وزیر میراث فرهنگی:

یکی از راهبردهای گردشگری ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت است

31 مارس 2022 - 15:00 dsfr.ir/us8gp

یکی از راهبردهای گردشگری ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت است
میثم رودکی
اقامتگاه بومگردی «پیله بابا» در رشت

وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی گفت: ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهای گردشگری است که باید دنبال شود.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی؛ سیدعزت الله ضرغامی در حاشیه بازدید از زائرسرای ارزان قیمت مهر امام رضا(ع) در بافت اطراف حرم مطهر رضوی بیان کرد: در کشور با کمبود مراکز اقامتی مواجه هستیم و در تعطیلات نوروز امسال در همان ۳ روز ابتدایی ظرفیت مراکز اقامتی رسمی از جمله هتل ها در شهرهای بزرگ تکمیل شد و از ظرفیت های اضطراری نهادها و دستگاه ها استفاده کردیم.

وی ادامه داد: شهری مانند مشهد که قطب گردشگری زیارتی است، سالانه تا ۳۰ میلیون نفر زائر دارد، در ایام نوروز حجم گردشگران و زائران فوق العاده بالاست، با وجود اینکه ظرفیت مراکز اقامتی مشهد حدود ۵۰ درصد از ظرفیت مراکز اقامتی تمام کشور را شامل می شود، تمام این مراکز در ایام نوروز تکمیل بود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: برای تقویت کمی و کیفی مراکز اقامتی باید طرح های مختلف داشته باشیم و با ارائه تسهیلات پشتیبانی لازم را انجام دهیم.

ضرغامی گفت: آنچه اهمیت بیشتری دارد، تامین مراکز اقامتی ارزان برای زائران و عموم مردم است تا از سراسر کشور با برنامه ریزی ساده توسط نهادها و موسسات خیریه برای زیارت به مشهد بیایند. زیارت امام رضا(ع) حق هر فرد ایرانی است، این امکان باید با حداقل مشکلات و ارزان قیمت فراهم شود.

وی تاکید کرد: این امکان باید برای تمام مردم به ویژه برای اقشار کم درآمد فراهم شود، بنابراین مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهایی است که باید دنبال شود، یکی از مصادیق آن نیز اقدامی است که از مدت ها قبل در مشهد انجام شده و مرکز مهر امام رضا(ع) که اکنون به صورت رسمی آغاز به کار کرد، یکی از این مراکز اقامت ارزان قیمت است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: البته برای ادامه فعالیت این مراکز نیاز به قانون خاص و دقیق داریم تا زائرسراها در چارچوب قوانین و قواعد رسمی و قانونی کشور فعالیت داشته باشند و تضمینی وجود داشته باشد که در همین چارچوب باقی بمانند.

ضرغامی تصریح کرد: از آنجا که در صورت صدور مجوز برای این مراکز از تسهیلات مختلف استفاده خواهد شد، بنابراین باید تمام فعالیت آن ها جنبه غیرانتفاعی داشته باشد و استفاده شخصی صورت نگیرد، بلکه در اختیار عموم مردم قرار گیرد که یکی از اقدامات برای عملی شدن این موضوع این است که زائرسراها را وقف خواهند کرد و مالک شخصی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: با نظارتی که خواهیم داشت و قاعده دقیقی که خواهیم نوشت، تلاش می کنیم زائرسراهای ارزان قیمت گسترش پیدا کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: در حال حاضر کمتر از ۱۰ زائرسرای ارزان قیمت در مشهد آغاز به کار کرده که لازم است مسائل برخی از آن ها را با دقت بیشتری دنبال کنیم.

ضرغامی در خصوص تعرفه ارائه خدمات در این مراکز گفت: برخی از این مراکز که فعالیتشان را آغاز کرده اند، مبلغی ناچیزی دریافت می کنند. البته ما هنوز قیمت گذاری نکرده ایم. پیش بینی این است که خدمات با حدود یک چهارم قیمت مراکز رسمی و تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه شود.

1