23 ژوئن 2022 - 08:57
در یک نشست مطرح شد؛

ابلاغ وظایف دستگاه های ایرانی برای استفاده از فرصت جام جهانی قطر

7 آوریل 2022 - 10:20 dsfr.ir/rv38f

ابلاغ وظایف دستگاه های ایرانی برای استفاده از فرصت جام جهانی قطر
مهدی جوانی
هواداران ایرانی در جام جهانی 2018

مسئولان مختلف برای استفاده از فرصت جام جهانی قطر در حال برنامه ریزی هستند وظایفی که معاون اول رئیس جمهور باید در چند روز آینده آن را ابلاغ کند اما در این زمینه چند مشکل وجوددارد از جمله ویزا.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری مهر، محمد علی فرحناکیان مشاور وزیر نیرو و دبیر کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی ایران و قطر در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر درباره برنامه ریزی ها برای استفاده از ظرفیت جام جهانی قطر ۲۰۲۲ گفت: از چند ماه قبل بر اساس مذاکراتی که بین رؤسای کمیسیون های اقتصادی دو کشور انجام شد، مقدماتی برنامه ریزی برای این برنامه آماده شد و در یک تعامل بین دستگاهی، بیش از ۱۵ دستگاه دولتی و خصوصی طرح ها و پیشنهادات خود را ارائه کردند این پیشنهادات جمع بندی شده و وظایف دستگاه ها نیز مشخص شده است این برنامه تقریباً نهایی شده اما برخی دستگاه ها پیشنهاداتی دادند که باید اصلاح شود تا در روزهای آینده توسط معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا وزارت نیرو در این زمینه فعالیت می کند گفت: چون وزارت نیرو رئیس کمیسیون همکاری مشترک اقتصادی دو کشور است بنابراین از سال های گذشته درگیر این کار شده است.

فرحناکیان بیان کرد: ما دنبال این بودیم که در زمان جام جهانی از امکانات ایران نیز استفاده شود اما برنامه ریزی فیفا چیز دیگری بود. با توجه به اینکه قطر کشور گران قیمتی است و با توجه به آب و هوای پیش بینی شده، می توان از فرصت تمرینات قبل از جام جهانی یا مسابقات قبل از آن در زمین های کیش تا قبل از ۲۰ آبان ماه استفاده کرد.

ابلاغ وظایف دستگاه ها برای استفاده از ظرفیت جام جهانی توسط معاون اول

دبیر کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی ایران و قطر گفت: ما برای تقویت روابط و رسیدن به این هدف سه نوع زیرساخت را باید تقویت کنیم. همچنین در وزارت خارجه باید برای موضوع تسهیل روادید چند بار ورود با هزینه کم و بدون درج در پاسپورت هماهنگی ها انجام شود. باید تسهیلات فرودگاهی داشته باشیم. همچنین می بایست برای حمل و نقل هوایی و مسافری نیز اقداماتی انجام شود که در این باره نیز وظایف دستگاه ها مشخص شده است. برای حوزه گردشگری برنامه ریزی برای دو نوع گردشگری انجام شده است. باید به این موضوع توجه شود که همه تماشاچیان جام جهانی ثروتمند نیستند که از پس هزینه هایی قطر برآیند. بلکه برخی از آنها می توانند در کشور ایران و جزیره کیش که بسیار ارزان قیمت تر است اقامت کنند. به این ترتیب تقریباً ۶۰ درصد هزینه های آنها کاهش می یابد. وزارت میراث فرهنگی در این زمینه پکیج هایی را آماده خواهد کرد.

معاونت صنایع دستی برنامه دارد که در بخش اهدای هدایا از صنایع دستی ایرانی استفاده شود

فرحناکیان گفت: قطر کشور کوچکی است که ممکن است اقامت چند روزه تماشاچیان خسته کننده به نظر برسد. اما ایران بزرگ است. هفت شهر برای گردشگر در نظر گرفته شده اند که تماشاچیان می توانند در فاصله بین دو مسابقه به این شهرها سفر کنند. پکیج ها توسط دفاتر خدمات مسافرتی فعال تهیه و توزیع خواهد شد البته این پکیج ها پیوست فرهنگی دارند که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده اند و شامل رویدادهای فرهنگی برای تماشاچیان خارجی یا گردشگران ایرانی و معرفی فرصت های توریستی و درمانی ایران است. همچنین صنایع دستی نیز برنامه دارد که در بخش اهدای هدایا از صنایع دستی ایرانی استفاده شود.

وی ادامه داد: ظرفیت اقامتی دوحه محدود است. پیش بینی می شود با توجه به اینکه تنها یک و نیم تا دو میلیون گردشگر خواهد داشت و چند صد هزار تخت اقامتی دارد، کشورهای دیگر نیز از این فرصت استفاده کنند. می دانم که امارات هم درگیر این موضوع است و پروازهای ویژه ای را در نظر گرفته است. همان هم کمپ های استانداردی را آ ماده کرده است که تیم ها به آنجا بروند. ما چند مزیت نسبت به کشورهای دیگر داریم. یکی نزدیکی کشورمان به قطر نسبت به سایر کشورها و دیگری ارزان بودن است.

ابلاغ وظایف دستگاه های ایرانی برای استفاده از فرصت جام جهانی قطر

فرحناکیان گفت: در نظر داریم تا اجلاس کمیسیون همکاری مشترک اقتصادی را هفته آخر اردیبهشت ماه در دوحه برگزار شود و همایش تجار دو کشور و بازرگانان نیز در حاشیه این اجلاس برگزار خواهد شد. چون همکاری تجار ایرانی در زمان برگزار جام جهانی برای تأمین مایحتاج قطر نیز ضروری است و در این زمینه نیز تجار ما می توانند کمک کنند.

در ادامه مهدی حسین زاده یزدی سرپرست مع اونت گردشگری و فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مناطق آزاد درباره امکانات جزایر کیش برای میزبانی از تماشاگران مسابقات جام جهانی قطر گفت: این رویداد برای ایران یک فرصت اقتصادی و فرهنگی است. در زمینه فرهنگی شناساندن ایران و ایرانی به دنیا باید مد نظر قرار گیرد. فرصت جام جهانی زمینه را برای ما فراهم می کند تا بتوانیم ایران را معرفی کنیم. از این زمینه نباید غافل شد چون این فرصت در زمینه اقتصادی نیز برای ما تأثیر گذار است.

تجهیز زمین های هیبریدی در کیش

وی گفت: متأسفانه در سال های گذشته در میان دولتمردان عزمی برای توجه ویژه به این رویداد بزرگ و پر مخاطب دیده نشد. ولی در این ۶ ماه که تیم جدید آمده یکی از مهمترین مباحثی که در دستور کار قرار گرفته، موضوع جام جهانی قطر است. درباره اینکه تیم ها بتوانند در ایران اردو بزنند جلساتی برگزار شد. اما جلسه ای نیز با نماینده فدراسیون برگزار شد و آنها گفتند که طبق برنامه ریزی های فیفا، تمام تیم ها باید در داخل ۲۲ کمپ آماده شده قطر حضور داشته باشند و نمی توانند به مکان دیگری بروند. با این وجود آماده هستیم دو زمین فوتبالی که در کیش تجهیز کردیم را در اختیار قرار دهیم به دنبال ایجاد سه زمین جدید نیز بودیم به همین منظور نیروهای فعال دو شیفته کار می کنند تا این زمین ها در شهریور ماه افتتاح شود. اگر این زمین ها آماده شود اولین زمین هیبریدی هماهنگ با استانداردهای فیفا را خواهیم داشت.

ابلاغ وظایف دستگاه های ایرانی برای استفاده از فرصت جام جهانی قطر

حسین زاده گفت: در مناطق آزاد مثل کیش برای ورود گردشگران خارجی نیازی به صدور روادید نیست. کیش می شود قطب توزیع گردشگری در دیگر مناطق باشد. می توان گردشگران را از کیش به سمت شیراز برد. این اتفاق به هماهنگی نیاز دارد. چون برای رفتن به شهری مانند شیراز باید ویزا داشته باشند. در زمینه استفاده از فرصت جام جهانی قطر وزارت ارشاد نیز وارد شده و کارگروهی در شورای فرهنگ عمومی تشکیل شده است. همچنین دهکده ایرانیان در کیش ایجاد می شود که از همه استان ها غرفه ای وجود دارد و برنامه هایی برای معرفی فرهنگ، آداب و رسوم اجرا می کنند.

در ادامه این نشست، عبدالملکی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: سه سال پیش ستاد جام جهانی در وزارت میراث فرهنگی تشکیل شد و جلساتی برگزار کردند اما من دیگر در جریان این جلسات نیستم. ولی در اتاق بازرگانی جلساتی با اتاق ایران و قطر گذاشتیم تفاهمنامه هایی نیز با قشم و کیش بسته شد حتی یک ماه و نیم پیش با آقای محمد رئیس دبیرخانه مناطق آزاد صحبت کرده و اعلام آمادگی کردیم که همکاری خواهیم کرد.

می توان جام جهانی را اولویت دوم گردشگران ایران دانست

عبدالملکی گفت: لازم است تبلیغات هوشمند برای معرفی ایران داشته باشیم. علاقه مندانی هستند که می خواهند در کنار جام جهانی ایران را ببینند اما باید در نظر گرفته علاقه مندانی هم هستند که می خواهند ایران را ببینند پس می توان رویداد جام جهانی را به عنوان اولویت دوم آنها مطرح کرد. در این باره باید آنقدر جاذبه ایجاد کنیم که بگوید در کنار ایرانگردی به جام جهانی نیز می رویم. باید بنا را بر این گذاشت. می توان در این زمینه اقداماتی از جمله استفاده از کشتی های کروز کشورهای دیگر و چارتر کردن پروازها را در دستور کار بخش خصوصی قرار داد. البته باید این موضوع نیز در نظر گرفته شود که هر کسی وارد قطر می شود حداقل باید سه شب اقامت داشته باشد دولت قطر اجازه نمی دهد که صبح بروید مسابقه را ببینید و عصر برگردید. چون آنها برای این مدت و استفاده از گردش مالی ناشی از اقامت مهمانان برنامه ریزی کرده اند.

1