبدی شکل دارد و روزنه های روی سقف نور آن را تامین می کنند. این حمام معماری منحصربفردی دارد و از سنگ، خشت، فاروج و ... ساخته شده است.

سنگ نگاره های نرگس لو

سنگ نگاره های نرگس لو در روستایی به نام نرگس لو و در نزدیکی بجنورد واقع شده اند. این کتیبه ها قدمت بسیار زیادی دارند.

آیینه خانه سردار مفخم

آینه خانه مفخم بنایی است که از دوره حکمرانی ناصرالدین شاه به جای مانده است. این عمارت مکانی جهت دید و بازدیدهای رسمی و دیدارهای سیاسی بوده است. آینه خانه مفخم یک کاخ بزرگ است که از چندین بخش مجزا تشکیل شده است. کلاه فرنگی، حوض خانه و سردر این عمارت بسیار دیدنی هستند.

آرامگاه امامزاده سلطان سیدعباس

در میدان دفاع مقدس بجنورد آرامگاهی قرار گرفته است که مردم آن را با نام معصوم زاده می شناسند. سلطان سیدعباس از فرزندان امام موسی کاظم در قرن دوم هجری است.

آرامگاه بش قارداش

این آرامگاه در یک مرکز تفریحی زیبا در جنوب غربی بجنورد واقع شده است. آرامگاه بش قارداش از دوره قاجاریه به جای مانده است. این مکان یک گنبد و دو اتاق دارد که با کاشی های هفت رنگ بسیار زیبایی تزئین شده اند. بش قارداش در زبان ترکی به معنای پنج برادر است. سردار مفخم حاکم شمال خراسان در این آرامگاه دفن شده است.

خانه جاجرمی ها

این خانه یک عمارت بزرگ است که از دوره قاجار به جای مانده است. مساحت این خانه ۶۰۰ متر مربع است و طوری ساخته شده است که تمامی درهای و پنجره های آن رو به حیاط باز می شوند و منظره بسیار زیبایی دارند. در ضلع شرقی این خانه کتیبه هایی وجود دارد که بسیار قدیمی و چشم نواز هستند. روی این کتیبه ها شعری به شرح زیر نوشته شده است.

مقبره شهدا

مقبره شهدا در بلوار جوادالائمه قرار گرفته است. این مقبره محل دفن چندین تن از افسران رضاخان است که در سرکوب شورش لهاک خان به قتل رسیده اند. این مقبره یک چهارضلعی است که در مرکز یک باغ واقع شده است. در هر گوشه این چهار ضلعی مناره های زیبایی نصب شده اند. معماری مقبره شهدا از معماری های صدر اسلام الهام گرفته شده است.

گردشگاه باباامان

این گردشگاه یک پارک کوهستانی بزرگ است و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بجنورد و در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین واقع شده است. گردشگاه باباامان از گردشگاه های طبیعی بجنورد دارای استخرهایی است که از چهارچشمه انشعاب گرفته اند. یک متل و آرامگاه نیز در این محوطه وجود دارد. این مجموعه با محوطه ای زیبا، درختان سر به فلک کشیده و استخرهای آب قدمتی دیرینه دارد.

بنای سنگی اسپاخو

معبد اسپاخو قدیمی ترین بنای دوره ساسانیان است که در این استان ساخته شده است. این معبد گاهی آتشکده و یا کلیسا نیز نامیده می شود. این مجموعه در ۱۱۵ کیلومتری محور بجنورد به جنگل گلستان قرار گرفته است.

نارین قلعه

نارین قلعه در کنار دروازه قدیمی جاجرم و جوین و در نردیکی حمام قدیمی واقع شده است. این قلعه به منظور حفاظت از شهر ساخته شده بود و همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. نارین قلعه در کنار دروازه قدیم جاجرم و جوین و جنب حمام قدیمی شهر در شمال غربی مسجد جامع و در ابتدای خیابان زیارتگاه خواجه مهزیار قرار دارد.

منار مسجد (مسجد خسرو شير)

منار مسجد که با نام مسجد خسرو شير نیز شناخته می شود، در روستای خسرو شیر قرار دارد. آنچه امروزه از این مسجد بزرگ به جای مانده است، شامل جرزهای دو طرف یک ایوان به عمق ۱۱ متر و عرض ۶ متر می شود.

آبشار حمید بجنورد

آبشار حمید بجنورد با ارتفاع ۲۵ متر در ۷ کیلومتری بجنورد در روستایی با همین نام قرار دارد. آب این آبشار از روستای آبچور سرچشمه می گیرد.

دره بازخانه

دره بازخانه يكی از جاذبه های گردشگری بجنورد و از آبادترين و زيباترين دره های اطراف این شهر است كه از روستای درصوفيان واقع در جنوب شرقی بجنورد آغاز می گردد.

آبشار اسطرخی (آبشار شارشار)

آبشار اسطرخی که با نام آبشار شارشار نیز شناخته می شود، در روستای اسطرخی و در ۲۸ کیلومتری جنوب شیروان قرار دارد و برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

قلعه جلال الدین

قلعه جلال الدین دژ باشکوهی است که در پنج کیلومتری غرب شهرستان گرمه قرار دارد. این قلعه روی تپه ای نسبتا مرتفع سنگی که حدفاصل گرمه و جاجرم قرار دارد.

دریاچه سد شیرین دره

دریاچه سد شیرین دره در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد و در محدوده شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. سد شیرین دره یکی از بزرگ ترین سدهای استان خراسان شمالی به شمار می رود که بر روی رودخانه شیرین دره احداث شده است.

پارک ملی ساریگل

منطقه ساریگل در تاریخ بیستم شهریور ماه سال ۱۳۵۳ به موجب مصوبه شماره ۴۷ مورخ ۱۳۵۲/۹/۲۰ با عنوان منطقه حفاظت شده شاه جهان رسما تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

آبشار بیار

آبشار بیار در روستای بیار، در یک کیلومتری جنوب شهر آشخانه و ۵۲ کیلومتری غرب بجنورد قرار دارد.

بند خاکی عبدل آباد

بند خاکی عبدل آباد در نزدیکی روستای عبدل آباد واقع شده است.

سرچشمه شوقان

سرچشمه شوقان در فاصله پنج کیلومتری شمال غربی میدان امام خمینی شوقان قرار دارد. این چشمه در مجاورت یک کوه واقع شده است و آب آن در چندین نقطه از شکاف های کوه خارج می شود.

رشته کوه کپه داغ

کپه داغ، به معنای کوه های بسیار است و بخشی از رشته کوههای ترکمنستان و خراسان شمالی را که در شمال رود گرگان، و رودخانه اترک واقع شده در بر می گیرد.

امامزاده سلطان سید عباس

امامزاده سلطان سیدعباس از مقاصد مذهبی در دامنه تپه ماهورهای جنوب قرار دارد. این بقعه مدفن فرزند امام موسی کاظم (ع) است که در دوران حکومت بنی عباس از مدینه به خراسان آمده بود.

پارک ملی سالوک

منطقه حفاظت شده سالوک با تنوع مطلوبی در گونه های گیاهی و جانوری، پس از شناسایی و معرفی به عنوان منطقه حفاظت شده سالوک معرفی شد.

آبشار ایزی

آبشار ایزی در پنج کيلومتری روستای ايزی و در دامنه های غربی کوه های شاه جهان قرار دارد و رودخانه ایزی سر منشا آن است.

تپه قلعه خان

تپه قلعه خان در مرکز روستای رسالت (قلعه خان سابق) در ۲۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه و ۳ کیلومتری شهر قاضی از توابع شهرستان مانه و سملقان واقع شده است.

آبشار توی

آبشار توی در چهل کیلومتری غرب اسفراین و در نزدیکی روستای توی واقع شده است. رودخانه ای که از کوه های سالوک در شمال این روستا، سرچشمه می گیرد به علت اختلاف در جنس زمین، چندین آبشار زیبا را به وجود آورده است.

کوشک علی آباد

کوشک علی آباد در سه کیلومتری شمال شرقی بجنورد، در روستای علی آباد و در دل باغی بزرگ واقع شده است. این ساختمان متعلق به حکمرانان شادلو بوده و مهم ترین الگوی باغ ایرانی در خراسان شمالی است.

منطقه حفاظت شده قرخود

منطقه حفاظت شده قرخود که با نام قره خود نیز شناخته می شود، در شمال غربی استان خراسان، غرب شهرستان بجنورد و در مجاور پارک ملی گلستان قرار دارد. این منطقه با مساحت ۴۳,۷۷۸ هکتار در حوزه شهرستان مانه و سملقان قرار دارد.

قزلرقلعه

قزلر قلعه (قلعه دختر) بر قله بلندترین کوه منطقه زیدر بخش قوشخانه شیروان قرار دارد. آثار چهار برج در چهار گوشه قلعه و همچنین اتاق های اندرونی و بیرونی، تنور پخت نان، حمام و گلخن و محل نگهداری اشیای گران قیمت و اسلحه و انبار و ... باقی مانده است.

آبشار کهنه اوغاز

آبشار کهنه اوغاز در شرق روستای کهنه اوغاز قرار دارد. با مناظر دیدنی و قدمتی ۶۰۰ ساله، این روستا در ۳۰ کیلومتری شمال شرق شیروان جای گرفته است.

قبرستان باغلق

روستای ترکمن نشین باغلق در منطقه جرگلان استان خراسان شمالی قرار دارد. گورستان روستای باغلق از گورستان های قدیمی این استان محسوب می شود.

مقبره شیخ آذری

مقبره شیخ آذری در جنوب شهر اسفراین و در فاصله یک کیلومتری از شهر تاریخی بلقیس قرار دارد. حمزه بن علی آذری مشهور به شیخ آذری، از شاعران و عارفان قرن ۹ هجری قمری به شمار می رود و در اسفراین متولد شده است.

خانه بانک ملی بجنورد

خانه بانک ملی یکی از خاص ترین جاذبه های و دیدنی های بجنورد است. این ساختمان که از اواخر دوره قاجار و اوایل عصر پهلوی برجای مانده است، تلفیقی از معماری اروپایی و سنتی است.

پناهگاه حیات وحش میاندشت

پناهگاه میاندشت با وسعت ۸۴ هزار و ۴۳۵ هکتار از مناطق حفاظت شده و جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی است که در شرق شهرستان جاجرم و در جنوب شهر سنخواست قرار دارد. 

دره و چشمه هینورد

دره و چشمه هینورد در روستای اسفیدان قرار دارد. این دره عمیق و طولانی در ضلع شمال غربی روستا جای گرفته است و چشمه نیز در فاصله تقریبی نیم ساعتی از روستا و در کمرکش کوهی صخره ای قرار دارد.

غارهای اسفیدان

غارهای سفیدان در روستای سفیدان شهرستان شیروان واقع شده است. در ضلع شمال غربی روستا و بر بالای صخره چشمه هینورد، کوهی به نام خزانه وجود دارد و در بالای آن غار خزانه راهه جای گرفته است. در انتهای این غار دست ساز چاهی وجود دارد و در قدیم از آن به عنوان پناهگاه استفاده می کردند. غار دیگری به نام ییجت یا معصوم نیز در نزدیکی روستا قرار دارد که دارای سنگ های استلاگتیت و استلاگمیت است.

کاروانسرای رباط قلی

کاروانسرای رباط قلی یکی از ۱۱ کاروانسرا یا منزلگاهی به شمار می رود که در امتداد راه تاریخی جرجان به نیشابور - مشهد ساخته شده است. این بنا در پنج کیلومتری جنوب شرقی روستای قلی در بخش سنخواست از توابع شهرستان جاجرم قرار دارد.

منطقه نمونه گردشگری میلانلو

دهستان ميلانلو به مرکزيت روستای پرکانلو از بخش مرکزی شهرستان اسفراين و در ۹ کيلومتری شرق شهر اسفراين قرار گرفته است.

غار سوله قواق

غار سوله قواق در حوالی روستای تاريخی اسپاخو، از توابع شهرستان بجنورد واقع شده و چشمه جوشان زیادی از دهانه غار خارج می شود.

آبشار جم

آبشار جم که با نام آبشار سالوک نیز شناخته می شود، در دامنه قله سالوک در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا، در پارک ملی سالوک قرار دارد.

منطقه گردشگری زوارم

منطقه ییلاقی زوارم در ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی شیروان و ۸۳ کیلومتری بجنورد قرار دارد. در این منطقه چشمه سارها، آبشارها، حوضچه های سنگی، کوه های سر به فلک کشیده، باغ های میوه، رودخانه پرآب، مراتع غنی و انواع گیاهان دارویی و خوراکی وجود دارد.

قلعه سالوک

قلعه سالوک دژی استوار بر جبهه جنوبی ارتفاعات کوهستان سالوک است که قدمت آن به قرن های ۶ و ۷ هجری قمری می رسد و در متون تاریخی مختلف از آن یاد شده است.

آبشار دره زاری

آبشار دره زاری در منطقه حفاظت شده سالوک و در دره ای در این منطقه به نام دره زاری واقع شده است. ارتفاع این آبشار حدود ۳۰ متر و آبشاری فصلی است.

آبشار دره جاج

آبشار دره جاج در ۶ کیلومتری شمال شرقی روستای سست از توابع اسفراین قرار گرفته است. فاصله این روستا از شهر اسفراین ۶.۵ کیلومتر است. روستای سست از جمله بزرگ ترین روستاهای شهرستان اسفراین است.

آرامگاه امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر

آرامگاه امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر در روستای اسفیدان، از جمله جاهای دیدنی شیروان است که شامل بنایی قدیمی با گنبدی کوتاه می شود. طبق گفته اهالی روستا، از تاریخ دفن این امامزاده بیش از هزار سال می گذرد.

آبگرم گرمه جو

آبگرم گرمه جو در حاشيه جاده جديد بجنورد به استان گلستان، حد فاصل روستای بدرانلو و روستای قراجه قرار دارد. 

آب انبار صفی آباد

آب انبار صفی آباد در صفی آباد از توابع شهرستان اسفراین و در میدان مسجد جامع واقع شده است. این آب انبار توسط صفی خان بغایری حاکم بام و صفی آباد بنا شد و به دوره افشار و قاجار تعلق دارد.

چشمه آب معدنی مهمانک

چشمه آب معدنی مهمانک در فاصله حدود 1.5 کيلومتری از شرق روستای مهمانک قرار دارد. اين چشمه از زير يک کوه آهکی و از چندين نقطه خارج می شود. چشمه در زبان کرمانجی به گرموک مشهور است.

قلعه تاریخی علی آباد

قلعه تاریخی علی آباد در دو کیلومتری غرب روستای یام از توابع شهرستان فاروج و در میان دشتی هموار و مسطح قرار دارد. با پلانی مستطیلی شکل، این قلعه علاوه بر چهار برج در گوشه ها، دو برج در وسط ضلع غربی و شرقی دارد و خندقی با عرض ۱۵ متر دارد.

امامزاده دلاور

امامزاده دلاور از آثار قدیمی و تاریخی شهرستان مانه و سملقان است که در ۲ کیلومتری شمال شهر آشخانه بر روی تپه بلندی که مشرف به شهر است، قرار دارد. این امامزاده که به امامزاده دیباج نیز معروف است.

آرامگاه شیخ ادکانی

آرامگاه شيخ رضی الدين علی لالا ادكانی از یادمان های قرون میانی اسلامی در روستای ادکان، شهرستان اسفراین است.

کوره سفالگری شهر تاریخی بلقیس

کوره سفالگری شهر تاریخی بلقیس یکی از مهم ترین نتایج سومین فصل کاوش در شارستان شهر بلقیس است.

تاش قلعه

تاش قلعه با معنای لغوی قلعه سنگی، در غرب روستای اسفیدان از جاذبه های گردشگری شیروان به شمار می رود.

کاروانسرای سبزه میدان

کاروانسرای سبزه میدان با قدمتی که به عهد ناصری باز می گردد، یک حیاط مرکزی دارد با ۳۴ حجره در اطرافش.

آرامگاه باغ مزار

آرامگاه باغ مزار در شهرستان گرمه واقع شده و یکی از آثار منحصر به فرد قرن هفتم هجری و متعلق به دوره ایلخانی است و دقیقا مشخص نیست چه شخصیتی در آن دفن شده است ولی ظاهر بنا نشان می دهد که اینجا مدفن شخصیت بزرگی است.

محوطه تاریخی چلو

محوطه چلو مربوط به عصر مس - مفرغ است و در شهرستان جاجرم، بخش جلگه سنخواست، ۳ کیلومتری شرق شهر سنخواست واقع شده است. این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ی ثبت ۲۱۲۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه منار

تپه منار مهم ترین بخش شارستان شهر تاریخی بلقیس در اسفراین کنونی است.

آب انبار بلقیس

در سال ۱۳۹۰ در ضلع جنوبی شارستان، بخش کوچکی از یک سازه ی آجری، شامل سردر ورودی و تعدادی پله کشف شد. در کاوش های بعدی مشخص شد که این سازه که دایره ای به قطر ۴/۲۵ متر و عمق ۵ متر بود، بقایای یک آب انبار است.

فرودگاه بجنورد

فرودگاه بجنورد دارای کد یاتا BJB است. این فرودگاه دارای باندی به طول ۴۴۲۰ متر و عرض ۴۵ متر برای فرود هواپیماه های عظیم جٍثه است. در سال ۲۰۱۶ این فرودگاه دارای ۵۷۹ نشست و برخاست بوده است.

آرامگاه شاهزاده زید توی

بنای امامزاده شاهزاده زید یکی از آثار مذهبی - تاریخی مربوط به قرون میانی اسلامی در شهرستان اسفراین است. پلان بنا در اصل هشت ضلعی بوده ولی طی تعمیرات مکرر به صورت نامنظم و چند وجهی درآمده است.

کاروانسرای قره بیل

کاروانسرای قره بیل در روستای قره بیل، بنایی است با پلان چهار گوش که دو حیاط بزرگ و کوچک دارد. در اطراف حیاط کوچک حجره هایی کوچک و بزرگ تو در تو احداث شده که پوشش سقف آن ها گنبدی است.

کوه شاه جهان

شاه جهان نام بلندترین قله استان خراسان شمالی است و دنباله آن‏ به کوه های بینالود و آلاداغ می ‏رسد و ۳۳۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

برج های اسفیدان

برج های اسفیدان بر فراز کوه های اطراف روستای اسفیدان، قرار دارند و مصالح به کار رفته در آن ها شامل سنگ و ساروج می شود. معروف ترین این برج ها قاری مالاق و قارقه نام دارند که در شمال غرب روستا جای گرفته اند.

زیارتگاه حضرت ایوب

زیارتگاه حضرت ایوب متعلق به دوران قبل از اسلام است و از مقاصد مذهبی و دیدنی های بجنورد به شمار می آید. در سال ۱۳۳۴ جهت قبر حضرت ایوب را به سمت قبله تغییر دادند.

دره و آبشار بهارگاه

دره و آبشار بهارگاه در جنوب غرب روستای اسفیدان قرار دارند و از جاذبه های گردشگری شیروان به شمار می روند. در این دره چشمه های متعدد و چندین آبشار جای گرفته اند.

در این مطلب به معرفی «برترین جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی» پرداختیم. جاهای دیدنی دیگری نیز در این استان وجود دارد که همگی آن ها بسیار چشم نواز هستند. راه های زیادی برای سفر به این استان وجود دارد. می توانید از خودروی شخصی یا اتوبوس‎ های بین شهری استفاده کنید. اگر قصد دارید با قطار سفر کنید، می توانید با قطار به گرگان یا مشهد سفر کنید و سپس باقی مسیر را توسط اتوبوس یا سواری سفر کنید.

1